Az almatermesztők nehéz helyzetéről már egy korábbi cikkünkben írtunk, most azt vesszük sorra, mi az oka az alacsony felvásárlási áraknak. Senkit nem lep meg, ha annyit elárulunk, az orosz embargó is ludas az ügyben.

Az ág is húzza idén az almatermesztőket. Tavasszal a kései fagyok okoztak károkat és fejtörést a gazdáknak, most viszont a felvásárlási árak miatt főhet a fejük. Elsősorban a léalma árával vannak komoly problémák, a 17 forintos átvételi ár miatt sokan le sem szedik a gyümölcsöt.

Az étkezési minőségű almát termesztőknek sincs okuk az örömre, ugyanis jelenleg 65-85 forint között mozog az első osztályú alma kilónkénti felvásárlási ára. Ez jelentősen alulmúlja a jól megszokott 80-130 forintos augusztusi szintet. Pedig korábban azt várhattuk, hogy a kisebb termés hatására az árak felfelé fognak mozdulni. Ez azonban, nem így történt. És ennek több oka van.

Az egyik ok az utóbbi évek alacsony áraira, hogy az EU almatermése 2012-t követően 1,5-2 millió tonnával nőtt. Ez a növekedés szinte kizárólag a lengyel almatermesztők ténykedésének köszönhető, mivel Ők tudták robbanásszerűen növelni termelésüket.

Az orosz embargó is hatással van az almaárakra
 

A piaci többletet egy ideig az orosz piac részben képes volt felvenni, de az embargó bevezetése óta a többlet termés az EU piacán marad. Az sem segít sokat az árakon, hogy még a tavaly betárolt lengyel alma sem talált gazdára, annak értékesítéséhez alacsonyabb árakat kellett megszabni.

Szakértők szerint a léalma árának rendkívüli mélyrepülése annak is betudható, hogy rengeteg almasűrítmény van még a raktárakban. Ennek megfelelően a feldolgozók csak ilyen alacsony árakon hajlandóak felvásárolni a léalmát jelenleg, mivel csak így tudnak olyan olcsón előállítani sűrítményt, hogy ha azt nyomott áron is kell eladniuk, akkor sem lesz veszteséges.

Ráadásul a hazai almaágazat elég gyenge termelési színvonallal rendelkezik. Ez túlérzékennyé teszi a termelőket a léalma árára, ami az ár mellett szemléletbéli problémákat is felvet.

Végül, de nem utolsó sorban komoly befolyással van az ágazatra, hogy az utóbbi időben elmaradtak azok az intézkedések, amelyekkel korszerűsíteni lehetett volna a hazai gyümölcstermesztést. A korszerűtlen technológiák miatt (amelyekkel jóval költségesebben lehet megtermelni az almát) pedig a jelenlegi árak valóban irreálisan alacsonynyak számítanak.

Mivel ez a helyzet lassan alakult ki, így a megoldás sem érkezhet egyik napról a másikra. Szakértők szerint az elmúlt 10-15 év tétlensége a gyümölcságazatban vezetett idáig. Erre kizárólag hosszú távú, radikális intézkedésekkel lehet reagálni és csak így lehet az ágazatot kihúzni a gödörből.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás