Néha még a tapasztalt kertészek is követnek el hibákat a kert gondozása közben. Ezek eredménye aztán gyakran lehet fejletlen, beteg növény, de akár annak pusztulásához is vezethetnek. Anyagunkban öt olyan gyakori hibát gyűjtöttünk össze, amelyek előfordulhatnak a kiskertekben, pedig kis odafigyeléssel mindegyik elkerülhető és javítható. A legrosszabb természetesen az, ha elpusztulnak a növények, de nem kell mindig a legrosszabbtól tartanunk. Akaratlanul is előfordulhatnak a kiskertekben is kisebb-nagyobb hibák, ezek azonban nem minden esetben halálosak, és akadnak könnyen javítható problémák is. A Kiskertblogger készített egy listát a leggyakrabban elkövetett hibákról, illetve azokról a dolgokról, amelyekre érdemes odafigyelnünk a kiskert megtervezésekor, és a növények ültetésekor, ezt az anyagot szemléztük.
1. Nincsen a növények körül talajtakaró
Szinte minden kertben állandó problémát jelent a gyomok elleni küzdelem, a jelenlétük ugyanis komoly stresszt okoz a növények számára a tápanyagokért és a vízért folytatott harcban. Ezért lrdemes talajtakarót tenni a növényeink köré, így ugyanis elzárjuk a napfényt a gyomoktól, amivel pedig megakadályozhatjuk a csírázásukat. Ha elég vastag takaróréteget használunk, szinte teljesen meggátolható a gyomnövények megjelenése. A talajtakarás ugyanakkor segít a talaj vízmegtartó képességének javításában is, valamint védi a növényeket a káros vírusoktól, baktériumoktól és gombáktól.
A kiskert gondozása során elkövetett kisebb-nagyobb hibákat érdemes megismerni, és kijavítani
2. Nem megfelelő méretű gödörbe kerültek a növények
Általános szabály, hogy akkora gödröt ássunk a növénynek, ami kétszer olyan széles és mély, mint a gyökérlabda. Ha a lyuk túl kicsi, akkor a növény gyökerei nehezebben fognak növekedni, ez pedig satnya növényeket eredményez. Azonban az is előfordulhat, hogy túl mélyre ültetjük a növényt, és a földdel a szárat is betemetjük. Ezért mindig törekedjünk arra, hogy a gyökérlabda teteje a talajszinttel egy magasságban legyen. Vannak persze kivételek is, a paradicsomnak például nem okoz gondot, ha földbe kerül a szára is, mivel a szárán is képes gyökereket fejleszteni.
3. Nem szakszerű a műtrágyahasználat
Pár egyszerű szabály betartásával biztosan nem okoz majd gondot a kert megfelelő trágyázása. Érdemes elkerülni a magas nitrogéntartalmú műtrágyák használatát, ha ugyanis túlzásba visszük a használatukat, akkor nagy, zöld növényeink lesznek, minimális mennyiségű terméssel. Továbbá használjunk műtrágyát a növények ültetésekor is, majd utána 4 hetente legalább egyszer. A folyékony szerves trágya lehet a legjobb választás, ha fogyasztásra alkalmas növényeket termesztünk.
4. Túl közel ültetjük egymáshoz a növényeket
A jó terméshez elengedhetetlen a megfelelő tőtávolság, illetve sorköz kialakítása az egyes növények között. Az összezsúfolt növények ugyanis nem hoznak megfelelő mennyiségű termést, és a kártevők is nagyobb valószínűséggel támadják meg őket. Ha nincs elég hely a kertben, akkor inkább ne ültessünk sok növényt. A sűrűn ültetett növények ugyanis versenyeznek majd egymással a vízért, és a tápanyagokért, ennek pedig az lesz az eredménye, hogy egyiknek sem jut majd elegendő belőlük. A legjobb megoldás az, ha minden növényt úgy ültetünk, ahogy az a vetőmagjának csomagolásán le van írva.
5. Túl napos, vagy túl árnyékos helyre kerültek a növényeink
Soha nem lesz igazán ízletes a paradicsom, ha a teraszon, a tető alatt termesztjük, ennek a zöldségnek ugyanis szüksége van a megfelelő mennyiségű napfényre ahhoz, hogy finom terméseket hozzon. Ezért is érdemes minden növény elültetése előtt a magok csomagolásáról tájékozódni arról, hogy melyik fajta mennyi napsütétes órát igényel. A teljes cikket a Kiskertblogger oldalon találja meg.

Megosztás

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás