Sokan használnak sokféle gyomirtó szert a kertjükben, azonban a permetezés során érdemes néhány dologra odafigyelni. A legfontosabb minden esetben a megelőzés, mert a vegyszerek alkalmazása helyett sokszor inkább ez a legjobb, vagy a legolcsóbb megoldás a gazmentes kerthez. Viszont akkor, amikor már bekövetkezett a baj, akkor a herbicidek használata előtt minden esetben úgy és annyit kell kijuttatni belőlük, ami a címkén fel van tüntetve. 5 hasznos tanács a hatékony permetezéshez.

A gyomnövény a kertészek egyik legnagyobb ellensége. Szinte az egyik pillanatról a másikra képesek birtokba venni az egész kertet, kiszorítva ezzel a fogyasztásra, vagy a díszérték miatt gondozott növényeket. A piacon számos gyomirtó szer létezik, rengeteg termék közül válogathatunk a gazdaboltokban is. Ám permetezés előtt érdemes és ajánlott tájékozódni az alkalmazandó herbicidekről. Minden esetben el kell olvasni a termék címkéjén található szöveget, és a biztonságos használat érdekében javasolt pontosan követni a rajta lévő utasításokat. Fontos továbbá, hogy megismerjük a kiirtandó gazokat is, illetve az azok körül található növényeket - írta a bhg.com cikkére hivatkozva a Kiskertblogger.

Az egyik legjobb gyomirtó megoldás a kézi, vagy a mechanikus gyomlálás

Első a megelőzés

A gyomok ellen folytatott harc már azelőtt elkezdődik, mielőtt megjelennek a kertben. Érdemes tehát minden esetben a megelőzéssel kezdeni, és olyan kertet kialakítani, amely nem kedvez a gazok kialakulásának. Ehhez egészséges növényápolásra, a mikroklímának megfelelő növények ültetésére, talajtakaróra, valamint megfelelő öntözésre van szükség. Ezek betartásával a gyomoknak kevesebb esélyük lesz megtelepedni a kertben. Ajánlott hetente legalább egyszer bejárni a kertet, és kézzel kihúzni a nem kívánt növényeket. Erre a legalkalmasabb időpont kora reggel, késő délután, illetve locsolás, vagy eső után adódik.

Gyomismeret

A gyomirtás során az első lépés a kiirtandó gaz megismerése kell, hogy legyen. Fontos tudni, milyen növényről is van szó pontosan? A gyomirtó termékek nagy része fajspecifikus. Tehát ami elpusztítja az egyiket, nem biztos, hogy a másikkal is ezt teszi. A permetezőszer kiválasztása előtt érdemes megnézni, mi nő a gaz közelében, hiszen figyelni kell rá, hogy a fogyasztásra szánt növényekre lehetőleg ne kerüljön a gyomirtóból. Azt is el kell kerülni, hogy szélben permetezzünk. Amennyiben lehetséges, a kora reggeli, vagy késő délután, szélcsendes időszakot válasszuk ki erre a munkára.

A gyomirtó hatásai a többi növényre és az állatokra

Fontos tudni, milyen hatása lehet a szernek a gyomokon kívül a többi növényre és az állatokra. Mivel a gyomirtók jelentős része olyan kémiai anyagokat tartalmaz, amelyek a növények működésére hatnak, ebből adódóan nemcsak a gazokat pusztítják el, de a zöldségek, a virágok és a gyümölcsök egy részére is veszélyesek lehetnek. Érdemes ezért óvatosan bánni ezekkel a szerekkel. A nem megfelelő használattal ugyanis akár a háziállatokra is veszélyt jelenthetnek.

A címkén található utasítás betartása

A termékeken lévő címkét ajánlott minden esetben elolvasni, mert olyan információkat tartalmaz, amelyek elengedhetetlenek a biztonságos gyomirtás megvalósításához. Oda kell tehát figyelni a herbicidek rendeltetésszerű használatára.

Vegyszerek helyett természetes gyomirtó

Sokan azt gondolják, hogy a szerves, illetve természetes herbicidek jóval biztonságosabbak, mint a szintetikus termékek. Pedig ez nem feltétlenül igaz. Ez a tévhit döntően annak köszönhető, hogy előbbiek gyorsabban lebomlanak, mint néhány kémiai szer, amelyek valószínűleg hosszabb ideig a talajban, esetleg a növényekben maradhatnak. Rengetegen tartanak attól is, hogy a hagyományos gyomirtók veszélyesek lehetnek az állatokra, esetleg a fogyasztásra termesztett növényekre. Pedig ha körültekintően, a címkét pontosan elolvasva használják a vegyszereket a kertben, akkor nem kell aggódni. Ugyanakkor mindenképp érdemes a természetes szereket is kipróbálni és alkalmazni.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás