Hirdetés
A vadászok célkeresztjében az aranysakál
15 évvel ezelőtt még nem lőttek ki a vadászok hazánk területén egy darab aranysakált sem, mára azonban évente akár 2 ezer példány is puskavégre kerülhet. Jellemzően a déli megyékben telepedett le a – népies nevén – toportyán, amely a vadgazdáknak az utóbbi időben komoly fejtörést okoz.
Veszélyben a nagyvadak Magyarországon és ez most nem túlzás. A déli megyékben ugyanis jelentősen elszaporodott az aranysakál, ami jellemzően a hazai nagyvadak szaporulatával táplálkozik. Találkoztak már a vadászok toportyán által elejtett dámborjúval, gímszarvasborjúval, őzgidával, vadmalaccal, de vemhes szarvastehenet is zsákmányoltak már a ragadozók.
Ha forintra akarjuk kivetíteni a toportyán által okozott károkat, akkor igen nagy összeget fogunk kapni. A dám- és gímszarvasborjú százezer, az őzgida és a vadmalac pedig ötvenezer forintot ér a vadgazdálkodási törvényben leírtak szerint. Ez azt jelenti, hogy az aranysakál éves szinten több milliárdos kárt okoz a hazai vadgazdálkodásnak.
Hirdetés
De nem csak a vadgazdákat érinti az aranysakál kártétele. A Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetsége számolt be arról, hogy a 8 ezer juhtenyésztő állományának mintegy harmadát veszélyeztetik a sakálok. Évente tízezer bárányt ragadnak el, ami nagyságrendileg 200 ezer forintos kárt jelent a gazdáknak.
Jutalom jár az aranysakál elejtéséért
Mivel hazánkban nincsen természetes ellensége az aranysakálnak, így a vadászok feladata az állomány gyérítése. Már tilalmi időszak sincsen a vadászatára, egész évben lőhető a dúvad. Sőt, jutalom is jár a toportyánt elejtő vadásznak. Egy példány kilövése után 15 darab sörétes, vagy 3 darab golyós lőszer üti a vadász markát. Csak összehasonlításképp: jelenleg a róka elejtésért huszonöt sörétes vagy öt golyós lőszer jár. A somogyi erdőgazdálkodási területeken azonban a róka után járó jutalom dupláját adják az aranysakált elejtő vadásznak!
Somogyban egyébként már tart a bő egy hetes gyérítési program. A legjobban teljesítő vadászok és vadásztársaságok értékes díjakban részesülnek: az nyer, aki a legtöbb aranysakált, rókát, borzot és vetési varjút hozza terítékre.
Forrás: magyarhirlap.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Megjelent a Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása pályázat
A korábbi tervezethez képest némileg változtak a pályázati kiírás feltételei.
Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát és melyik műtrágyát válasszam?
Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatSörárpa lombtrágya C-komplex Réz-kén-cink, alacsony fehérje, jó osztályozottság, sörárpa minőség
1 150 HUF / l
+ áfaVinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
Több mint 3.200 hirdetés 145 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés