A napokban megkezdődött a méhészeti támogatások kifizetése
Már elérte az összesen 267 millió forintot a méhészeti támogatások kifizetése, amit a méhész-gazdálkodók, illetve méhész szervezetek kaptak a Magyar Államkincstártól. További pénz is érkezik.
A Magyar Méhészeti Nemzeti Program 2016/2017-es végrehajtási évéhez kapcsolódóan az elmúlt hónapokban nyolc alintézkedés keretében történtek a kifizetések a méhészek számára közölte az Agrofórum a Magyar Államkincstár információját.
A források hatékonyabb kihasználása érdekében a Földművelésügyi Minisztérium szeptemberben engedélyezte a Magyar Méhészeti Nemzeti Programban szereplő támogatási keretösszegek közötti átcsoportosítást. Ennek következtében a varroa atka elleni gyógyszeres védekezés támogatása, és a méhanya támogatás alintézkedésekre igénybe vehető támogatási keretösszegek megemelkedtek. A keretátcsoportosítással az is lehetővé vált, hogy a 2016/2017-es végrehajtási évben a kérelmekben foglalt jogos támogatási igények visszaosztás nélkül, 100 százalékban kifizethetőek legyenek.
Hirdetés
Nagyon rövid határidővel, a keretátcsoportosítás jóváhagyását követő egy héten belül elvégezte a támogatások kifizetéséhez szükséges feladatokat a Magyar Államkincstár. Így a méhészeti támogatások utalása 2017. szeptember 26-án megkezdődhetett a fent említett két alintézkedést érintően is.
A 2016/2017-es végrehajtási évben benyújtott kérelmekben foglalt jogos támogatási igények alapján a varroa atka elleni gyógyszeres védekezés támogatására mintegy 6520 méhész kap összesen 825,2 millió forintot. A méhanya támogatásra 2240 méhész részesül összesen 125,4 millió forint támogatásban.
Az ázsiai méhatka elleni védekezés az egyik legfontosabb feladat a méhész tevékenységnél. Ennek az az oka, hogy a hetvenes években Európába behurcolt kártevő hatalmas gondot és elhullást okoz a méhkolóniákban. Terjedését a vándoroltatás is elősegíti. Az atka elleni védekezést az EU is támogatja, ám egyelőre nincsenek olyan szerek, amelyekkel hatékonyan el lehetne pusztítani az élősködőt.
Az atka többféleképpen is le tudja gyengíteni a méheket. A lárvaként szívott méhek testsúlya csökken, ezért keléskor 10 százalékkal könnyebbek lesznek egészséges társaiknál. Élettartamuk rövidebb, gyengébb az emlékezetük, és gyakrabban fordul elő, hogy nem térnek haza a kaptárba. Az atka emellett vírusokat is terjeszt. A méheket fertőző 18 ismert vírus közül 5 bizonyítottan az atkával terjed. Emellett a méh immunrendszerének gyengülésével az addig elnyomott kórokozók kialakíthatják a betegséget.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés