50 éve nem látták a halat a Duna Komárom-Esztergom vármegyei szakaszán, most horogra akadt
A Duna olyan szakaszán fogtak idén dunai galócát (Hucho hucho), ahonnét az elmúlt 50 évben csak egyszer került elő ez a fokozottan védett faj. A Magyar Haltani Társaság (MHTT) szerint a Komárom-Esztergom vármegyei megjelenése a halnak különösen értékes adat, mert a legnagyobb folyónkban ez a legalsó észlelési helye. A galóca a világ legnagyobb termetű pisztrángféléje, kedvező táplálkozási körülmények között testhossza akár a másfél métert, tömege az 50 kilogrammot is meghaladhatja.
A Pecaverzum cikke szerint nem túlzás állítani, hogy fantasztikus, talán az év eddigi legfigyelemreméltóbb horgászsikere történt május 30-án, kedden 17 és 18 óra között a Duna Komárom-Esztergom vármegyei szakaszán, ahol Farkas Csaba egy 80 centiméteres, 6-7 kiló körüli dunai galócát fogott pergetve.
"Ezt a dunai galócát a mai napon ultralight pergető módszerrel fogtam a Duna Komárom–Esztergom vármegyei szakaszán. A súlyát 6–7 kilogramm körül saccoltuk, a hossza meg körülbelül 80 centiméter lehetett."
Hirdetés
Különleges körülmények között akasztotta meg a galócát a horgász
A szerencsés horgász elmondta, a köztudottan áramláskedvelő galóca nem a sodrásból került elő, hanem a szélvízben, csupán egy méterre a parttól, és akkor vágott rá a kishalat utánzó műcsalira, amikor azt egy bokor töve mellett húzta el.
A fokozottan védett, százezer forint természetvédelmi értékű hal előkerüléséről a portál megírta, hogy a galóca felbukkanása a Duna azon szakaszán szenzációs adatnak számít. Ezt erősítik meg a Magyar Haltani Társaság - MHTT honlapján megjelentek.
A galóca ritkaság a vizeinkben. Kisebb állományai élnek a Duna és a Tisza hazai felső szakaszán, továbbá a Dráva és Mura egymással szomszédos részein, de alkalmanként egy-egy a Sajóból és a Körösből is előkerült az utóbbi években – emlékeztetett az MHTT.
Azt írták, a Komárom–Esztergom vármegyei adat azonban azért különösen értékes, mert az utóbbi ötven évből a hazai Dunának főként csak a győri és a Győr fölötti szakaszáról (Ásványráró, Dunaremete, Dunasziget és Dunakiliti) van bizonyított előfordulása a fajnak, ez alatt csak egyszer került elő egy fiatal példánya, 2016-ban, Tátról. Legnagyobb folyónkban tehát a galócának ez a legalsó észlelési helye – rögzítették a fontos tényt.
A fotók forrása: Farkas Csaba és a Magyar Haltani Társaság weboldala.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés