Tizenhét különböző színű repcét nemesítettek a tartomány mezőgazdasági egyetemének kutatói, remélve, hogy emiatt még több turista utazik hozzájuk. Csianghszi tartomány több megyéjében is elkezdtek már fehér színű repcét termeszteni. Tavaly négy új változatot állítottak elő, köztük bíborszínűt és karmazsinvöröst, 13 másik színre támaszkodva. A színes repcemezők vonzhatnak több látogatót a kínai tartományba.
A repcemezők tengerei Csianghszi védjegyének számítanak, ám a turizmus fellendülésének régóta gátat szab a növény színe – vélekedik Fu Tung-huj, a kutatás vezetője. A szakember 2002-ben kezdett foglalkozni a repce színének gyarapításával: tavaly négy új változatot nemesítettek, köztük bíborszínűt és karmazsinvöröst, 13 másik színre támaszkodva. A csapat által megalkotott 17 színből kilenc már megfelel a nagyüzemi használat feltételeinek - írta a Teol.hu
A repcemezők színessé nemesítésével hozna még több turistát az országba egy kínai kutatócsoport
A szakembernek sikerült a növény virágzási idejét is tíz napra meghosszabbítania. „Plusz egy nap virágzás akár 10 millió jüan (406 millió forint) extra bevételt is hozhat Vujüan számára” – mondta Fu, a tartomány egyik megyéjére utalva. Vujüan több, mint 6500 hektárnyi teraszos repcemezővel rendelkezik, amelyek a térség ködbe burkolózó ősi épületeivel együtt rengeteg látogatót vonzanak a régióba. A helyi turizmusfejlesztési bizottság szerint tavaly közel 5 millióan keresték fel a térséget, ahol a látogatók több, mint 3 milliárd jüant (122 milliárd forint) költöttek el.
Pirostól kékig terjed a színskála
Fu szerint a hagyományos repcével szemben az újak szebbek és nagyobb mennyiségben tartalmaznak antocián – a pirostól kezdve a kékig terjedő – pigmenteket. Mivel a repcét évente csak kétszer lehet vetni, ahhoz, hogy egy-egy új színt nagy mennyiségben lehessen előállítani, összesen 4-5 évre van szükség.
Csianghszi tartomány több megyéjében is elkezdtek már fehér színű repcét termeszteni. „Reményeink szerint egyre több lenyűgöző színű repcemezőt sikerül majd megalkotnunk” – jegyezte meg Fu, aki jelenleg épp a kék színű repce előállításán dolgozik.
A repce-témában
itt írtunk korábban arról, hogy sok helyen már be is fejezték a napraforgó és a kukorica vetését Tolna megyében, sőt, arra is van példa, hogy a napraforgó kibújt a földből. Meleg az idő, elég nedves a föld, így pár nap is elég hozzá, hogy a földbe vetett mag életre keljen. Virágzik a repce is, bár kevésbé bokrosodott a növény, mint az várható volt.