A Magyar Nemzeti Bank felmérései szerint a korábbi támogatott hiteleknél a cégek döntő többsége a kevésbé kiszámítható, változó kamatozású konstrukciókat választotta, ezért is hirdette meg idén januárban a jegybank – a kamatkockázatot csökkentve – a Növekedési Hitelprogram Fix változatát. Az első féléves statisztikák azt mutatják, hogy a lehetőséggel főként a mezőgazdaság, a feldolgozóipar és a kereskedelem cégei élnek.

Az OTP Bank közleménye szerint a Növekedési Hitelprogram legújabb elemeként januárban indult a kedvezményes kamatozású, vállalkozói hitel- és lízingkonstrukció, a Növekedési Hitelprogram Fix. Ennek célja, hogy a vállalati hitelállomány nagyobb arányban álljon fix kamatozású hitelekből, így csökkentve a kamatkockázatot. A Magyar Nemzeti Bank felmérései azt mutatták, hogy korábban a vállalkozások sokkal szívesebben választották a rövid távon kedvező, alacsony költségű, de változó kamatozású megoldásokat. A teljes hitelállomány 80 százalékát az ilyen konstrukciók tették ki. Sajnos éppen azoknál a vállalkozásoknál volt népszerűbb a jegybanki alapkamatot követő, változó kamatozású hiteltípus, amelyek likviditása gyengébb - idézte a pénzintézet közleményét az Agrárszektor.

Népszerű a gazdák körében a Növekedési Hitelprogram Fix - képünk illusztráció

A vállalkozások 2016-ban és 2017-ben közel 14 ezer szerződést kötöttek a Növekedési Hitelprogram keretében. Az egy ügyletre jutó átlagos szerződéses összeg meghaladta a 31 millió forintot. Az NHP Fix is elterjedt, a konstrukció bevezetésének első 6 hónapjában több mint 6 ezer vállalkozás összesen 7635 ügyletben 175 milliárd forint értékben jutott forráshoz. Ugyanakkor a vállalkozások egyelőre kisebb összegű hitel- és lízingügyleteket kötnek, mint a korábban elérhető konstrukciókban, az átlagos szerződéses összeg ugyanis egyelőre még kevesebb, mint 23 millió forint.

Érdekes, hogy az NHP Fix esetében jóval nagyobb arányban találhatóak a lízingkonstrukciók

A program korábbi ütemeinél a lízingügyletek nagyjából a kihelyezések 20-25 százalékát érték el, idén viszont a konstrukciók összértékének már csaknem felét teszik ki. Ez azért is jelentős arány, mert a lízingügyletek átlagosan kisebb összegűek. A mikrovállalkozások esetében a lízingügyletek aránya 50 százalék feletti: 87,3 milliárd forintból 44,1 milliárd a lízing. A kisvállalkozásoknál 44 százalék (51,1 milliárdból 22,3 milliárd forint), a közepeseknél pedig ez az arány 28,4 százalék (36,3 milliárdból 10,3 milliárd forint).

2015-ben a kereskedelem, a mezőgazdaság és a feldolgozóipar cégei vették leginkább igénybe a támogatási formákat fejlesztéseikhez. Négy éve ezek a vállalkozások igényelték a Növekedési Hitelprogram kihelyezéseinek több mint 56 százalékát, majd ez az arány 2017-re 30 százalékra csökkent. Főként azért, mert az említett ágazatokban az igényelt hitelek összege 2 év alatt jelentősen csökkent, míg az ingatlanügyletekre igénybe vett összeg ebben az időszakban enyhén visszaesett. Ezért fordulhatott elő, hogy 2017-ben a kedvezményes-konstrukciók több mint negyedét ingatlanügyletekre költötték.

Vitte a prímet az agrárium

Az NHP Fix első 6 hónapjában viszont ismét a mezőgazdasági ágazat képviselői éltek leginkább az NHP Fix lehetőségével – az összes kihelyezés 22,8 százaléka került az agráriumba. Ezt a feldolgozóipar több mint 14, illetve a kereskedelem nagyjából 13 százalékkal követte. A felvett források összegét vizsgálva az említett 3 ágazat szereplői egyre aktívabbak. A mezőgazdaság cégeihez nagyjából 40 milliárd forint került az első fél évben, míg a feldolgozóipar vállalkozásaihoz 25, a kereskedelem képviselőihez pedig hozzávetőleg 23 milliárd forint csoportosult át.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás