5 ok a hazai almaágazat gyengélkedésére
Az almatermesztők nehéz helyzetéről már egy korábbi cikkünkben írtunk, most azt vesszük sorra, mi az oka az alacsony felvásárlási áraknak. Senkit nem lep meg, ha annyit elárulunk, az orosz embargó is ludas az ügyben.
Az ág is húzza idén az almatermesztőket. Tavasszal a kései fagyok okoztak károkat és fejtörést a gazdáknak, most viszont a felvásárlási árak miatt főhet a fejük. Elsősorban a léalma árával vannak komoly problémák, a 17 forintos átvételi ár miatt sokan le sem szedik a gyümölcsöt.
Az étkezési minőségű almát termesztőknek sincs okuk az örömre, ugyanis jelenleg 65-85 forint között mozog az első osztályú alma kilónkénti felvásárlási ára. Ez jelentősen alulmúlja a jól megszokott 80-130 forintos augusztusi szintet. Pedig korábban azt várhattuk, hogy a kisebb termés hatására az árak felfelé fognak mozdulni. Ez azonban, nem így történt. És ennek több oka van.
Hirdetés
Az egyik ok az utóbbi évek alacsony áraira, hogy az EU almatermése 2012-t követően 1,5-2 millió tonnával nőtt. Ez a növekedés szinte kizárólag a lengyel almatermesztők ténykedésének köszönhető, mivel Ők tudták robbanásszerűen növelni termelésüket.
A piaci többletet egy ideig az orosz piac részben képes volt felvenni, de az embargó bevezetése óta a többlet termés az EU piacán marad. Az sem segít sokat az árakon, hogy még a tavaly betárolt lengyel alma sem talált gazdára, annak értékesítéséhez alacsonyabb árakat kellett megszabni.
Szakértők szerint a léalma árának rendkívüli mélyrepülése annak is betudható, hogy rengeteg almasűrítmény van még a raktárakban. Ennek megfelelően a feldolgozók csak ilyen alacsony árakon hajlandóak felvásárolni a léalmát jelenleg, mivel csak így tudnak olyan olcsón előállítani sűrítményt, hogy ha azt nyomott áron is kell eladniuk, akkor sem lesz veszteséges.
Ráadásul a hazai almaágazat elég gyenge termelési színvonallal rendelkezik. Ez túlérzékennyé teszi a termelőket a léalma árára, ami az ár mellett szemléletbéli problémákat is felvet.
Végül, de nem utolsó sorban komoly befolyással van az ágazatra, hogy az utóbbi időben elmaradtak azok az intézkedések, amelyekkel korszerűsíteni lehetett volna a hazai gyümölcstermesztést. A korszerűtlen technológiák miatt (amelyekkel jóval költségesebben lehet megtermelni az almát) pedig a jelenlegi árak valóban irreálisan alacsonynyak számítanak.
Mivel ez a helyzet lassan alakult ki, így a megoldás sem érkezhet egyik napról a másikra. Szakértők szerint az elmúlt 10-15 év tétlensége a gyümölcságazatban vezetett idáig. Erre kizárólag hosszú távú, radikális intézkedésekkel lehet reagálni és csak így lehet az ágazatot kihúzni a gödörből.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés