Jó hírek érkeztek, ugyanis a tervek szerint 2017 tavaszán megkezdődik az országos jégeső elhárító rendszer kiépítése. Pozitívum, hogy külön nem kell fizetni a rendszer üzemeltetéséért, ugyanis az agrár-kárenyhítési alapból fogják finanszírozni a működését. Várhatóan sokak életét fogja megkönnyíteni a kiépített hálózat, kevesebb kárral kell majd számolni.

A JÉGER fantázianévre hallgató rendszer (országos jégeső-elhárítási rendszer) kiépítésével kapcsolatos munkálatok, egészen pontosan a költségfelmérés, a magyarmezogazdasag.hu információi szerint már elkezdődött. A tényleges költségeket még nem sikerült meghatározni, de azt már tudni lehet, hogy 1,8 milliárd forintot terveznek elkülöníteni a beruházásra.

2018-tól nem kell félni a jégkártól, országos jégeső-elhárító rendszer fogja védeni a terményt
 

A költségek meghatározását követően a tervek szerint 2017 tavaszán megkezdődhet a fizikai megvalósítás is. A tesztüzemmel azonban a 2018-as védekezési szezonig várni kell. A NAK szerint a talajgenerátoros védekezési módszer a legideálisabb az országos rendszer kiépítésére és várhatóan ezt is fogják kiépíteni. Azért esett erre a módszerre a választás, mert a beruházási és az üzemeltetési költsége is alacsonyabb, mint egyéb védekezési módoknál.

Egyébként hazánkban három védekezési módszert alkalmaznak jelenleg: talajgenerátoros, rakétás, valamint repülőgépes módszer. Mindhárom esetben ezüstjodid-molekulákat juttatnak a légkörbe. A különbség a kijuttatás módjában van.

Várhatóan ezer darab talajgenerátor telepítésére lesz szükség a teljes rendszer kiépítéséhez. A helyszínek biztosításában, valamint az eszközök működtetésében a NAK a gazdák segítségét is kéri, várja. A megvalósíthatósági vizsgálat eredményétől függően előfordulhat az is, hogy a szerkezeteket automatikusan működtetik majd, így a gazdálkodóknak csak a helyszínt kell biztosítaniuk.

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás