A rákosi vipera nagyon ritka faj hazánkban. A környezeti hatásokra, az élőhelyi adottságokra és az időjárási körülményekre is rendkívül érzékeny, ezért védelme nagy szakértelmet és odafigyelést kíván. 2019 őszén indult a rákosi vipera természetvédelmi helyzetének javítása. Ennek egyik célja olyan rezervátumok kialakítása, ahová sikeresen telepíthetnek vissza állatokat abból a közel 600 egyedből, amelyet a 2004 óta működő Rákosivipera-védelmi Központban gondoznak.

A rákosi vipera természetvédelmi helyzetének javítása a Pannon-régióban” (LIFE18 NAT/HU/000799) című LIFE projekt hivatalosan 2019. novemberében indult, a téli időszakban a valódi terepszezon (tavasz és nyár) munkáinak előkészítése történt. A célunk a jelenlegi viperaélőhelyek élőhelyi feltételeinek javítása, illetve lehetőség szerint a méretük növelése. Valamint alkalmasnak tűnő területeken új élőhelyek létrehozását is tervezzük. Ezeken a területeken megkezdődtek az élőhely-helyreállítási munkálatok, hogy az oda kerülő viperákat a lehető legideálisabb körülmények fogadják. Ez egy hosszú, több éves folyamat − mondta a 24.hu-nak Halpern Bálint, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa, a rákosi vipera LIFE projekt vezetője.

A fokozottan védett hüllő visszatelepítését 500 egyed kihelyezésével segíti a rákosi vipera LIFE projekt - Fotó: Orbán Zoltán - MME

Kerüli az embert

A rákosi vipera élőhelyei olyan lakott területektől távol eső, védett és fokozottan védett természetvédelmi területek, melyre az ott gazdálkodókon és a természetvédelmi szakembereken kívül más nem nagyon merészkedik, illetve sok esetben engedélyhez kötött a belépés. Így szinte kizárt az esélye, hogy az állattal egy kiránduló vagy lakó találkozzon. A rákosi vipera egyébként félénk, rejtőzködő életmódú hüllő. Még a szakembereknek sem könnyű a felkutatása annak ellenére, hogy ők pontos ismeretekkel rendelkeznek a hüllő területi előfordulásáról, aktivitásáról és viselkedés-mintázatáról. Egyéb érdekességeket és információkat az MME holnapján lehet megtudni a különleges hüllőről.

A portál azt is megtudta, hogy a tervezett kibocsátások helyszínei a Duna-Ipoly, a Fertő-Hanság és a Kiskunsági Nemzeti Park háborítatlan, természetvédelmi oltalom alatt álló gyepei. A fent felsorolt helyszínek jó részén ma már nincs olyan háborítatlan gyepterület, ahol egyáltalán szóba jöhetnea rákosi viperák visszatelepítése. A kibocsátások a településektől távol történnek, hiszen ezeken, az emberek által sűrűn lakott területeken a rákosi vipera nem találja meg a számára ideális életkörülményeket. Így túlélése sem biztosított, valamint nem cél a jövőbeni konfliktusok generálása sem. A visszatelepített kígyóknak alig a negyede él meg egy évet − mondta.

Nem veszélyes a vipera mérge

Habár a rákosi vipera az egyik a Magyarországon a természetben előforduló két mérgeskígyó közül (a másik a keresztes vipera), marása nem halálos. Csupán lokális tüneteket okoz, melyek néhány napig okoznak kellemetlenséget. A rákosi vipera története során eddig halálos marással nem találkoztunk. A marások elszenvedői a legtöbb esetben a fajjal foglalkozó kutatók voltak. Kizárt, hogy lakott területen megjelenjenek. Amennyiben pedig a kirándulások alkalmával valaki véletlenül a vipera élőhelyére téved, az óvatos hüllő valószínűleg sokkal hamarabb észreveszi az embert, és pillanatok alatt egy biztonságot nyújtó föld alatti járatba húzódik − mondta a szakember. A teljes cikket itt lehet elolvasni.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás