Jó hírek érkeztek, ugyanis a tervek szerint 2017 tavaszán megkezdődik az országos jégeső elhárító rendszer kiépítése. Pozitívum, hogy külön nem kell fizetni a rendszer üzemeltetéséért, ugyanis az agrár-kárenyhítési alapból fogják finanszírozni a működését. Várhatóan sokak életét fogja megkönnyíteni a kiépített hálózat, kevesebb kárral kell majd számolni.

A JÉGER fantázianévre hallgató rendszer (országos jégeső-elhárítási rendszer) kiépítésével kapcsolatos munkálatok, egészen pontosan a költségfelmérés, a magyarmezogazdasag.hu információi szerint már elkezdődött. A tényleges költségeket még nem sikerült meghatározni, de azt már tudni lehet, hogy 1,8 milliárd forintot terveznek elkülöníteni a beruházásra.

2018-tól nem kell félni a jégkártól, országos jégeső-elhárító rendszer fogja védeni a terményt
 

A költségek meghatározását követően a tervek szerint 2017 tavaszán megkezdődhet a fizikai megvalósítás is. A tesztüzemmel azonban a 2018-as védekezési szezonig várni kell. A NAK szerint a talajgenerátoros védekezési módszer a legideálisabb az országos rendszer kiépítésére és várhatóan ezt is fogják kiépíteni. Azért esett erre a módszerre a választás, mert a beruházási és az üzemeltetési költsége is alacsonyabb, mint egyéb védekezési módoknál.

Egyébként hazánkban három védekezési módszert alkalmaznak jelenleg: talajgenerátoros, rakétás, valamint repülőgépes módszer. Mindhárom esetben ezüstjodid-molekulákat juttatnak a légkörbe. A különbség a kijuttatás módjában van.

Várhatóan ezer darab talajgenerátor telepítésére lesz szükség a teljes rendszer kiépítéséhez. A helyszínek biztosításában, valamint az eszközök működtetésében a NAK a gazdák segítségét is kéri, várja. A megvalósíthatósági vizsgálat eredményétől függően előfordulhat az is, hogy a szerkezeteket automatikusan működtetik majd, így a gazdálkodóknak csak a helyszínt kell biztosítaniuk.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás