Extrém kertészet az Antarktiszon. Konténerben vetettek és arattak a Német Űrközpont (DLR) Antarktiszon élő kutatói, hogy felkészüljenek a növénytermesztésre az űrben. Az EDEN-ISS elnevezésű kutatási projekt első évében közel 3 mázsa zöldséget tudtak betakarítani a konténerben kialakított növényházban, ahol 13 négyzetméteren, talaj, napfény és növényvédőszerek nélkül dolgoztak. Az Ecolounge anyagát szemléztük. Az első növényeket 2018 februárjában ültette el Paul Zabel kutató.
Az év végéig
  • 115 kiló salátát,
  • 67 kiló uborkát,
  • 46 kiló paradicsomot,
  • 19 kiló karalábét,
  • 15 kiló zöldfűszert és
  • 8 kiló hónapos retket szüretelt.
Az extrém kertészet diadala, hogy jeges-havas külső környezet esetén is zöldséghez és gyümölcshöz juthatnak a kutatóállomás dolgozói - képünk illusztráció, üvegházi paradicsomtermesztésről készült Veresegyházon
Ahogy a kutató azt a DLR brémai központjában, az Antarktiszról hazatérve elmondta, őt magát is meglepte a termés nagysága, bár az eper- és a paprikatermesztéssel nem igazán boldogult - írja a cikk. A növénytermesztést nagy mértékben gépesítették, a gyökereket néhány percenként - számítógép által irányított módon - tápanyagoldattal permetezték, a levegőt és a vizet pedig újrahasznosították.
Az űr tesztje is ez
Az Alfred Wegener Intézethez tartozó Neumayer III. antarktiszi kutatóállomás közelében lévő konténer nemcsak az ott dolgozó legénység étrendjét tette teljesebbé, hanem fontos ismereteket nyújtott arról is, hogyan lehet ellátni friss zöldséggel és gyümölccsel a Holdra és az esetleg a Marsra készülő missziók legénységét. Paul Zabel több mint 300 növény- és mikrobamintát vitt haza. Ezeket az elkövetkező hónapokban alaposan kiértékelik majd. A kutatók azt is tudni szeretnék hogy, javítja-e a friss zöldségféle a külvilágtól elzárt legénység kedélyállapotát. Zabel azt mondta, hogy neki nagyon ízlettek a helyben termelt zöldségek, de ez természetes azoknál, akiknek ez jelenti az egyetlen friss élelmiszert. Viszont dicsérték a konténerben előállított növényeket azok a frissen érkezett kutatók is, akik még nem voltak annyira kiéhezve a friss zöldségre.
Itt nézheti meg, hogyan kertészkedik az Antarktiszon Paul Zabel:
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=ks51ArjgaPQ[/embedyt]
Idő kell az előrelépéshez
Paul Zabel szerint ugyanakkor még 10-20 évig is eltarthat, míg az űrben is működő üvegházat fejlesztenek ki, ezért folytatják a kísérleteket az antarktiszi német kutatóállomáson. Ennek jegyében még egy csapat utazik a Neumayer III-ra, hogy feljavítsa a melegházat és új növényeket vessen. Az elvetett magok májusig alvó állapotban maradnak, akkor majd a brémai irányítóközpontból egy gombnyomással indítják meg a kicsíráztatásukat, valamint a nedvességgel és mesterséges fénnyel való ellátásukat. A sarkkutatóknak később csak a termés leszüretelése és egy újabb vetés miatt kell majd felkeresniük a növényházat.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás