A komposztálás során a kertben és konyhában keletkezett szerves hulladékot hasznos anyaggá alakítjuk át. Miért éri meg a komposztálás, milyen előnyöket biztosít a kert számára? Az élőlények által felvett tápanyagok egy része beépül a szervezetükbe, majd miután elpusztulnak, a lebontó organizmusok munkája során visszakerül a természetbe. A lebontó organizmusok, szaknyelven szaprofiták abból élnek, hogy a szerves anyagokat kisebb alkotóelemekre bontják le. A kisebb egységekre lebontott szerves anyagok pedig hozzáférhetővé válnak a növények számára, így ismét bekerülnek a táplálékláncba.

A Magyar Mezőgazdaság foglalta össze, hogy sajnos sokan feleslegesen beavatkoznak a természet körforgásába. Például nagyon sokszor eltávolítják a kerti hulladékot a kertből, és a szeméttelepen vagy égetéssel szabadulnak meg tőle. Bár egy faaprító gép segítségével felaprítva kevesebb zsákba is belefér a zöldhulladék, ez csak logisztikai előny, az alapproblémán nem változtat. A zöldhulladékkal ugyanis a tápanyagoktól is megszabadulunk, így az nem tud visszakerülni a talajba. Érthető, hogy nem akarjuk, hogy a kertünk tele legyen gallyakkal vagy ághulladékkal, de van jobb megoldás is.

A komposztálás során a kertben és konyhában keletkezett szerves hulladékot hasznos anyaggá alakítjuk át, így felértékelődik a zöldhulladék

A komposztálás a megoldás

A komposztálás segítségével megszabadulunk a nem kívánatos zöldhulladéktól, ezen túl biztosítani tudjuk, hogy a tápanyagok visszakerüljenek a talajba.

Milyen előnyökkel jár a komposztálás?

  • 1. Természetes módon biztosítod a kerted tápanyagellátását

A komposzt vékony rétegben a talajra terítve majd bedolgozva folyamatosan „utántölti” a talajt, így egészségesebbek lesznek a növényeid, és jobban teremnek majd. Az alternatíva, a műtrágya sokkal gyorsabban hasznosul, viszont alacsony hatásfokkal. Ezen túl kevesebb alkotórészből, tápanyagból áll, mint a komposzt. Sokkal jobban jársz tehát, ha komposzttal biztosítod a növények tápanyagellátását. Szóba jöhet még a trágya és a virágföld, de minek költs pénzt arra, amit ingyen is elő tudsz állítani?

  • 2. Gondoskodsz a kerted talajáról

A komposzt nem csak a talaj tápanyagtartalmára van jó hatással. A talaj szellőzőképessége is javul, ami segíti a benne található mikroorganizmusok munkáját. Továbbá a komposzt a talaj hőháztartására is jó hatással van, ami segíti a növények ellenállóképességét.

  • 3. Kevesebb hulladékot termelsz

Az emberiség elképesztő mennyiségű hulladékot termel. A kommunális hulladék egy jó része pedig lebomló anyag, amit vissza kellene, lehetne juttatni a természetbe, nem pedig egy szemétlerakóba továbbítani. A konyhai hulladék jó része (tojáshéjak, a zöldségek felesleges részei) remek komposztalapanyag, amit érdemes külön gyűjteni. Így nem csak a kertünkkel, de a bolygónkkal is jót teszünk.

  • 4. Megspórolsz magadnak egy kört

Amennyiben úgy döntesz, hogy a kertben keletkező zöldhulladékot egy hulladéklerakóba viszed, akkor előtte be kell zsákolnod, majd autóba kell ülnöd. Ha komposztálsz, ezt a kört megspórolod magadnak.

+1. Milyen eszközökre van szükség a komposztáláshoz?

A komposztáláshoz alapvetően a zöldhulladék felaprítására lesz szükség. A levágott ágakat, gallyakat például nem érdemes egyben beletenni a komposztálóba, mert borzasztó lassan zajlana a lebomlási folyamat. Az ágaprító és ágdaráló gépek pontosan ezt a problémát oldják meg. Aki szeretne jó minőségű eszközöket és vásárolni, egy megbízható szerszám áruházban érdemes körülnéznie.

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás