11 tonna hamis mézzel buktak le
Két méhésznél is hamis mézet találtak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vizsgálataikor. Az egyik termelő 3,6 tonna mézét meg is semmisítették, a másik termelőnél talált nagyobb mennyiséget még vizsgálják. A két eset rávilágít a hazai méhészet egyik legnagyobb problémájára, a mézhamisításra.
Soltvadkerten találtak 3,6 tonna hamis mézet
Előzetes adatgyűjtést követően egy alföldi méztermelőnél tartott élelmiszerbiztonsági és nyomon követési vizsgálatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A többszöri, mintavétellel egybekötött ellenőrzések alatt a szakemberek 21 hordó (kb. 3600 kg) igazolatlan eredetű, illetve hamisított mézet találtak. A Nébih ezért elrendelte a jogsértő tételek forgalomból történő kivonását és megsemmisítését. Az információt a hivatal weboldala közölte.
A soltvadkerti méztermelő vállalkozónál több jogsértést is feltártak a szakemberek. A többszöri, mintavétellel egybekötött hatósági ellenőrzések során megállapították, hogy 13 hordónyi (kb. 2200 kg) összsúlyú tétel eredete nem igazolt. Egy másik méztétel esetében a laboratóriumi vizsgálat 13,4 százalék idegen cukor jelenlétét mutatta ki, ezért ez a tétel hamisított élelmiszer-terméknek minősül.
Hirdetés
A fentiekre való tekintettel a hivatal 21 hordó (mintegy 3600 kg) jogsértő méztétel forgalomból történő kivonását és megsemmisítését rendelte el. A hatósági eljárás, valamint a bírság megállapítása még folyamatban van. Az érintett vállalkozás adatai elérhetőek a Nébih oldalán, a jogsértés listára kattintva.
Gyanús volt neki a 7,6 tonna méz, kihíta a hivatalt, igaza lett
A másik eset egészen más: saját maga kért ellenőrzést a kétes eredetű mézre egy vállalkozó - közölte a Nébih.
Az élelmiszerbiztonsági és nyomon követési ellenőrzésen a Nébih munkatársai igazolták a gyanút. A több mint 7,6 tonnányi kifogásolt méz ugyanis valóban jogsértőnek bizonyult. A vállalkozó a hivatallal együttműködve a mézet saját hatáskörben kivonta a forgalomból. A felelősök felkutatása érdekében pedig a Nébih szakemberei hatósági eljárást indítottak a 42 hordónyi méztétel kapcsán.
A bejelentő az általa üzemeltetett egység számára alapanyagként vásárolta meg a jelentős mennyiségű mézet. Erről aztán a cég megbízásából elvégeztetett laborvizsgálatok megállapították, hogy magas idegen cukortartalma miatt nem felel meg előírásoknak.
A cég – jogkövető vállalkozásként – a kifogásolt 42 hordónyi tételt saját hatáskörben elkülönítette és kivonta a forgalomból. Ezt követően a laboratóriumi vizsgálati eredményeket átadta a Nébih részére, továbbá kérte az alapanyag élelmiszerbiztonsági és nyomon követési célú ellenőrzését is.
A Nébih hivatalból indított eljárása során – hatósági mintavételt és újabb laboratóriumi vizsgálatokat követően – a jogsértés ténye beigazolódott. A felelősök megállapítása folyamatban van.
Ebben az anyagunkban olvashat arról, hogyan ismerje fel a hamis mézet.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!
A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk.
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés