Az idei évben jelentős a fagykár mértéke Magyarországon, ugyanis a Nébih által működtetett informatikai rendszerben rögzített adatok alapján a tavaszi fagykár meghaladja a 15 ezer hektárt. A rendszerben a megyei kormányhivatalok ellenőrzései alapján biztosított adatok szerepelnek, amely az egész országra kiterjed, és elsősorban a gyümölcsösöket érintette, azon belül is a kajszibarack-állományt. A 2020. április 1-jét követően bekövetkezett káreseményeket még május 15-ig jelenthetik be a gazdák.

Március utolsó hetében, valamint április első napjaiban az egész országban éjszakai fagyok jelentek meg, amelyek súlyosan károsították a kertészeti kultúrák növényeit. Főképp a gyümölcstermesztésben okozott nagy károkat a tavaszi fagy, és a korai kultúrák az első fagy miatt nagyban károsultak. A gyümölcsösök közül is a kajszibarackosokban keletkezett a legnagyobb fagykár, amit bizonyít az is, hogy a helyszíni szemlék alapján is a 2.675 károsodott parcellának megközelítőleg fele –kb. 2.300 ha- kajszibarack-ültetvény volt. A fák esetében a virágkár 70 százalékos volt, ami még jónak számít, ugyanis sok helyen 100 százalékos fagykárt is tapasztaltak a szakemberek.

A fagy a korai fajtákat károsította leginkább, mint a kajszibarackot, az őszibarackot és a cseresznyét. (Fotó: Pixabay, Nikolai17)

A Nébih által működtetett Kármegállapítási Munkafolyamatot Támogató Rendszer (KMTR) adatai szerint 2020. május 8-ig 15.426 hektárnyi területen tartottak szemlét a megyei kormányhivatalok ellenőrei, ahol tavaszi fagykár bejelentés érkezett. A már feldolgozott vizsgálati eredmények szerint 3.161 parcellából 2.675 parcella tényleges fagykárban érintett, és a bejelentett területek 15-20 százalékánál nem tapasztaltak károsodást az ellenőrök. Ezekben az esetekben vagy valóban nem történt károsodás, vagy pedig elgazosodott területekre vonatkozott a kárbejelentés.

A fagy országrészenként és fajtánként is eltérő volt, viszont sajnos ettől függetlenül az április elején bekövetkező fagyok már szinte minden gyümölcsfajtát érintettek. A szakemberek szemléi szerint pedig az ellenőrzött területek 15 százalékán a várható terméshozam károsultsága 90 és 100 százalék közötti mértéket mutat, ami azt jelenti, hogy ezeken a területeken idén nem várható termés.

A kajszibarackon kívül az őszibarack és a cseresznye is 50 százalék feletti virágveszteséget szenvedett, az alma-, körte- és meggyültetvények esetén pedig mérsékeltebb károk jelentkeztek. A felmérések alapján a szilvaültetvények károsultak legkevésbé, bár a korai fajtáknál ebben az esetben is terméskiesés várható. A birsalma és a bodza májusi virágzása lévén nem károsult a fagyoktól.

Fontos kiemelni, hogy jelenleg még csak virág- és rügykárokról lehet beszélni, a várható termésmennyiséget még nagyban befolyásolja a következő hetek időjárása. Ugyanis országos viszonylatban egyes fajok esetében előfordulhat, hogy a virágok negyed vagy harmada is elegendő egy normál vagy közepes termésmennyiség eléréséhez. Továbbá nem lehet tudni, hogy akár a károsodást nem mutató virágkezdemények és virágok mennyre károsodtak, és hogy sikeresen megtermékenyülnek-e. Mindezek figyelembevételével leghamarabb csak a virágzást követően 4-6 héttel, május végén lehet pontosabb előrejelzéseket mondani.

A Nébih felhívja a termelők figyelmét arra, hogy ha a mezőgazdasági káresemény tárgyév április első napja után következett be, és a káreseményben nyitva álló határidő –ami a káresemény bekövetkezését követő 15 napon belül- az egységes kérelem szankciómentes benyújtására nyitvaálló időszakban telik le, akkor a kárbejelentés is az egységes kérelem szankciómentes benyújtására előírt határidő utolsó napjáig, azaz 2020. május 15-ig tehető meg.

Forrás: https://portal.nebih.gov.hu/-/meghaladja-a-15-ezer-hektart-a-tavaszi-fagykar-sujtotta-ultetvenyek-nagysaga

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás