Számos nitrogénforma áll a gazdák rendelkezésére, de sok esetben a megszokás vagy éppen hangos kampányok, ellenkampányok alapján hozzuk meg a döntést, melyik nitrogénformát használjuk. Cikkünkben szakmai alapokra helyezve szeretnénk bemutatni a KITE Zrt. által forgalmazott nitrogéntermékeket, illetve bemutatni legújabb termékünket, az UREUS 46-ot.

Az UREUS 46 a KITE új, saját terméke, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Mi az az inhibitor? Miért kell inhibitorral kezelni a karbamidot?

A nitrogén inhibitor olyan vegyi anyag, ami a nitrogén feltáródásának valamelyik folyamatát gátolja. Az ureáz inhibitorok az ureáz enzim aktivitását gátolják, így csak az amid nitrogénformára vannak hatással. A nitrifikációs inhibitorok a nitrifikáló baktériumok tevékenységét gátolják, tehát az ammónium nitrogénformára vannak hatással.

Mi a Limus Care?

A Limus Care a BASF által fejlesztett és gyártott, az ureáz enzim aktivitását korlátozó inhibitor.

A terméket speciálisan arra fejlesztették, hogy a karbamid felületére felvigyék. Kétféle hatóanyagot tartalmaz, NBPT-t és NPPT-t. Ez azért előnyös, mert az ureáz enzimek sem egyformák, eredetüktől és talajtípustól függően különbözőek lehetnek, de a két hatóanyag széles spektrumban lefedi őket.

Hogyan működik a Limus Care?

A karbamid hidrolízisének katalizátora az ureáz enzim. A NPBT és NPPT hatóanyagok ezeknek az enzimeknek a hatását korlátozzák, így a folyamat lassan, fokozatosan megy végbe.

A talajban a hidrolízis során ammónia keletkezik, ami a növények által is felvehető ammónium-ionként beoldódik a talajoldatba. A Limus Care a hidrolízist hivatott lassítani, így a fokozatosan létrejövő ammóniának van ideje reakcióba lépni a talajon vagy a talajban található vízzel, és ammóniumionná alakulni.

Ha az első lépcsőbe, a bomlási folyamatba nem avatkozunk be, ez a folyamat túl gyorsan megy végbe, és a keletkező nagy mennyiségű ammóniának nem lesz lehetősége ammóniumionná alakulni, így elillan a levegőbe.

Forrás: BASF

Milyen nitrogénformákat használhatunk fejtrágyázásra?

  • Széles körben elterjedtek a MAS 27% típusú műtrágyák, amiből számos gyártó terméke érhető el ma Magyarországon. Közös tulajdonságuk, hogy mindegyikük 13,5% ammónium- és 13,5% nitrátformában tartalmazza a nitrogént. Emellett kísérőanyagként mészkő- vagy dolomitőrleményt adnak hozzá, ezáltal további kalcium- és vagy magnéziumtartalma is van a termékeknek. A nitrát és az ammónium is gyorsan felvehető nitrogénformák. A nitrát azonban nem tud a talajkolloidok felületén megkötődni, így a csapadékkal kimosódhat a gyökérzónából. Szórásszélességben és egyenletességben érdemi különbség nincs a piacon lévő termékek között.
  • A kénigényes kultúrákban, repce és őszi búza esetén is ajánlott a nitrogént és a ként AmoSulfan NS 20-24 típusú műtrágyával pótolni. A nitrogén és a kén egymás felvételét segítik. A kén pozitív hatással van a búza minőségére, megfelelő kénellátottság esetén javul a sütőipari értéke. A repce esetében az olajtartalmat növeli. Az ammónia gyorsan felvehető nitrogént biztosít.
  • Évről évre egyre nagyobb az aránya azoknak a gazdáknak, akik folyékony technológiával pótolják a nitrogént. Az UAN (Urea-Ammónnium-Nitrát) 50%-ban karbamidból származó amid nitrogént, 25%-ban ammóniumot és 25%-ban nitrátot tartalmaz. Nem lehet elmenni amellett sem, hogy egy folyékony termék gyorsabban hasznosul.
  • Magas hatóanyag-tartalmának, kedvező árának és az Agro-ökológiai Programnak köszönhetően egyre népszerűbb hazánkban a karbamid, más néven urea.

A nitrogént amid formában tartalmazza. Feltáródása során ammónium, majd nitrát keletkezik, így hosszabb idő telik el a mozgékony nitrátformába történő átalakulásáig. Megfelelő, okszerű használattal, jól időzített kijuttatással, bedolgozással a hatóanyag-veszteség minimálisra csökkenthető.

Mikor használjunk karbamidot és mikor használjunk az UREUS 46-ot?

Karbamidnál nitrogénveszteség akkor alakulhat ki, ha a talajfelszínen marad bemosó csapadék nélkül, ahol a legnagyobb veszteséget a hőmérséklet növekedése okozza. Ennek megelőzésére az állományban teljes felületen történő karbamidkijuttatást érdemes a várható csapadék függvényében tervezni, ugyanis pl. 6 mm-t meghaladó csapadék is lecsökkenti az elillanási veszteséget. Amennyiben vetés előtt végzünk teljes felületű kijuttatást, a műtrágya bedolgozása mihamarabb történjen meg. Kapás kultúrákban a karbamid alkalmas kultivátoros kijuttatásra is, ami ugyancsak megelőzi az elillanást. Amennyiben bedolgozásra kerül a talajba, az ammóniaveszteség minimalizálható.

Forrás: BASF

UREUS 46-ot azon esetekben érdemes alkalmazni, amikor állományba kijuttatva bizonytalan a bemosó csapadék ideje, mennyisége. Az inhibitor hatására akár 12 nap is eltelik hatóanyagveszteség nélkül. Ezzel rugalmasságot nyerhetünk a fejtrágyázás időzítésében. Mivel tovább marad stabil állapotban a karbamid-hatóanyag, lassabban alakul át, lehetőség van 2 fejtrágyázás helyett egy menetben kijuttatni a teljes fejtrágyázási műtrágyamennyiséget, ezáltal megspórolva egy munkamenetet.

Van megoldás az UAN folyékony műtrágyák kezelésére is?

A BASF Limus Clear és Limus Perform néven forgalmaz ureáz inhibitort, ami a fent ismertetett hatásmechanizmussal biztosítja a nitrogén jobb hasznosulását.

2024-ban módosult az AÖP a karbamid környezetbarát felhasználásának gyakorlatát tekintve. A korábbi évvel ellentétben most már lehetőség lesz minden kultúra fejtrágyázására folyékony, karbamidtartalmú műtrágyával (UAN) abban az esetben, ha a kijuttatás során egy, a kiadott listán szereplő ureázgátló inhibitort is alkalmaznak! Természetesen a Limus Clear és a Limus Perform szereplenek a szerlistán.

Az UREUS 46-ot ajánljuk minden olyan kultúrába, ahol a bedolgozás nem megoldható, például őszi búza, repce fejtrágyázásra. Kukoricaállományba kijuttatva sorközművelő kultivátorral is nagyon eredményesen alkalmazható.

Árakkal és részletekkel kapcsolatban kérjük keresse KITE szaktanácsadóját!

(x)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás