5 ezer látogató volt az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézetek első nyílt napján
Európai ökogazdálkodási szakemberek előadásaival, világszerte 90 országból, 5000 résztvevővel zajlott az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézetek első közös konferenciája, a FiBL Nyílt Nap. A nemzetközi online konferencián a hazai eredményeket az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) munkatársai mutatták be. Az esemény résztvevői több mint 40 szekció 100-nál is több előadásából ismerhették meg a fenntartható gazdálkodás aktuális kutatási területeit és gyakorlati eredményeit.
A konferencia megmutatta, hogy az ökológiai mezőgazdasági célokért létrejött európai kutatóintézeti hálózat jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a fordulat a fenntarthatóság felé megtörténhessen – írta az ÖMKi. Az eseményt szervező 6 ökológiai mezőgazdasági kutatóintézet (FiBL Svájc, FiBL Németország, FiBL Ausztria, FiBL Franciaország, FiBL Europe és a magyar ÖMKi) előadói azokat a főbb agrárkutatási témákat mutatták be, amelyek manapság leginkább foglalkoztatják az ökogazdálkodásban érintett szakembereket és a termelőket.
Sokféle téma volt terítéken
Előadásaikban igen szerteágazó kérdéseket érintettek. Szó volt például arról, hogyan járul hozzá az ökológiai gazdálkodás a klímavédelemhez, milyen szerepe lehet a legeltetésnek az ökológiai gyümölcstermesztésben, milyen új, alternatív növényvédelmi technológiák érhetők el a gyakorlatban, vagy éppen miként járulnak hozzá az európai kutatók a fenntartható kakaótermeléshez. Az eseményen az ÖMKi 10 munkatársa többek között szántóföldi, kertészeti, állattenyésztési és szakpolitikai témákban adott elő.
Hirdetés
A konferencia záró panelbeszélgetésében nemzetközileg elismert osztrák, olasz, svájci és magyar kutatónők vitatták meg, hogyan látják a jövő kutatási trendjeit: mennyire fognak előtérbe kerülni az úgynevezett Living Lab, azaz részvételi alapon működő, valós élethelyzetekben kivitelezett kutatások, illetve a fogyasztók számára melyek lesznek azok a meghatározó tényezők, amelyek a biotermékek választását elősegíthetik. Németországban a járvány idején például jelentősen megemelkedett a biotermékek fogyasztása, - a forgalmi adatok 2019-ről 2020-ra 22 százalékos emelkedést mutatnak. Más európai országokban, így hazánkban is érezhetővé vált, hogy felértékelődött a helyi mezőgazdasági termelők munkája és nőtt a helyben termelt élelmiszerek megbecsültsége. A konferencia szakemberei egyetértettek abban, hogy a járvány előtti fogyasztási szokások és trendek nem fognak teljesen visszaállni. Jövőbe mutató, érdekes kutatási területként határozták meg, hogy mi minden segítheti vagy akadályozhatja az embereket, hogy a fenntartható alternatívákat válasszák az egészséges táplálkozásban és életmódban.
Mindenki elérhette a tudást és az információkat
„Ez volt az első olyan nagyszabású nemzetközi esemény, ahol sikerült kihasználnunk az online konferenciaszervezés minden előnyét. Bárki becsatlakozhatott a világ bármely tájáról, a német, francia és magyar nyelvű előadásokat angol szinkrontolmácsolással is hallgathatta a közönség. A hazai előadók szekciói magyar nyelven is elérhetők voltak. Nem akadályozta tehát sem az utazási költség, sem a nyelvtudás, hogy megismerjék az emberek az ökokutatás legfrissebb hazai és nemzetközi eredményeit.” - beszélt a Nyílt Napról Dr. Drexler Dóra. Az ÖMKi ügyvezetője az online esemény megnyitóján és a záró panelbeszélgetésben is megosztotta tapasztalatait a hallgatókkal.
A konferencia ismét felhívta a figyelmet arra, hogy az EU ambiciózus törekvéseivel (átlagban 25 százalék ökoterület arány elérése 2030-ig), valamint a hazai ökoterületek bővülésével (Magyarország az ökológiai gazdálkodásba vont területek bővülését tekintve a 10. legdinamikusabban fejlődő ország a világon, illetve a 12. legnagyobb öko gyümölcstermelő ország) a fenntartható gazdálkodást támogató kutatás-fejlesztés és tudásátadás szerepe még inkább felértékelődik.
„Az ökológiai gazdálkodás az agroökológia „éltanulója”, vagyis a jelenleg működő legjobb példa arra, hogyan lehet megfelelő termelési eredményeket elérni fenntarthatóbb módon. Az európai öko kutatóintézetek célja, hogy ezeket az ismereteket továbbfejlesszék és a jó gyakorlatokat továbbadják a termelők minél szélesebb körének” – emelte ki a kutatóintézetek szerepvállalását Dr. Drexler Dóra. A tanácskozás sikerére alapozva a Nyílt Napból hagyományt szeretnének teremteni a szakemberek, kétévente terveznek a jövőben hasonló rendezvényt, legközelebb 2023. májusában.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés