40 ezer hektáron már „precízen” gazdálkodik a magyar – és a többin, mi lesz?
A precíziós gazdálkodás világszinten elterjedőben van, hazánkban azonban még csak gyerekcipőben jár a modern irányvonal. Most azonban biztató hírek érkeztek ezzel kapcsolatban a házunk tájáról is.
A precíziós gazdálkodás a jövőben elengedhetetlen lesz a termelés optimalizálásának szükségessége miatt, ezt mindenki tudja. A GPS által vezérelt, sokszor teljesen önjáró gépek, a drónok, a teljesen automatizálható öntözőrendszerek… Mind-mind a precíziós mezőgazdálkodást képviselik. Segítségükkel sokkal gördülékenyebb lehet a növénytermesztés, ezzel jelentősen növekedhet a megtermelt élelmiszer-alapanyagok mennyisége. Sőt, ma már az állattenyésztésben is találkozhatunk az általa nyújtott előnyökkel. Gondoljunk csak az automatikus takarmánykiosztó rendszerekre, vagy azokra a kamerarendszerekre, amelyek riasztják a gazdálkodót, ha valamilyen problémát érzékelnek a jószágoknál.
Egyértelmű azonban, hogy a növénytermesztők körében sokkal elterjedtebb az ilyen jellegű eszközök használata, mint az állattartók esetében. Hazánkra is ez a trend jellemző. 40 ezer hektáron már teljes egészében precíziós mezőgazdálkodás folyik, további 150-200 ezer hektáron pedig részben álltak át a gazdálkodók a precíziós eszközök és technológiák használatára.
Hirdetés
Szakértők szerint a jövőben fontos, hogy ezt a mértékű fejlődési ütemet megőrizzük annak érdekében, hogy a magyar mezőgazdaság ütőképes lehessen Európában. A fejlesztésekkel többek között javul a talajművelés minősége, precízebben tudnak vetni a gazdálkodók, valamint a betakarítás is kevesebb veszteséggel zárul, mint a hagyományos technológiák alkalmazásával.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés