Már csak bő egy hónap van vissza  Szent György napjáig, amikor is Magyarországon a régre visszanyúló tapasztaltok alapján optimális az idő a kukoricavetéshez. A hagyományt ugyan a felmelegedés egyre erősebben érződő hatásai gyakran felülírják, ennek ellenére érdemes tudatosan a kérdéshez hozzáállni. Ebben segít a Magyar Kukorica Klub által megfogalmazott 13 pont, amiket az alábbiakban olvashat.

  • Először is emlékezni kell a fő járulékos veszedelmekre, amelyek éppen az ilyen évjáratokban rontják tovább az esélyeket: drótféreg kártétel, mocskospajor kártétel, gyomosodás, levéltetvek, kukoricamoly, gyapottok bagolyepke, atka, golyvásüszög, többféle fuzárium- és aflatoxin, az "aszálybetegségek" következtében
  • Aztán emlékezni kell arra, hogy kártevők és betegségek ellen hatékonyan védekezni csak egyenletesen kelt és egyenletes fejlettségű állományban lehet!

Már csak bő egy hónap van vissza  Szent György napjáig, amikor is Magyarországon optimális az idő a kukoricavetéshez
  • Arra is kell emlékezni, hogy betegségekkel szemben csak az ellenálló hibrideket lehet megvédeni!
  • Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a gyomirtó szereket nem minden hibrid tűri egyformán - rendkívüli időjárásban az esetleges érzékenység fokozódik - ilyenkor a rosszul megválasztott gyomirtó szer is tehet kárt!
  • A talajban még megtalálható nedvességgel takarékosan kell bánni - ez a szántások mielőbbi lezárásával (elsimításával, tömörítésével) érhető el - egyébként, aki ezt még nem tette volna, már jól elkésett!
  • A szántás nélküli, de lazított területeket, függetlenül a mulcsborítástól, le kell hengerezni
  • A "no-till" területeket, ha nincs komplett, vastag mulcstakaró, sekélyen meg kell tárcsázni, és lehengerezni (ha megfelelő, egyenletes fedettséget biztosít a mulcstakaró, nem szabad megbontatni!)
  • A kiszáradt, rögös táblákat hengerben kell tartani, s csak ha helyreáll a felső legalább 20 cm nedvességtartalma, akkor szabad vetni - nem baj, ha elhúzódik május elejére
  • Ha nem jelez a meteorológia erős lehűlést jelentős csapadékkal, a vetést előre kell hozni április első felére, hogy a talajban még meglévő nedvességgel a kukorica kikelhessen, s biztonságban várhassa a következő csapadékot
  • A vetéstávolság egyenletességére a megszokottnál is jobban kell ügyelni, s a tervezett tőszámot az ajánlati sáv alsó határértékéhez kell igazítani
  • Igazán nagy szükség lesz a szakszerű starter trágyázásra (5x5 cm szabály!), hogy a gyökér mielőbb tápanyaghoz jusson
  • Már kisebb kockázati szinten is használni kell talajfertőtlenítő szert a drótférgek és a kukoricabogár lárva ellen (a drótféreg látványosan öl, a kukoricabogár lárva alattomosan pusztít, és száraz talajban nincs gyökérregeneráció!)
  • A talajfertőtlenítésről korábban azt tartották, hogy bizonyos mértékig véd a mocskospajor és a kukoricabogár lárva ellen, de ez a hiedelem azokból az időkből származik, amikor még goromba, hosszú hatástartamú és (a legutóbbi időkig) felszívódó hatású talajfertőtlenítő szerek is használhatók voltak. (A kukoricabogár lárvák május közepétől, a vetési bagolylepke hernyói június elején kelnek, az utóbbiak főként gyomos kukoricatáblákban!)

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás