22 milliárdos növényolaj-finomító üzem épül Foktőn
Több mint 22 milliárd forintos beruházással, 1,8 milliárd forint állami támogatással valósul meg a Pannon Növényolajgyártó Kft. új növényolaj-finomító üzeme a Bács-Kiskun megyei Foktőn. Juhász Csaba, a fejlesztést megvalósító magyarországi Glencore Agriculture cégcsoport ügyvezetője elmondta: a magyarországi divízió 1996 óta összesen 260 millió dollárt költött beruházásokra. Foktői gyáruk 40 milliárd forint értékű beruházás eredményeként Közép-Európa egyik legnagyobb és legmodernebb sajtoló üzemeként 2012-ben kezdhette meg működését és abban eddig nagyjából 5 millió tonna napraforgót dolgoztak fel.
A mostani beruházás első ütemben 40 új munkahelyet teremt a térségben. A fejlesztéssel a Pannon Növényolajgyártó Kft. a meglévő nyersolajtermeléshez kapcsolódóan növényolaj-finomító üzemmel bővíti gyárát, hogy a kinyert nyersolajból finomított olajat állítsanak elő. A legfontosabb feldolgozott termény a napraforgó, de az üzem alkalmas repcemag, szójabab és kukoricacsíra feldolgozására is. Font Sándor, a térség országgyűlési képviselője kiemelte: a Glencore és a foktői üzem jelentős értéket ad a magyar gazdaság bővüléséhez, exportbevételeihez, a helyieknek pedig munkahelyteremtéssel a megélhetéshez. A Glencore Agriculture 35 országban van jelen, és mintegy 16 ezer embert foglalkoztat világszerte. A nyilvános cégadatok szerint a 135 embert foglalkoztató Pannon Növényolajgyártó vállalat adózás előtti eredménye két éve 5,2 millió dollár, míg az előző évben közel 5 millió dollár volt - írta az Agrárminisztérium.
Így működik a már meglévő gyár Foktőn:
A foktői gyár csúcsminőségű növényolajgyártási technológiát alkalmaz a ma elérhető legkorszerűbb berendezésekkel, amelyek megfelelnek a legszigorúbb EU-s környezetvédelmi előírásoknak. A környezetkímélő technológia alkalmazása során minden, a gyártás során keletkező termék felhasználásra kerül - írja a cég weboldala.
Hirdetés
A foktői gyár különféle növényi alapanyag feldolgozására alkalmas:
- napraforgómag,
- repcemag,
- szójabab,
- kukoricacsíra.
A napraforgó lehántolt héjának elégetésével az üzem gőzt állít elő, a héj elégetéséből származó hamut pedig a mezőgazdaság hasznosítja. A gyártás során keletkezett héjat pelletálják, a felesleget értékesítik. A héj alacsony fajsúlya miatt a közúti- vasúti szállítás gazdaságtalan. Viszont pelletálással a héj térfogat súlya ötszörösére emelhető, így szállítása már gazdaságossá válik közúton és vasúton egyaránt. A növényolaj-finomító üzem kapacitása lehetővé teszi, hogy az itthon megtermelt olajos magot helyben feldolgozzák, ezáltal nem kell külföldre szállítani, a nyersolajat pedig nem kell visszaszállítani akár étkezési, akár ipari felhasználásra. Az üzem folyamatosan, három műszakban üzemel. A foktői gyár rendelkezik ISCC EU és ISCC DE (International Sustainability and Carbon Certification) valamint Kosher tanúsítványokkal.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés