Számos gyönyörű hely, és rengeteg finom étel van Horvátországban. A horvát nép pedig egy fontos listán az első. Európában egy főre vetítve a horvátok fogyasztanak a legtöbb zöldséget az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének a legújabb adatai szerint. A FAO statisztikája alapján a horvátok átlagosan 302 kilogramm zöldséget fogyasztanak egy évben, ezzel pedig vezetik az európai rangsort.

A Magyar mezőgazdaság foglalta össze, hogy a Landgeist webportál összegezte az országok fogyasztását. Ez alapján Horvátországot Albánia és Észak-Macedónia követi az élen. A legelső három ország még a zöldségtermesztésben meghatározó és mediterrán konyhát gyakorló Spanyol-, Olasz- és Franciaországot is megelőzi. A spanyolok és olaszok átlagosan 125, a franciák pedig 99 kilogramm zöldséget esznek egy évben. Őket is megelőzik a törökök, a románok, az  ukránok és a görögök. 

Európában egy főre vetítve 302 kilogrammal a horvátoknál a legmagasabb az éves zöldségfogyasztás a FAO statisztikája alapján

Az utolsók között meglepetések, Magyarország a hátsó harmadban a zöldségfogyasztás listáján

Meglepetésre viszont Hollandia, Szlovákia és Norvégia zárja a fejenkénti zöldségfogyasztás szerint összeállított listát. Az összesítés hazánkban 94 kilogrammra teszi az egy főre jutó fogyasztást, ezzel az alsó harmadban vagyunk. A FAO ajánlása szerint a felnőtteknek naponta legalább 240 gramm zöldséget kellene fogyasztani, azaz éveként 87-88 kilogrammot. Az európai országoknak valamivel több mint a fele felel meg ennek.

A rangsort záró hollandokon, szlovákokon és norvégokon kívül Cipruson, Csehországban, Finnországban, Izlandon, Moldovában is az ajánlott szint alatt marad a zöldségfogyasztás.

Megosztás

További híreink

Nagy sebességű robotültetők a precíziós palántaneveléshez

2024.12.01.

A holland TTS vállalat kifejlesztett egy sor nagysebességű automata robotot, amelyeket a fiatal palánták hatékony és pontos átültetésére terveztek. Az öt különböző modellt kínáló TTS gépek akár 10 centiméteres sortávolságot is képesek kezelni, így a legkülönfélébb ültetési igényeknek is megfelelnek.

Az ecet, ami több ezer éve velünk van – és még mindig meglepődünk, mire képes

2024.12.01.

Ha kimondjuk az ecet szót ma Magyarországon, többségünknek a zöld flakonos, iparilag előállított ecetsav, egy savanyú, „maró anyag” jut az eszébe. Mire is használjuk az ecetet manapság? Kávéfőző tisztítására, vízkőmentesítésre és óvatosan mérve a jól ismert ételecettel savanyúbb ízt adunk a bablevesnek vagy a lencsefőzeléknek.

Teff: az egészségtudatosak és gluténérzékenyek új gabonája

2024.12.01.

Mérete alig nagyobb egy mákszemnél, de tápértéke kiemelkedő. Az etióp konyhában az „injera" nevű savanykás, lapos kenyér alapanyaga, de lisztként, teljes magként vagy pehelyként is elérhető.

Technikai hatékonyság a tejtermelés jövőjéért

2024.12.01.

Az európai tejtermelés ellenállóbbá tételét célzó megoldásokat vizsgáló kutatás megállapította, hogy a nagyobb technikai hatékonyság a legfontosabb stratégiai elem, amelyet a gazdaságok szintjén tovább kell vinni.

A szalmonella és az E. coli végső ellensége: ismerje meg a Finio és Fortrol erejét

2024.12.01.

A takarmányban a bakteriális és vírusos szennyeződések, például a szalmonella, jelentős kockázatot jelentenek mind az állati, mind az emberi egészségre. A takarmánytermelésben a kórokozók ellenőrzése ezért az állattenyésztési rendszerek biológiai biztonságának kritikus szempontja. A takarmány-kórokozók kémiai úton történő ellenőrzésének hagyományos megközelítései, bár alapvető fontosságúak, gyakran nem nyújtanak hosszú távú takarmánybiztonságot, ugyanakkor jelentős költségekkel járnak.

Mesterséges intelligencia segíti a növénybetegségek felismerését

2024.12.01.

A ChatGPT-től az időjárás-előrejelzésig egyre bővülnek a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazásai. A londoni székhelyű HSAT terményintelligenciával foglalkozó cég a közelmúltban jelentett be egy „úttörő technológiát”, amely a mesterséges intelligencia erejével képes javítani a növénybetegségek felismerését és a termés előrejelzését.

Partnerhírek
Partner

Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO

2024.11.28.

A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.

Partner

Újdonságok a Pioneer® napraforgó-vetőmag kínálatában

2024.11.27.

A Pioneer® napraforgóvetőmag-portfólió 7-9 hibridből áll össze évről-évre, a gazdálkodói igényekre reagálva. A 2025-ös vetési szezonra 3 teljesen új hibrid áll a hazai termelők rendelkezésére, amely jelentős arány a Pioneer® hibridek számát figyelembe véve. Ezek a linolsavas P64LE280, a magas olajsavas P64HE188 és a szintén magas olajsavas P64HP630 hibridek. Mindezek említést érdemel még a P64LE185 hibrid, amely 2024-ben egy lépésben vált a legnagyobb zsákszámban értékesített Pioneer® napraforgóvá a vállalatunk értékesítési számait figyelembe véve, sikeresen váltva a méltán népszerű nagy elődöt, a P64LE25-öt.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 95 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás