A közvélekedéssel szemben 35 év alatt nemhogy csökkent, hanem 7 százalékkal nőtt a világ erdőterülete. A Nature című tudományos lapban közzétett friss tanulmányból kiderült, hogy tudósok összegyűjtötték és kielemezték az utóbbi évtizedek műholdképeit, kifejezetten a magas növényzetre fókuszálva. Az 1982 és 2016 közötti adatokat vizsgálták, és arra a következtetésre jutottak, hogy 35 év alatt több, mint 2.24 millió négyzetkilométerrel nőtt a Föld faállománya. Ez körülbelül 24 magyarországnyi területnek felel meg. Ez egy szempontból örvendetes hír, más részről nem igazán.  A 24.hu írta meg a témát, ezt az anyagot szemléztük. Ugyan a fák száma összességében nőtt, a trópusokon ugyanebben az időszakban jelentősen csökkent az erdőkkel borított terület. Az általános növekedés ellensúlyozza a veszteséget, ám a csökkenés egy kulcsfontosságú környezetvédelmi területen történt. Fontos, hogy az új fák nem az esőerdőkben települnek. Bár a trópusokon kívüli magasabb területeken a fák mennyiségében növekedést regisztráltunk, a trópusi erdőtlenítés jelenleg is zajlik – mondta Matt Hansen, a University of Maryland földrajztudományi professzora.
A Föld faállománya nőtt, de ez ne nyugtasson meg senkit
A faállomány magaslati vidékeken történő növekedése megmutatja a klímaváltozás hatásait is. Ahogy az arktiszi területek, így Szibéria észak-keleti része, Alaszka nyugati része és Québec északi oldala egyre melegszik, a fák olyan helyeken is megjelentek, ahol addig korábban sosem voltak.
A legnagyobb befolyásoló tényező az emberiség
A kutatók megállapítása szerint az utóbbi 35 évben a földön végbement változások 60 százalékát emberi tevékenység eredményezte. 40 százalékát külső tényezők, mint például a globális felmelegedés okozta. A tanulmány eredményei egy ember által uralt és befolyásolt rendszert mutatnak be. A környezetre irányuló közvetlen emberi beavatkozás minden kontinensen nagy területen visszatükröződik, ez pedig az egész világ ökoszisztémájára hatással van – tette hozzá a szakértő a 24.hu cikke szerint.

Megosztás

További híreink

Vakcinák és katonák: drámai intézkedések a madárinfluenza megfékezésére Európa-szerte

2024.11.22.

A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) rohamos terjedése komoly aggodalomra ad okot Európa-szerte.

Változóban a helyzet - több magyar is igent mondana a rovarevésre

2024.11.22.

Ugyan sokan még mindig undorodnak a fogyasztásuktól, a magyarok 27 százaléka már nyitott volna arra, hogy megkóstolja a rovarélelmiszereket.

Az autósok lesznek a jövő évi adóemelések egyik legnagyobb vesztesei

2024.11.22.

A kormány által benyújtott adótörvény-módosítások alapján jövőre több, az autósokat érintő adó is emelkedik, az infláció mértékéhez igazodva.

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás