100 évre is szükség lehet, míg helyrejönnek a leégett erdők
Legalább 60, de egyes területeken 100 évre is szükség lesz ahhoz, hogy regenerálódjanak a tűzvész által elpusztított, leégett szibériai erdők – közölte az Orosz Tudományos Akadémia szibériai tagozatának Krasznojarszki Tudományos Központja (KNC). Az orosz tudósok szerint a fenyők és lombos fák 60-70 év alatt válnak felnőtt növényekké, ám Szibéria északi részén, Jakutföldön és az Evenki Autonóm Körzetben ehhez legkevesebb 100 év szükséges.
A tajga jelenleg erdőtüzek által sújtott északi részének lehet, hogy egy évszázad sem lesz elegendő a regenerálódáshoz – idézte az Interfax hírügynökség Alekszandr Brjuhanovot, a KNC erdei tűztani laboratóriumának szakértőjét. A KNC közleményében leírta, hogy miközben a szibériai fenyő- és lombos erdőkben korábban 20-50 éves időközönként történtek tüzek, a mocsaras területeken található erdők pedig 100-150 évenként égtek le, addig a klímaváltozás miatt az erdőtüzek közötti szünet mindössze 5-15 évre rövidült le. A Greenfo portál anyagát szemléztük.
Az orosz Távol-Keleten és Szibériában lángoló erdőtüzek több mint 3 millió hektárt érintenek
A tüzek füstje 800 orosz településen és a mongol fővároson kívül elérte Alaszkát és Kanada nyugati partvidékét is. Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelte, hogy a hadsereget is vessék be a védekezésben. Eközben az esőzések az orosz távol-keleti Amur-medencében Blagovescsenszk és Habarovszk környékén áradással fenyegetnek. Makszim Jakovenko, az orosz hidrometeorológiai szolgálat (Roszgitromet) vezetője közölte, hogy 37 orosz település már most víz alatt áll. A szakember szerint a helyzet várhatóan tovább romlik majd, mert a szomszédos kínai tartományokból – ahol rendkívüli állapotot hirdettek, ki és 1 millió embert telepítettek ki – újabb árhullám érkezik majd az Amur vízgyűjtő területére.
Hirdetés
Egy illetékes szerint az erdőtüzek a helyi hatóságok tétlensége miatt terjedtek el
A szibériai és távol-keleti erdőtüzek azért terjedtek el, mert helyi szinten nem tették meg idejében a szükséges lépéseket a tűzfészkek elfojtására – jelentette ki Szergej Abanyin, az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma katasztrófaelhárítási központjának helyettes vezetője Moszkvában.
A tűz területe a hosszú szárazság miatt és a tűzfészkek többségének oltására irányuló aktív erőfeszítések hiányában terjedt ki – mondta Abanyin. Szerinte idén a tűzvédelem szempontjából Oroszország egész területén kedvezőtlen helyzet alakult ki, amire az illetékes szövetségi szolgálatok idejében figyelmeztették a helyi szerveket. A Volga mentén és Közép-Oroszországban kialakult tüzeket sikerült is idejében elfojtani. Abanyin úgy véli, hogy a közeljövőben a tűzvész sújtotta területeken nem várható olyan jelentősebb eső, amely segíthetné az oltást.
Felkészülnek a jövőre, keresik az okokat
Dmitrij Medvegyev miniszterelnök egy szakosított erdőtűzvédelmi központ létrehozásának előkészítését rendelte el Csitában. A természetvédelmi és a rendkívüli helyzetek minisztériumának a szibériai és a távol-keleti régiók vezetőivel közösen augusztus 30-ig kell előterjeszteniük a megfigyelésért, megelőzésért és az időben történő védekezésért felelős központ létrehozására vonatkozó javaslataikat. Medvegyev elrendelte továbbá a jakutföldi, Irkutszk megyei és a Krasznojarszki területen tomboló erdőtüzek oltására a rendkívüli helyzetek minisztériuma, valamint a természetvédelmi és a katonai tárca által összevont csoport megerősítését is. Ezen kívül utasította a rendvédelmi szerveket, hogy november 1-ig derítsék ki, vajon a szibériai és távol-keleti tűzvészt nem gyújtogatás okozta-e, amellyel az illegális fakitermelés nyomait igyekeztek eltüntetni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés