A változó éghajlat különböző kihívások elé állítja a gazdákat. Az egyik ilyen az öntözés, ugyanis egyre több növény termesztéséhez van szükség megfelelő vízutánpótlásra. Sokan azonban úgy gondolják, nem engedhetik meg maguknak az igazán hatékony öntözőrendszerek kialakításának luxusát, pedig ez nem feltétlenül van így.

Az ugyan igaz, hogy az egyszeri beruházási költség magas, ezt ki kell gazdálkodnia valahogy a gazdának. Azonban egy jól kiépített rendszer éves működési költsége ugyanannyi, mintha hagyományos módszerekkel öntözné növényeit. A különbség a hatékonyságban rejlik.

Komoly tévhit, hogy az öntözőrendszerek pazarolják a vizet és az energiafelhasználásuk is nagy. A modern rendszerek már napenergiával működnek, így az energiaköltség a nullával egyenlő. A csepegtető öntöző rendszerek pedig a vízhasználatban is egyedülállóak: míg egy elavult forgó öntöző mindössze 60 százalékos hatásfokkal üzemel (a felhasznált víz 60 százaléka hasznosul), addig a csepegtető öntöző rendszerek 90-95 százalékos hatékonysággal dolgoznak, a további spórolást pedig a számítógépes, precíziós vezérlés garantálja.

Csepegtető öntözéssel akár 95 százalékos hatásfokkal is öntözhetjük növényeinket (Fotó: enfo.agt.bme.hu)
 

Látható, hogy a vízfogyasztás csökkenése és adott esetben az energetikai költségek lenullázása évek múlva akár a beruházás árát is visszahozhatja. Közben pedig a terméshozam a megbízható öntözés miatt növekszik, így további plusz bevételre tehetünk szert.

Persze nem csak csepegtető öntözésre van mód. A csévélődobos öntözőrendszerek is kiválóan alkalmasak a szántóföldek locsolására. A piacon sokféle rendszer közül válogathatunk: a kisebb teljesítményű gépek általában 10-15, a közepesek 30-40, míg a nagyobb telesítményűek akár 60 hektáros terület öntözését is képesek elvégezni.

Ezeknek az öntözőrendszereknek az előnyük elsősorban a mobilitás. Könnyen szállíthatóak, így holtszezonban a telephelyen is tárolhatók.

Fotó: gepmax.hu
 

A csévélődobos öntözőknél sem kell attól tartani, hogy pazarló módon működne. Számítógépes vezérlés állítja be a kellő mennyiségű öntözővizet, valamint elektronikus öntözésvezérlő szabályozza a dob csévélési sebességét is.

Némely típus működését okostelefonról is ellenőrizhetjük. Az aktuális csévélési sebesség, a felcsévélt csőhossz és az öntözés végének várható időpontja is az okostelefonunkon landolhat információ formájában. Extraként még napelemes vezérlő rendszer is kérhető a csévélődobos rendszerekhez, így az energiaköltség itt is nullára redukálható.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás