A Magyar Nemzeti Bank felmérései szerint a korábbi támogatott hiteleknél a cégek döntő többsége a kevésbé kiszámítható, változó kamatozású konstrukciókat választotta, ezért is hirdette meg idén januárban a jegybank – a kamatkockázatot csökkentve – a Növekedési Hitelprogram Fix változatát. Az első féléves statisztikák azt mutatják, hogy a lehetőséggel főként a mezőgazdaság, a feldolgozóipar és a kereskedelem cégei élnek.

Az OTP Bank közleménye szerint a Növekedési Hitelprogram legújabb elemeként januárban indult a kedvezményes kamatozású, vállalkozói hitel- és lízingkonstrukció, a Növekedési Hitelprogram Fix. Ennek célja, hogy a vállalati hitelállomány nagyobb arányban álljon fix kamatozású hitelekből, így csökkentve a kamatkockázatot. A Magyar Nemzeti Bank felmérései azt mutatták, hogy korábban a vállalkozások sokkal szívesebben választották a rövid távon kedvező, alacsony költségű, de változó kamatozású megoldásokat. A teljes hitelállomány 80 százalékát az ilyen konstrukciók tették ki. Sajnos éppen azoknál a vállalkozásoknál volt népszerűbb a jegybanki alapkamatot követő, változó kamatozású hiteltípus, amelyek likviditása gyengébb - idézte a pénzintézet közleményét az Agrárszektor.

Népszerű a gazdák körében a Növekedési Hitelprogram Fix - képünk illusztráció

A vállalkozások 2016-ban és 2017-ben közel 14 ezer szerződést kötöttek a Növekedési Hitelprogram keretében. Az egy ügyletre jutó átlagos szerződéses összeg meghaladta a 31 millió forintot. Az NHP Fix is elterjedt, a konstrukció bevezetésének első 6 hónapjában több mint 6 ezer vállalkozás összesen 7635 ügyletben 175 milliárd forint értékben jutott forráshoz. Ugyanakkor a vállalkozások egyelőre kisebb összegű hitel- és lízingügyleteket kötnek, mint a korábban elérhető konstrukciókban, az átlagos szerződéses összeg ugyanis egyelőre még kevesebb, mint 23 millió forint.

Érdekes, hogy az NHP Fix esetében jóval nagyobb arányban találhatóak a lízingkonstrukciók

A program korábbi ütemeinél a lízingügyletek nagyjából a kihelyezések 20-25 százalékát érték el, idén viszont a konstrukciók összértékének már csaknem felét teszik ki. Ez azért is jelentős arány, mert a lízingügyletek átlagosan kisebb összegűek. A mikrovállalkozások esetében a lízingügyletek aránya 50 százalék feletti: 87,3 milliárd forintból 44,1 milliárd a lízing. A kisvállalkozásoknál 44 százalék (51,1 milliárdból 22,3 milliárd forint), a közepeseknél pedig ez az arány 28,4 százalék (36,3 milliárdból 10,3 milliárd forint).

2015-ben a kereskedelem, a mezőgazdaság és a feldolgozóipar cégei vették leginkább igénybe a támogatási formákat fejlesztéseikhez. Négy éve ezek a vállalkozások igényelték a Növekedési Hitelprogram kihelyezéseinek több mint 56 százalékát, majd ez az arány 2017-re 30 százalékra csökkent. Főként azért, mert az említett ágazatokban az igényelt hitelek összege 2 év alatt jelentősen csökkent, míg az ingatlanügyletekre igénybe vett összeg ebben az időszakban enyhén visszaesett. Ezért fordulhatott elő, hogy 2017-ben a kedvezményes-konstrukciók több mint negyedét ingatlanügyletekre költötték.

Vitte a prímet az agrárium

Az NHP Fix első 6 hónapjában viszont ismét a mezőgazdasági ágazat képviselői éltek leginkább az NHP Fix lehetőségével – az összes kihelyezés 22,8 százaléka került az agráriumba. Ezt a feldolgozóipar több mint 14, illetve a kereskedelem nagyjából 13 százalékkal követte. A felvett források összegét vizsgálva az említett 3 ágazat szereplői egyre aktívabbak. A mezőgazdaság cégeihez nagyjából 40 milliárd forint került az első fél évben, míg a feldolgozóipar vállalkozásaihoz 25, a kereskedelem képviselőihez pedig hozzávetőleg 23 milliárd forint csoportosult át.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás