Változóban az agrárfinanszírozások: nőhetnek a kamatok, de van kihez fordulni
Mire számíthat a magyar termelő, ha hitelt venne fel a gazdasága bővítéséhez vagy fejlesztéséhez? Milyen feltételekkel tudja ezt megvalósítani? Ezekről is beszélgettünk dr. Mezei Dáviddal, a Takarék Csoport januárban kinevezett uniós agrártámogatási igazgatójával a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow rendezvényén. A szakember elmondta, hogy kedvezményes kamatozású hitelekkel támogatják a kis- és közepes magyar gazdaságok beruházásait, valamint arról is beszélt, hogy az Agrárminisztériumban egy új, a gazdák beruházását segítő, rendkívül kedvező kamattámogatási rendszer előkészítése folyik.
Milyen a jelenlegi helyzet, és milyen jövő várható az agrárfinanszírozások területén?
A versenyképesség növeléséhez szükség van a fejlesztésekre, márpedig ezeket a gazdák nagy része nem tudja megvalósítani a bankok nélkül. Az elmúlt időszak finanszírozási szempontból legfontosabb lehetősége a Vidékfejlesztési Program volt, a mezőgazdaságon belül számtalan ágazatban lehetett akár 50-60 százalékos támogatási intenzitással finanszírozni a beruházásokat. Ma azt látjuk, hogy a beruházások a megvalósulás szakaszába értek. A dömping 2019-ben és 2020-ban várható, de a hatásai áthúzódnak 2021-re is. Ugyanakkor az új Vidékfejlesztési Program indulása nagyon bizonytalan, főleg azért, mert az Európai Unióban komoly viták vannak a Közös Agrárpolitika következő, 7 éves szakaszának költségvetéséről. Az elhúzódó viták miatt attól tartunk, hogy 2023, vagy 2024 előtt nem indul el az új Vidékfejlesztési Program. Emiatt pedig várható egy több éves átmeneti időszak, ami alatt, ha a jelenlegi beruházási ütemet fenn akarjuk tartani, a finanszírozáshoz szükség van az uniós források helyettesítésére. Ezt a szerepet részben az állam, a nemzeti költségvetésből támogatott programokkal, részben pedig a bankszektor tudja betölteni. Arra számítunk, hogy a következő időszakban még szorosabban tudunk majd együttműködni a magyar kormánnyal, a NAK-kal, és más ágazati szereplőkkel, mert az átmeneti időszakban még inkább érvényes lesz, hogy a banki finanszírozás, vagyis hitel nélkül a gazdák nem tudnak majd fejleszteni.
Az átmeneti állapot előtt, ma mennyire megfelelő a jelenlegi pénzügyi környezet ahhoz, hogy a magyar gazdák hitel felvétele mellett döntsenek?
A mostani kamatkörnyezet rendkívül kedvező. Mivel alacsonyak a kamatok, a fejlesztések akár támogatás nélkül is viszonylag jó feltételekkel finanszírozhatóak. Ám azt látjuk, hogy lassan ugyan, de ez a helyzet változik; emelkedni fognak a kamatok.
Hirdetés
Miket választhatnak a termelők az előbb említett alacsony kamatot kínáló lehetőségek közül?
3 fontos programot kell megemlíteni, ha a beruházási támogatásokról beszélünk:
- A Növekedési Hitelprogram - NHP 2 fix: amivel a mezőgazdasági vállalkozók 10 évre előre maximum évi 2,5% kamat és hitelköltség mellett juthatnak beruházási lehetőséghez.
- A most induló lízingdíj támogatás, amit új gépek beszerzésére lehet igénybe venni, legalább 36 hónapos futamidővel. A Takarék Csoport által kínált termékben a lízingkamat 1,08 százalék lesz évente, és ez a díj a lízing teljes futamidejére vonatkozik. Fontos tudni, hogy ez egy zárt végű lízing, tehát a lízingbe vevő a lízingidőszak végén megszerzi a gép tulajdonjogát. Ezt a kedvező kamatot az állam részéről biztosított 50 százalékos kamattámogatás teszi lehetővé.
- A kedvező kamatozású támogatott beruházási hitel, ami egyelőre tervezés alatt áll: az Agrárminisztériumon belül információink szerint gőzerővel dolgoznak azon, hogy előkészítsenek egy új kamattámogatást, ami fix, és a piacinál jóval alacsonyabb kamatot jelenthet majd egy előre meghatározott időszakra a beruházási hitelekre.
A Takarék Csoport a közelmúltban átalakult. Milyen új szolgáltatásokra számíthatnak a gazdák az új struktúrában, aminek január 1-től már Ön is a része?
A bank jelenleg is az egyik legnagyobb piaci szereplő az agrárfinanszírozásban, de ezen a területen szeretne még jobban megerősödni, ezért az agrárüzletág a csoport tavaly meghirdetett új 5 éves stratégiájában is kiemelt szerepet kapott. A vezetőség úgy gondolta, hogy a célok eléréséhez új szemléletre lehet szükség, és ehhez az én személyem is hozzájárulhat. A jelentős átalakulás célja, hogy hatékonyabban, egységes irányítással, valamint jobb infrastruktúrával és informatikai bázissal tudjuk kiszolgálni az ügyfeleket. A takarékszövetkezetek eddig nagyfokú önállóságot élveztek az arculat, a döntéshozás, az üzletpolitika terén. Ez nem volt baj, de ahhoz, hogy a pénzügyi csoport a mai környezetben hatékonyan, nagy bankként tudjon működni, szükség van az egységes szemléletre és irányításra.
Hogyan segíti ez az infrastruktúra és informatikai bázis a partnereket? Milyen előnyökre és újdonságokra számíthatnak a termelők?
A Takarék Csoport uniós agrártámogatási igazgatósága az ügyfelek kiszolgálását azzal segíti, hogy olyan tudásközpontot épít fel, ami a piaci folyamatok ismertetésével, valamint a meglévő és a jövőbeni támogatások megszerzésével kapcsolatos információkkal látja el a gazdákat. Bemutatjuk, melyek a lehető legjobb konstrukciók a támogatásoknál, és azt is elmondjuk a termelőknek, mire számíthatnak 4-5 év múlva. Hamarosan olyan adatokat és elemzéseket teszünk elérhetővé, amelyekből azok a kis és közepes méreten gazdálkodó ügyfeleink is megfelelően tudnak tájékozódni a döntéseik előtt, akiknek a nagyokhoz képest kevesebb erőforrásuk, idejük és lehetőségük van az információkat beszerezni. Folyamatosan érkező piaci adatokkal, árelőrejelzésekkel és szakmai tanácsokkal egészítjük ki a termékeinket. Ezek pedig hozzásegítik a gazdákat, hogy ne csak a hazai versenyben, hanem adott esetben a világpiacon is eredményesek lehessenek.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés