Ismét az agrárium vezető híreinek sorába került egy holland gazda két évvel ezelőtt bemutatott találmánya. Ezúttal a rangos Digital Eurotier Livestock Machinery Event esemény aranyérmét érdemelte ki – egyedüli díjazottként a mezőnyben. Henk Hanskamp „tehén-vécéje” egy kiváló megfigyelésre épül: ha egy bizonyos ponton finom simogatás éri az állatot, az ottani idegvégződés révén vizelési inger váltódik ki.

És ekkor már „csak” be kell gyűjteni a kiürített folyadékot – tehenenként napi 15-20 litert. Egyébként – szabad folyást engedve a természetes szükségletnek – a trágyával keveredve nagy mennyiségű ammónia szabadulna fel.

A tehénvécé megalkotója, Henk Hanskamp (Forrás: Youtube)

A problémát orvoslandó lehetne persze kézi erővel is elvégezni a stimulálást, majd a vizelet összegyűjtését, de… Hollandiában 1,5 millió szarvasmarhát tartanak, míg az ország összlakossága – beleszámítva a csecsemőket és az aggastyánokat is – épp hogy meghaladja a 17,5 milliót.

Az nem tűnik túl életszerűnek, hogy minden tizedik munkaképes holland polgár a tehén faránál töltse a munkanapjait…

A probléma tehát gépesítésért kiált(ott). Henk Hanskamp megoldása ráadásul egy berendezéssel oldotta meg a kétféle funkciót, mind a stimulálást, mind a begyűjtést.

Környezettudatosan

A Cowtoilet begyűjti a szarvasmarhák vizeletét, vagyis nem engedi, hogy a nagy mennyiségű vizelet összekeveredjen a padlón a trágyával, és ennek hatására ammónia, majd abból egy üvegházhatású gáz, dinitrogén-oxid keletkezzen – írta a 2019-es bemutató kapcsán az origo.hu.

A tehénvécét egy marhaboxban szerelik fel, az állatok hátsójának magasságában. A tehenet takarmánnyal csalogatják a boxba, ahol a granulátum elfogyasztása után egy robot az állat tőgyénél egy idegszálat ingerelve vizelésre készteti a marhát.

A Cowtoilet nem engedi, hogy a nagy mennyiségű vizelet összekeveredjen a padlón a trágyával (Forrás: Youtube)

Egyre kevésbé kell csalogatni a marhákat

Ugyanakkor egy kísérleti farmon az 58 tehén közül 7 már magától „megy vécére”, ha ürítenie kell. Vagyis egyre kevésbé kell csalogatni az állatokat, hogy vizeletük ne környezetszennyező módon távozzék. A tehenenként begyűjtött napi 15-20 liter vizeletet megszűrik, és egy csövön át az erre a célra kialakított tartályba vezetik, majd hatalmas tartálykocsikkal szállítják el a farmról.

Helyi farmokon végzett tesztek kimutatták, hogy a rendszer a napi vizelettermelés kb. 50 százalékát összegyűjti, ami a Hollandiában tartott 1,5 millió tejelő tehén esetében mintegy 15 millió liter vizeletet jelent – írja a magyarmezogazdasag.hu.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás