Bajban lehet a jövőben a világ – és beleértve a magyar – mezőgazdaság, ugyanis rohamosan fogy a termőföld. Hazánkból 27 év alatt 1 millió hektár termőközeg tűnt el. A támogatási rendszer átalakítása segíthet a föld védelmében.

Komoly kihívás előtt áll a mezőgazdaság, 2050-re ugyanis már 9 milliárdan fogunk élni a Földön. Ezzel együtt növekedni fog az igény a jó minőségű élelmiszerre. Ezt azonban úgy kell tudni kielégíteni, hogy fokozatosan egyre kevesebb termőföld áll majd a rendelkezésünkre – ha tovább folytatódik az évtizedek óta tartó folyamat.

Ha megnézzük Magyarországot, látható, hogy 1990 óta mintegy 1 millió hektárral csökkent a termőterületeink mérete, ami többek között a tápanyag visszapótlás hiányosságainak köszönhető. Eltűntek ugyanis olyan technológiák (pl. a szervestrágya alkalmazása), amelyek segítették a termőtalajok megújulását.

Napról napra kevesebb termőföld áll a mezőgazdaság rendelkezésére
 

Ennek hatására azonban a szántóföldi művelésű területek jelentős része eltűnt, a maradék harmada pedig erodálódott. A mező- és erdőgazdasági területek mintegy 60 százaléka veszélyeztetett a talajdegradáció által. A talaj termőképességének megóvása azért szükséges, mert csak ez biztosítja a minőségi élelmiszerek előállítását. A talajminőség romlásával romlik az élelmiszerek minősége is.

Hogy ez a folyamat megforduljon, a támogatási rendszert is át kellene alakítani. Nem feltétlenül a földterület mennyisége után kellene támogatást kapniuk a termelőknek, hanem inkább a termőföldek minősége után. Ezzel ugyanis arra lehetne sarkallni a gazdálkodókat, hogy a minél nagyobb termésátlagok elérése mellett nagyobb figyelmet fordítsanak a termőföldek védelmére is. Aki jobb állapotban tartja a földjét, magasabb összegű támogatásban részesülhet… Vonzó, nemde?

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás