Negyed évszázad telt el azóta, hogy a kukoricát és a szójababot úgy tervezték, hogy ellenálljon a glifozát gyomirtó szer elsorvasztó ködének. Az USDA ARS és az Illinois-i Egyetem növénytudományi kutatóinak új tanulmánya szerint a glifozát önálló alkalmazásával akár 32%-kal csökkent a hatékonysága a bevezetését követő évtizedben. A glifozát és egy kelés előtti gyomirtó szer kombinációja azonban még mindig hatékony volt.

Csendben fellázadtak a gyomok

A kezdetben a gyomirtás „ezüstgolyójaként” beharangozott módosított növényeket és gyomirtószer-társaikat gyorsan és széles körben alkalmazták Észak-Amerika kukorica- és szójatermesztő régióiban. A következő években azonban a kiirtásra kiszemelt gyomok csendben lázadást szítottak.

A kutatók az Egyesült Államok és Kanada földtudományi egyetemein végzett éves gyomirtószer-értékelési kísérletek adatait összegyűjtve kimutatták, hogy a glifozátos gyomirtás mind a hét vizsgált fő gyomfaj esetében jelentősen és gyorsan csökkent. (Fotó: Pixabay)

Az USDA Mezőgazdasági Kutatószolgálat (USDA-ARS) és az Illinois-i Urbana-Champaign Egyetem tudósai által vezetett új PNAS Nexus tanulmány visszatekintő vizsgálatot végez a glifozát hatékonyságáról, miután a módosított növények kereskedelmi forgalomba kerültek.

A kutatók az Egyesült Államok és Kanada földtudományi egyetemein végzett éves gyomirtószer-értékelési kísérletek adatait összegyűjtve kimutatták, hogy a glifozátos gyomirtás mind a hét vizsgált fő gyomfaj esetében jelentősen és gyorsan csökkent.

„Elemzésünk az egyik legnagyobb kumulatív mérést jelenti arról, hogy a gyomnövényközösségek hogyan alkalmazkodtak az egész Észak-Amerikában példátlan léptékben elfogadott egyszerűsített gyomirtási taktikákhoz” – mondta Chris Landau, az USDA-ARS posztdoktori kutatója és a tanulmány első szerzője.

Két-három év alatt alkalmazkodtak a gyomok

Bár a glifozát az első években kiváló gyomirtást biztosított, az adatállományban szereplő gyomok többsége már két-három év alatt a vegyszerhez való alkalmazkodás jeleit mutatta. Egy évtizeden belül a gyomok akár 31,6%-kal kevésbé reagáltak a glifozátra, és az idő előrehaladtával további lineáris csökkenés következett be.

„A természet pontosan azt tette, amit mi megpróbáltunk segíteni az embereknek elkerülni: alkalmazkodott” – mondta Aaron Hager társszerző, az U. of I. Mezőgazdasági, Fogyasztói és Környezettudományi Főiskolájához (ACES) tartozó Növénytudományi és Illinois Extension Tanszék professzora és oktatója.

A kontroll elvesztése mellett a glifozát hatékonysága idővel változóbbá vált

„Amikor a glifozát-toleráns növényeket először fogadták el, a gyomirtás minden környezetben magas szintű volt, azonban évről évre egyre kevésbé volt egyenletes a glifozát teljesítménye” – mondta Marty Williams társszerző, az USDA-ARS ökológusa, a növénytudományok társprofesszora. „A glifozát például az 1990-es évek közepén a legtöbb parcellában közel 100%-os védelmet biztosított egy adott faj ellen. Idővel azonban az elfogadható gyomirtás egyre ritkábbá vált, gyakran 50%, 30% és rosszabb alá romlott”.

Ezeket a mintákat a földművelésügyi egyetemeken végzett éves gyomirtószer-értékelési kísérletekből vezették le, általában a megfelelő tanácsadó szolgálatokkal együttműködve. Ezekben a gondosan irányított kísérletekben új és meglévő gyomirtó szereket tesztelnek számos gyakori és problémás gyomfaj ellen. A legtöbb földművelésügyi egyetemen minden évben több gyomirtószer-értékelő kísérletet végeznek az egész államban, és néhányuk az 1970-es évek óta folyamatosan működik.

Történelmi adatokat bányásztak ki

Néhány évvel ezelőtt Landau, Hager és Williams az egyetem gyomirtószer-értékelő kísérleteinek történelmi adatait bányászták ki, hogy megvizsgálják az éghajlatváltozás hatását a gyomirtásra az illinois-i kukorica- és szójababföldeken. Amikor úgy döntöttek, hogy megvizsgálják az ország legszélesebb körben használt gyomirtójának történetét, a csapat tudta, hogy sokkal hatásosabb lenne, ha Illinois államon kívüli adatokhoz is hozzáférnének. Észak-Amerika 24 intézményével együttműködve Landau összeállított egy hatalmas adatbázist, amely közel 8 millió megfigyelést tartalmaz 1996 és 2021 között.

A jelenlegi tanulmányhoz Landau a glifozátot évente, önmagában vagy a kelés előtti herbiciddel kombinálva tesztelő szántóföldekre szűkítette le az adatokat. A célzott gyomokat hét főszereplőre szűkítette: egyéves és óriás parlagfű, lófű, bárányhimlő, palmer amarant, bársonyvirág és vízkender. Az adathalmaz végül 11 intézmény kísérleti adatait képviselte.

Előveteményes herbicid

Miután dokumentálta a glifozátos védekezés és az időbeli változékonyság mintáit, Landau újra lefuttatta az elemzést az olyan parcellák esetében, amelyeken a glifozátot megelőzően előveteményes herbicidet alkalmaztak. Az eredmények szembetűnően eltérőek voltak.

4,4%-os kontrollveszteség évtizedenként – szemben a 31,6%-kal

„A célzott gyomfajok ellen hatásos preemergencia herbicid hozzáadása jelentősen javította a védekezést, és csökkentette a glifozát időbeli változékonyságát” - mondta Landau. „A legtöbb, amit bármelyik gyomfaj esetében tapasztaltunk, 4,4%-os kontrollveszteség volt évtizedenként, szemben a glifozátra önmagában jellemző 31,6%-os veszteséggel.”

Hager nem lepődött meg. Az egyetem több kollégájával együtt már 15 éve óva int attól, hogy egyetlen vegyszerre hagyatkozzunk. A glifozát-rezisztencia elkerülését célzó 2008-as ajánlása többek között azt az útmutatást tartalmazta, hogy a kelés előtti gyomirtó szereket teljes mennyiségben kell használni. Az akkori általános gyakorlattól távol állt, és az ajánlást nagyrészt figyelmen kívül hagyták.

Specifikus ajánlások

„Miután már az ALS- és PPO-gátlók [más gyomirtószer-osztályok] esetében is tapasztaltuk a gyomirtás elvesztését, végül eljutottunk arra a pontra, amikor szükségesnek éreztük, hogy a glifozátra vonatkozóan néhány nagyon specifikus ajánlást adjunk ki. Mert ha nem tettük volna, akkor elég jól tudtuk volna, hogy hová fog ez vezetni” – mondta Hager. „És sajnos igazunk lett.”

A glifozátra vonatkozó adatsor csak mintákat mutathat, magyarázatot nem. Bár a herbicid-rezisztencia lehet a hibás – ez a kérdés az elmúlt évtizedekben a mezőgazdasági gyomnövények jelentős problémájává vált –, nem ez az egyetlen ok, amiért meglazulhatott a glifozát hatalma.

Landau megjegyezte, hogy két olyan faj, amelyet az elemzésben nyomon követett, a bársonyvirág és a báránybogáncs, amelyeknél még sehol a világon nem volt megerősített glifozát-rezisztencia. Mégis mindkettő ugyanazokat a tendenciákat követte, mint a glifozátrezisztens fajok az adatállományban. Szerinte a herbicidnyomás – vagy az ezzel párhuzamos éghajlati változások – az elmúlt 25 évben a nagyobb levélfelületet vagy a korábbi kelést szelektálhatták, mindkettő segíthet a gyomnövényeknek túlélni a glifozátot.

A mechanizmustól függetlenül a minta egyértelmű: a gyomirtásra nem létezik ezüstgolyó. A kutatók a vegyszerek diverzifikálását sürgetik, beleértve a talajra és a lombra kijuttatott termékeket, a vetésforgót és a mechanikus védekezést.

A glifozát története intő példaként szolgálhat

És ha a jövőben egy újabb ezüstgolyó kerül forgalomba? Hager szerint a glifozát története intő példaként szolgálhat.

„Képzeljük el, hogy egy vállalat azt mondja, hogy megvan a következő ezüstgolyó. Szinte azonnal hatalmas piaci részesedést fog élvezni. De ehhez egy gondossági tervre van szükség, hogy a vegyszert idővel jobban meg lehessen őrizni” – mondta. „Miért gondolnánk, hogy a természet másképp viselkedne? Nem fog.”

(Forrás: phys.org)

Megosztás

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás