30 év alatt eltűnt a rovarok negyede, ez pedig az emberek számára is tragikus lesz
Világszerte óriási a rovarpusztulás mértéke. A létfontosságú élőlények számának csökkenése Európában különösen nagy, ez pedig a kutatók szerint sokkoló következményekkel járhat. A rovarokból az elmúlt 30 évben világszerte 25 százalékkal lett kevesebb. A nagy gondot az okozza, hogy többségükben olyan fajok egyedei tűntek és tűnnek el a legnagyobb számban, amelyek a növények beporzását biztosítják.
A Science magazinban megjelent kutatás szerint az eredmény azért különösen aggasztó, mivel nagyon sok olyan faj egyedei tűnnek el a legnagyobb számban, amely például a növények beporzásáért felelnek. A gond az, hogy egyelőre a tudósok sem tudják pontosan, hogy miért jóval nagyobb mértékű a rovarpusztulás Európában, mint máshol a világban.
Az eredményeink ráadásul azt mutatják, hogy a természetvédelmi területeken csak nagyon kis mértékben jobb a helyzete a rovarpopulációknak – mondta a Guardiannek Roel van Klink, a kutatás egyik vezetője, a lipcsei biodiverzitás-kutató központ munkatársa.
Hirdetés
Ezért nehéz vizsgálni a rovarpusztulás folyamatát
A rovarok eltűnésének következményeit azért is nehéz vizsgálni, mert számos térségben – így Afrikában, Dél-Amerikában és Dél-Ázsiában – nem kutatják és tartják számon kellő mértékben a rovarokat. Ezért a nemzetközi kutatás résztvevői sem tudtak az ottani eredményekkel számolni és azokból hosszabb távú változásokat nyomon követni. A rovarokat ráadásul számos tényező veszélyezteti: a mezőgazdaság és a városiasodás folyamatosan csökkenti a természetes élőhelyeik méretét, és így egyre kevesebb a fajok egyedszáma. A rovarpopulációt a rovarirtószerek és a fényszennyezés is kedvezőtlenül érintik.
A rovarok létfontosságú szerepet töltenek be abban az ökoszisztémában, amitől az emberiség is függ. Beporozzák a növényeket, ami táplálékul szolgál számunkra és más élőlények számára, továbbá újrahasznosítják a természetben fellelhető vizet is. Egyes kutatók arra figyelmeztettek, hogy 2050-re akár a rovarok fele is eltűnhet. Az viszont reményre ad okot a tudósok szerint, hogy az édesvízi rovarok egyedszáma növekedett az elmúlt időszakban. Ezért úgy vélik, még nincs túl késő ahhoz, hogy a folyamatot meg lehessen fordítani - számolt be róla a Zhvg.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés