Az utóbbi napokban nem túl szokványos időjárás uralkodik hazánkban. Az éjszakai fagyok eltűntek, és az ilyenkor megszokott 10 fokos maximumok helyett napközben akár 20 fokot is mérhetünk. Olyan, mintha tavaszodna, pedig most a télnek kellene közelednie. Hogyan hat ez a már elvetett növényekre és a mezőgazdasági munkálatokra?

Az ősz igen csapadékosan indult. A napokon keresztül szakadatlanul hulló eső negatívan hatott a betakarítási munkálatokra, sok helyen hetekre leálltak a munkával a gazdák. Féltek is sokan, hogy ha ez így marad, nem kerül le a termény a táblákról, veszteségesen zárják az idei évet. De nem csak az aratást, az őszi talajmunkákat, sőt, a vetést is felborította a csapadékos időszak.

Majd elállt az eső, fellélegeztek a gazdák, ugyanis egyesek szerint még pont időben javult az időjárás. Ha még néhány napig esett volna, sok termelő kukoricája és napraforgója lett volna az enyészeté. Persze így sem volt minden fenékig tejfel: a csapadékos napok után betakarított termények nedvességtartalma a megszokottnál jóval nagyobb, így a gazdák a szokásosnál magasabb szárítási költséggel kalkulálhatnak.

Kitűnő időben zajlanak az őszi mezőgazdasági munkálatok! (Fotó: hdwyn.com)
 

Aki viszont bátor volt és tovább hagyta lábon a terményét, jól járhatott. Az utóbbi napok 20 fokos időjárása pozitívan hat a termények nedvességtartalmára is, bár már nem sok kukorica és napraforgó van lábon a földeken. Zala megyéből is arról láttak napvilágot információk, hogy a gazdák a munkák nagy részét már elvégezték, valamint Békés megyéből is hasonlóan jó hírek jöttek.

A betakarítás mellett a talajmunkáknak és a vetésnek is jót tesz a tavaszias időjárás. Zavartalanul tudnak készülni a gazdák a következő évre.

Van azért negatív hatása is ennek a szokatlan novemberi melegnek. Amennyiben továbbra is marad az átlagnál melegebb időjárás, megeshet, hogy egyes növények túlnőnek, túlfejlődnek. Ebben az esetben fokozottan figyelniük kell a gazdáknak a kórokozók és kártevők megjelenésére és idejében reagálni kell azokra.

A zöldségekre is célszerű odafigyelni, a konyhakertben eldugdosott fokhagymák erőteljesen növekedésnek indulhatnak a magas hőmérséklet hatására és egy hirtelen fagytól akár el is fagyhatnak növényeink. Épp ezért a nagyon megerősödött, megnyúlt, túlfejlett fokhagymákat takarással óvjuk a téli fagyoktól, hogy biztosan át tudjanak telelni.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás