27 év alatt 1 millió hektár termőföld tűnt el Magyarországról
Bajban lehet a jövőben a világ – és beleértve a magyar – mezőgazdaság, ugyanis rohamosan fogy a termőföld. Hazánkból 27 év alatt 1 millió hektár termőközeg tűnt el. A támogatási rendszer átalakítása segíthet a föld védelmében.
Komoly kihívás előtt áll a mezőgazdaság, 2050-re ugyanis már 9 milliárdan fogunk élni a Földön. Ezzel együtt növekedni fog az igény a jó minőségű élelmiszerre. Ezt azonban úgy kell tudni kielégíteni, hogy fokozatosan egyre kevesebb termőföld áll majd a rendelkezésünkre – ha tovább folytatódik az évtizedek óta tartó folyamat.
Ha megnézzük Magyarországot, látható, hogy 1990 óta mintegy 1 millió hektárral csökkent a termőterületeink mérete, ami többek között a tápanyag visszapótlás hiányosságainak köszönhető. Eltűntek ugyanis olyan technológiák (pl. a szervestrágya alkalmazása), amelyek segítették a termőtalajok megújulását.
Hirdetés
Ennek hatására azonban a szántóföldi művelésű területek jelentős része eltűnt, a maradék harmada pedig erodálódott. A mező- és erdőgazdasági területek mintegy 60 százaléka veszélyeztetett a talajdegradáció által. A talaj termőképességének megóvása azért szükséges, mert csak ez biztosítja a minőségi élelmiszerek előállítását. A talajminőség romlásával romlik az élelmiszerek minősége is.
Hogy ez a folyamat megforduljon, a támogatási rendszert is át kellene alakítani. Nem feltétlenül a földterület mennyisége után kellene támogatást kapniuk a termelőknek, hanem inkább a termőföldek minősége után. Ezzel ugyanis arra lehetne sarkallni a gazdálkodókat, hogy a minél nagyobb termésátlagok elérése mellett nagyobb figyelmet fordítsanak a termőföldek védelmére is. Aki jobb állapotban tartja a földjét, magasabb összegű támogatásban részesülhet… Vonzó, nemde?
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés