Az Országos Borverseny egyedisége, hogy egy háromszintű kiválasztási rendszeren alapul. Az országos megmérettetést megelőző hegyközségi, borvidéki borversenyek komoly szereppel bírnak a nevezett tételek előzetes minősítésében. Ezt az egyediséget növeli, hogy a rendezvény egy szakmai találkozót is jelent mind a bírálat, mind pedig az eredményhirdetés alkalmával.

A pandémia alatti két évben a felmenő rendszeren alapuló országos bormustra megrendezésének nem voltak adottak a feltételei. Tavaly nyárra azonban sikerült újragondolni és sikeresen megrendezni a 41. Országos Borversenyt (OBV) Budapesten. A borászatok részéről nagy igény mutatkozott a hiteles és megbízható megmérettetésre: 2022-ben az ország 22 borvidékéről 232 pincészet nevezett összesen 824 tétellel.

A legjobban szereplő tételekből kialakított magyar borválogatás méltón képviselheti az ágazatot a hazai és nemzetközi fórumokon, rendezvényeken. (Fotó: Pixabay)

A bírálók köre

A bírálatot családi borászatok tulajdonosai, üzemi pincészetek szakértői végzik, kiegészülve az oktatás, kutatás, szakújságírás, kereskedelem és gasztronómia képviselőivel.

Az OBV egyúttal eleget tesz a legmagasabb nemzetközi szakmai elvárásoknak. A magas követelmények az előkészítés, a bírálat és az értékelés folyamatában is érvényesülnek.

Az Országos Borversenyt a folyamatos szakmai fejlődés jellemzi. Szervezése nem öncélú, kiemelt szerepe van abban, hogy a HNT (Hegyközségek Nemzeti Tanácsa) valós információval bírjon a magyar borpiacról. Minden bírálat célja, hogy a termelők olyan bort állítsanak elő, amelynek fogyasztása élményt jelent. Egyúttal hozzájárul ahhoz, hogy a fogyasztóknak eligazodást biztosítson a sokszínű magyar borok világában.

Egy nagyobb szakmaközi vállalás előkészítése

A 2023. évi Országos Borverseny egyben egy nagyobb szakmaközi vállalás előkészítését is jelenti. A HNT tervei szerint 2023 őszétől 2024 végéig a földrajzi árujelzők ismertségének és népszerűségének növelését célzó eredetvédelmi kampánnyal mutatják be a magyar borok sokszínűségét a bel- és külpiacokon egyaránt.

A bormarketing-aktivitás során bemutatott borok és borászok minőségi kiválasztási rendszerének alapja az Országos Borverseny eredménylistája lesz. A legjobban szereplő tételekből kialakított magyar borválogatás méltón képviselheti az ágazatot a hazai és nemzetközi fórumokon, rendezvényeken.

Légli Ottó, a HNT és az OBV szervezőbizottságának elnöke leszögezte: bízik abban, hogy az elért eredmények, pontszámok visszajelzést jelentenek a termelőknek, és inspirálja őket saját birtokuk minőségi fejlődési irányának meghatározásában.

Átadták a 42. Országos Borverseny díjait!

A 2023-as Országos Borverseny díjait ünnepélyes keretek közt adták át a Larus Étterem és Rendezvényközpontban a 141 díjazott borászatnak. Az idei évben összesen 5 nagy aranyérem, 128 aranyérem, 151 ezüstérem született, és 11 különdíjat osztottak ki különböző kategóriákban.

Az ország mind a 22 borvidékéről, 918 tétellel 252 pincészet nevezett a hazai borszakma legnagyobb hagyományú bormustrájára. Az Országos Borverseny egyedisége, hogy egy háromszintű kiválasztási rendszeren alapul. Az országos megmérettetést megelőző hegyközségi, borvidéki borversenyek komoly szereppel bírnak a nevezett tételek előzetes minősítésében. Ezt az egyediséget növeli, hogy a rendezvény egy szakmai találkozót is jelent mind a bírálat, mind pedig az eredményhirdetés alkalmával.

Az esemény fővédnöke Dr. Nagy István agrárminiszter, védnöke Rókusfalvy Pál László nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos volt.

(Forrás: orszagosborverseny.hu)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás