Vetőmag tisztítása a sikeres növénytermesztésért
A vetőmag sokak képzeletében csak úgy jelenik meg, hogy egy zsáknyi betakarított szemtermés, amelyet szaporítási célzattal a talajba juttatunk. Igen ám, de a vetőmag előállítás egy hosszú folyamat, amelynek során tisztítani és osztályozni kell a magokat ahhoz, hogy egyöntetű, azonos értékű vetőmaghalmazt állítsunk elő.
Ennek a folyamatnak az egyik fő lépéséről, a tisztításról következik most néhány érdekes információ. A tisztítás tulajdonképpen az a folyamat, amely során a vetőmagot megtisztítjuk minden szennyeződéstől, idegen magvaktól, kártevőktől és kórokozóktól. A tisztítás már a kombájnban elkezdődik, a szennyeződés java már ilyenkor eltávozik a magok közül, de szükség van később a további tisztításra is.
A vetőmagtételek tisztítása történhet egymenetben, kétmenetben, illetve összetett módon. Egymenetes tisztítás során méret és aerodinamikai tulajdonságok alapján szeparálják el a vetőmagtól a szennyeződéseket és idegen magvakat. Kétmenetes tisztítás során az egymenetes tisztítási folyamaton túl plusz egy műveletre még szükség van. Hosszúság, sűrűség, felületi minőség alapján tovább tisztítják a magvakat. Összetett tisztítás alkalmazásakor az egymenetes eljárást egymás után többször alkalmazzák, valamint néhány speciális művelettel egészítik ki a tisztítási folyamatot.
Hirdetés
A két legnépszerűbb magtisztító berendezés a légáramos és a szelelő rosták.
Légáramos magtisztítók
Az ilyen elven működő tisztítóberendezések áramlási (aerodinamikai) tulajdonságok alapján választják szét a magokat a szennyeződésektől és az idegen magvaktól. A módszer működésének követelménye, hogy az alkotórészek lebegtetési sebessége különböző legyen.
Legyen szó ferde légáramú, vagy függőleges légáramú magtisztítóról, jellemzően rostával építik egybe a hatékonyság növelése miatt. Előfordulnak ugyan esetek, amikor a függőleges légáramú tisztítókat csak önállóan, rosta nélkül használják, megbízható hatásfokkal.
A légáramos magtisztítók úgy működnek, hogy a tisztítandó magokhoz kalibrálják be a légáramlat erősségét. A magvak épp csak lebegni kezdenek, a szennyeződések viszont a légáramlattal tovább haladnak, így tisztul ki a vetőmagtétel.
Szelelőrosták
A szelelő rosták működése hasonlít a légáramos magtisztítóéhoz, de mégis különbözik tőle. Általánosságban ezt a módszert alkalmazzák a legtöbb esetben. Tisztító és osztályozó munkáját a magok mérete és azok aerodinamikai tulajdonságai alapján végzi.
Jellemzően több rostával dolgoznak a gépek és egy elő-, valamint egy utószélcsatornával rendelkeznek. A rosták több féle lyukazattal rendelkeznek. A rostanyílások lehetnek kör, négyzet, téglalap, valamint különleges alakúak is. A szelelőrosták többnyire síkrostákkal dolgoznak, de megtalálhatók a henger és csonkakúp alakú rostákkal rendelkező gépek is.
Látható, hogy a magtisztító gépek összetett, bonyolult elven működnek. Nélkülük azonban elképzelhetetlen lenne a megfelelő minőségű vetőmag előállítása, ami nélkülözhetetlen a sikeres növénytermesztésben.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés