Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által 2021 novemberében közzétett, az állatgyógyászati antimikrobiális szerek fogyasztásának európai felügyeletéről (ESVAC) szóló éves jelentés azt mutatja, hogy az európai országok jelentősen csökkentették az állatokban használt antimikrobiális szerek használatát.

A 2011-2020 közötti teljes időszakra vonatkozó adatokat szolgáltató 25 ország adatai szerint az állatgyógyászati antimikrobiális szerek teljes értékesítése ezekben az európai országokban 2020-ban 43%-kal alacsonyabb volt, mint 2011-ben. Ugyanakkor 4 ország 5%-ot meghaladó növekedést regisztrált, 2 másik ország pedig az összforgalom kisebb mértékű (5% alatti) növekedését vagy csökkenését jegyezte fel.

Nagy a nyomás az antibiotikumok használatának csökkentése érdekében, és ez közvetlen hatással van a humán egészségügyi szempontokra is (Fotó: Pixabay)

Eredményes szakpolitikai kezdeményezések

„Az állatokban használt antimikrobiális szerek összértékesítésének 10 év alatt bekövetkezett csökkenése azt mutatja, hogy az uniós szakpolitikai kezdeményezések, valamint az antimikrobiális szerek körültekintő állatgyógyászati felhasználását ösztönző iránymutatások és nemzeti kampányok pozitív hatást fejtenek ki” – mondta Ivo Claassen, az EMA állatgyógyászati gyógyszerekkel foglalkozó részlegének vezetője. A humán gyógyászatban kritikusan fontosnak tartott antimikrobiális szerek értékesítése 2011 és 2020 között érezhetően csökkent, és 2020-ban a teljes értékesítésnek mindössze 6%-át tette ki.

Nagy a nyomás az antibiotikumok használatának csökkentése érdekében, és ez közvetlen hatással van a humán egészségügyi szempontokra is. Ez a különkiadás azokra az intézkedésekre összpontosít, amelyeket az antibiotikum-használat csökkentése és végül az állattenyésztési ágazatban történő megszüntetése érdekében lehetne hozni. 

Az állatoknál korlátozásokkal kell alkalmazni őket

Különösen a harmadik és negyedik generációs cefalosporinok értékesítése csökkent 33%-kal, a polimixineké 76%-kal, a fluorokinolonoké 13%-kal, az egyéb kinolonoké pedig 85%-kal. Ezek az osztályok olyan antimikrobiális szereket tartalmaznak, amelyeket olyan súlyos emberi fertőzések kezelésére használnak, amelyeket a legtöbb más antimikrobiális kezelésnek ellenálló baktériumok okoznak. Az állatoknál korlátozásokkal kell alkalmazni őket hatékonyságuk megőrzése és a közegészségügyi kockázat csökkentése érdekében.

Az évente megjelenő ESVAC-jelentést az antimikrobiális rezisztencia témájában az EU-tagállamok tudósai, állatorvosai és más egészségügyi szakemberek, kockázatértékelők és politikai döntéshozók számára referenciainformációs forrásként használják. Az (EU) 2019/6 rendelet értelmében az állatokban alkalmazott antimikrobiális szerek értékesítésére és felhasználására vonatkozó adatok jelentése az uniós tagállamok és az Ügynökség számára jogi kötelezettséggé válik. Az új követelmények 2023-tól kezdve vonatkoznak majd az adatokra.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás