Védekezés az erózió és a defláció ellen
Az emberiség száma napról-napra növekszik, így egyre több élelmiszerre van szükség. A mezőgazdasági területek minőségének megőrzése ezért egyre inkább fontos. Sajnos az erózió és a defláció ezt méginkább nehézzé teszi.
A víz és a szél talajpusztító kártétele mindig is megnehezítette a gazdálkodók dolgát. A talajerózió és a talajdefláció negatív hatásait azonban fásítással, erdősítéssel a minimálisra lehet redukálni. A természetes erdők ugyanakkor nem minden esetben vannak ott, ahol éppen mezőgazdasági termelés folyik, ezért mesterséges erdősávot kell létesíteni a mezőgazdasági művelés alatt álló területek körül.
Talajerózió elleni védekezési módok
Talajerózióról akkor beszélünk, ha a mezőgazdasági művelés alatt álló területen a víz pusztítása miatt a talaj minősége romlik, mennyisége csökken például a vízmosások munkája miatt. Ez a fajtájú talajpusztulás lejtős területeken fokozottan megfigyelhető. Itt a terület tetejéről a víz lefelé folyik és folyamatosan lemossa a talaj felső rétegét. Ebben az esetben is pozitív változást érhetünk el talajvédő erdőtelepítéssel, de vannak további olyan módszerek is, melyekkel tovább gyengíthetjük az erózió okozta károsítás mértékét.
Hirdetés
Célszerű a lejtős részen lévő mezőgazdasági művelés alá vont területeken padkás, árkos, ugróárkos, vagy éppen teraszos talajelőkészítést végezni. Ezekkel minimálisra csökkenthetjük az erózióból származó károkat, ugyanis ezek alkalmazásával a lejtők nagy mennyiségű vizet tartanak vissza, ezzel fokozva az erdősítés hatékonyságát.
És hogy miből vehető észre legegyszerűbben, hogy területünkön erózióval van dolgunk? Az erdőirtás, legeltetés, a termőföld letaposása és az erózió káros következményei az üzemi területeken legtöbbször vízmosások formájában jelennek meg.
Mi is az a defláció?
Deflációról leggyakrabban síkvidéken beszélünk, amikor is a szél munkájának köszönhetően a talaj felső rétege folyamatosan mozgásban van. Ennek hatására a talaj tápanyagban szegényebb lesz, termőképessége gyengül. A deflációs kár a talajok szél általi elhordásával és ráhordásával alakul ki. A talajhordással párhuzamosan a vetőmagot is kifújhatja a szél a talajból, vagy a már kikelt növényt a szél által hordott talaj be is takarhatja.
Defláció elleni védekezés esetében csak a védő erdősávok jelenthetnek teljes biztonságot. Az erdősáv ugyanis a széllökéseket mérsékli, megfogja azokat, így a fentebb említett negatív hatások minimálisra csökkennek vagy teljes mértékben eltűnnek.
Látható, hogy a mezővédő erdősávok létesítése kifejezetten fontos a mezőgazdasági termelés eredményességének szempontjából, továbbá a már meglévő erdősávok ápolása, megóvása is cél kell, hogy legyen.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés