Bács-Kiskun megyei lett Magyarország Legszebb Birtoka
Először adták át a Magyarország Legszebb Birtoka díjat, a végső győztes mellett kihirdették az állattenyésztés, a borászat, a gyümölcs- és szőlőtermesztői, a kertészeti, a kistermelői családi birtok, és a szántóföldi növénytermesztői kategóriák legjobbjait is.
A zsűri a szakmai megfelelőséget, a díszkertet, a fenntartható gazdálkodást, az más társaságokkal történő együttműködést, az épített környezetet, a higiéniai szempontokat, az innovációt, a környezetvédelmet, a megközelíthetőséget, a munkabiztonságot, a technikai felszereltséget, az átláthatóságot és az esztétikai megjelenést értékelte - írja az Agrotrend.
Az Állattenyésztés kategóriában a Szántó 2000 Kft. nyert. A Lakitelek területén, de Tiszakécske közelében található baromfitelepen húskacsa tenyésztés történik,, svájci exportra, és hizlalnak is. A máj szintén külföldön kerül eladásra - mondta Szántó István ügyvezető igazgató. A legközelebbi fejlesztésük egy új szalmázórendszer lesz, és továbbra is igyekeznek fenntartani a boldog kacsa programot, amiben állatjóléti szempontból a legkiválóbb körülmények között élhetnek a szárnyasok.
Hirdetés
Borászat kategóriában a Koch Borászat lett az első. A Borotán termelő Koch Csaba családi hagyományt őriz: tizedik leszármazottja Koch Józsefnek. 140 hektáron gazdálkodnak, a Hajós–Bajai borvidéken évente 20 mázsa szőlőt, 15 ezer hektoliter bort, és 800.000 palackot tudnak felmutatni. A boruk 90 százalékát Magyarországon adják el. A szőlészetben 10 éve rovarölők nélkül dolgoznak, sőt, 30 hektáron már átálltak a bioszőlőre, aminek 2018-ban lesz iható eredménye.
A kertészetek közül Kerekes Tibor vitte el a pálmát, aki árutermelő díszfaiskolát hozott létre Enyingen, a Mezőség déli csücskén, csernozjom talajon. Szerencséjére a kiváló gabonatermő vidéken a díszfák is nagyon jól megteremnek. A vállalkozás 0,3 hektárral indult, ma 15 hektáron dolgoznak, a jövőbeni terveik között pedig egy csepegtetőrendszer beszerzése szerepel.
Kistermelői családi birtok kategóriában a Tekeresvölgyi Manufaktúra győzött. A Veszprémtől 3 kilométerre lévő nemesvámosi sajtmanufaktúrát a Kovács család viszi, ahol érlelt sajtok, falusi szálláshely szolgáltatás, és rendezvények szervezése a fő tevékenység. Havi 10.000 liter tejet dolgoznak fel és 3 tonna érlelt sajt várja sorsát folyamatos körforgásban a pincében. Jelenleg 35 magyar tarkát tartanak, az állományt legfeljebb 50-re szeretnék bővíteni.
A szántóföldi növénytermesztő birtok kategóriában a Gárdonyi család lett az első. Dégen, a Mezőföld szívében, jó Aranykorona értékű földeken gazdálkodnak. A kezdeti 4 hektárról ma 1200 hektáron gazdálkodnak. Főleg kukorica, búza, napraforgó van a földjeiken, búzából vetőmagot és étkezésit is előállítanak. A precíziós gazdálkodásba most kezdtek belemélyedni, és arra a legbüszkébbek, hogy a két testvér sikeresen megőrizte a szülők által elindított vállalkozást.
A közönségdíjat Takács János nyerte, ő Rakamazon, 3 hektáron tart 12 ezer almafát. A gazdálkodó 30 éve foglalkozik almával, és szuperintenzív, hármas ikersorrendszerű ültetvényén saját maga találta ki a technológiát. Jéghálóval és hűtőházzal felszerelt gazdasága nincs kitéve a piac veszélyeinek, a termést akár 6-7 hónapig is tárolni tudja.
De kié Magyarország Legszebb Birtoka 2017-ben?
A győztesek győztese Bács-Kiskun megyéből került ki: a zsűri döntése szerint a gyümölcs- és szőlőtermesztő kategória legjobbja, Somodi Ferenc birtoka lett legszebb Magyarországon.
A gyönyörű gazdaságban 30 hektáron alma, szilva, és kajszi terem. A vállalkozás 1720 óta családi tulajdon. Van hűtőház, jégháló, és az egész terület öntözött. Somodi Ferenc pedig arra a legbüszkébb, hogy családjuk ősi földjén a nulláról elindulva olyan gazdaságot épített fel, amit megálmodott.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés