2018-tól nem lesz több jégeső Magyarország felett
Jó hírek érkeztek, ugyanis a tervek szerint 2017 tavaszán megkezdődik az országos jégeső elhárító rendszer kiépítése. Pozitívum, hogy külön nem kell fizetni a rendszer üzemeltetéséért, ugyanis az agrár-kárenyhítési alapból fogják finanszírozni a működését. Várhatóan sokak életét fogja megkönnyíteni a kiépített hálózat, kevesebb kárral kell majd számolni.
A JÉGER fantázianévre hallgató rendszer (országos jégeső-elhárítási rendszer) kiépítésével kapcsolatos munkálatok, egészen pontosan a költségfelmérés, a magyarmezogazdasag.hu információi szerint már elkezdődött. A tényleges költségeket még nem sikerült meghatározni, de azt már tudni lehet, hogy 1,8 milliárd forintot terveznek elkülöníteni a beruházásra.
A költségek meghatározását követően a tervek szerint 2017 tavaszán megkezdődhet a fizikai megvalósítás is. A tesztüzemmel azonban a 2018-as védekezési szezonig várni kell. A NAK szerint a talajgenerátoros védekezési módszer a legideálisabb az országos rendszer kiépítésére és várhatóan ezt is fogják kiépíteni. Azért esett erre a módszerre a választás, mert a beruházási és az üzemeltetési költsége is alacsonyabb, mint egyéb védekezési módoknál.
Hirdetés
Egyébként hazánkban három védekezési módszert alkalmaznak jelenleg: talajgenerátoros, rakétás, valamint repülőgépes módszer. Mindhárom esetben ezüstjodid-molekulákat juttatnak a légkörbe. A különbség a kijuttatás módjában van.
Várhatóan ezer darab talajgenerátor telepítésére lesz szükség a teljes rendszer kiépítéséhez. A helyszínek biztosításában, valamint az eszközök működtetésében a NAK a gazdák segítségét is kéri, várja. A megvalósíthatósági vizsgálat eredményétől függően előfordulhat az is, hogy a szerkezeteket automatikusan működtetik majd, így a gazdálkodóknak csak a helyszínt kell biztosítaniuk.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés