Az elmúlt hetekben bőven érte eső a földeket és a kerteket. Emiatt a kultúrnövényeken és a gyomokon kívül a fű, a veteményes és a kerti növények gyors növekedésbe kezdtek. Ideje kezelésbe venni őket, és nekilátni a kertészkedésnek. Ám nagyon nem mindegy, hogyan végzi ezt az ember. Anyagunkból kiderül, hogy melyik az a 6, kertészkedéssel kapcsolatos hiba, amit nagyon sokan és rendszeresen elkövetnek.

A meleg és a sok csapadék szinte berobbantotta a növények fejlődési ütemét, így ideje nekiállni kertészkedni, mielőtt még teljesen elszaporodnak a gyomok a ház körül. Van néhány hiba, amit a hozzá nem értők rendszeresen elkövetnek - írja a Family Handyman oldalra hivatkozva a Hellovidek.hu. Ezek következnek most.

6 hiba, amit sok hobbikertész elkövet - képünkön egy retek, illusztráció

Rossz ültetési módszer

Az ültetésnél azon túl, hogy jól kell megválasztani az ültetendő növény helyét, tekintettel annak fényigényére, fontos, hogy milyen mélyre ültetjük a palántát. A növényeknek a legtöbb esetben az a legkedvezőbb, ha valamivel szélesebb és mélyebb gödröt ásunk nekik, mint amekkora a földlabdájuk. Ha a gödör túl kicsi, a növény gyökerei nehezebben fognak növekedni, ez pedig nagyban befolyásolja annak későbbi fejlődését. Ilyen esetben a növény a gondozás ellenére satnya, gyenge marad. Az sem jó, ha a gödör túl mély, és az ültetésnél a növény szára is föld alá kerül. Ez alól a paradicsom kivétel, mert az képes a szárán is gyökeret növeszteni. Érdemes ezért arra törekedni, hogy az elültetett növény ugyanolyan magasan helyezkedjen el a földben, mint ahogy a cserépben volt.

Túl nedves talaj

Sokan a nagy esőzések utáni első csapadékmentes napon kimennek, hogy rendbe tegyék a kertet. Ez azonban nem mindig jó döntés. A sok csapadék hatására a talaj átázik, és tömörré válik, ilyenkor a föld jóval nehezebben engedi be a vizet és a levegőt. Ez pedig rossz hatással van a növények gyökereinek fejlődésére, ezért mindenképp érdemes várni 1-2 napot a talaj száradásáig, mielőtt ültetésre, ásásra, vagy kapálásra kerülne sor.

Talajtakarás, mulcs

Mulcsolásnak azt nevezzük, amikor növényeink köré olyan anyagot szórunk, ami elbomlása után humusz jön létre. Mulcsolással megakadályozható a gyomnövények egy részének kifejlődése, a humusz pedig segíti a növények vízháztartását és javítja a talaj minőségét. A talajtakarásra alkalmas szerves anyagok a következők: darált fakéreg, fa apríték, fenyő tüske, levelek, széna és szalma. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy túl sokat használnak belőle. Pedig elég csak annyit, amennyi 5-6 centiméter magasan borítja be a földet. A mulcsot jól szét kell teríteni a növények körül, és a növények szárainál hagyjunk üresen egy kis, 2-5 centiméteres részt.

Deformált gyökérzet

Ha a megvásárolt növény gyökerei körkörös alakban, a cseréphez idomulva fejlődtek ki, az azt jelenti, hogy a növény túl régóta állt az üzletben. A gyökerek deformáltsága miatt a növényt könnyebb a cserépből kivenni, viszont később ez a torzulás gondot okoz, ugyanis hiába kerülnek új földbe a gyökerek, továbbra sem fognak megfelelően nőni. Ám van rá megoldás. Egynyári növényeknél akár kézzel is könnyedén ketté lehet törni a gyökérlabdát. Viszont a nagyobb, évelő növényeknél más a helyzet. Fáknál, vagy cserjéknél a gyökérbe 1-1,5 centiméter mély X-eket kell vágni, mind a négy oldalra, a gyökér aljába is késsel vagy fűrésszel. Így a növény gyökérzete nem fog továbbra is körkörösen nőni, hanem természetes módon, kifelé fog terjeszkedni. Az egészséges gyökérzet azért különösen fontos, mert egyrészt stabilan tartja a növényt, másrészt pedig elegendő tápanyagot tud felvenni a talajból.

A kert rendszeres karbantartása

Amennyiben fontos, hogy a kert mindig rendezett legyen, érdemes minden nap egy kicsit foglalkozni vele. Ezzel a módszerrel a gyomirtás is könnyebb, ugyanis nincs idejük teljesen elterjedni a kertben, ha néhány naponta eltávolítjuk azokat.

Kerttervezés

Gyakori hiba, hogy nem számolnak az ültetett növények méreteivel. Ez főleg a fáknál lehet komolyabb gond. Ültetés előtt mindig nézzünk utána, hogy az adott fa, vagy cserje milyen magasra és szélesre nő(het) meg. Fontos időt szánni a kert megtervezésére. Mindig érdemes szem előtt tartani, azt, hogy túl közel a ház mellé nem érdemes magas fát ültetni, mert az vihar esetén nagy problémákat okozhat, ha kidől, vagy leszakadnak az ágai. Érdemes a méretben legmegfelelőbb fát választani. Sok, kifejezetten alacsony fafajta is létezik, ami megfelelőbb megoldás hosszú távra is.

Cikkajánló: Így tud segíteni a kerti állatoknak túlélni a telet

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 300 hirdetés 85 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás