A citrom az egyik legtöbbet használt gyümölcs a háztartásokban. Sokan azonban nem is gondolnak arra, hogy a kertjükben a gyomokat és a pókokat is távol tarthatják vele, sőt, a már kissé kopott vagy rozsdás tartókat is újjávarázsolhatják a használatával. Ráadásul tökéletes komposzt alapanyag is, így a hulladék helyett nyugodtan landolhat a kertünkben is. Cikkünkből kiderül, mire és hogyan alkalmazható a sárga gyümölcs azon kívül, hogy elfogyasztanák azt.

A BalconyGardenWeb cikke alapján a Kiskertblogger számolt be róla, hogy a citromhéj és a citromlé igazi csodaszerként alkalmazható a veteményesekben. A megfelelő mennyiség adagolásával könnyedén használható több területen is, az eredmény olyan látványos lesz, hogy magáért fog beszélni. 

6 területen is eredményesen alkalmazható a kiskertekben a citromlé

Gyomirtás citromlé segítségével

A citromlé szerves gyomirtó szerként is használható. Keverjünk össze 1 liter 5 százalékos ecetet körülbelül 50-75 milliliter citromlével, tegyük egy szórófejes palackba, és már alkalmazhatjuk is a gyomok ellen.

Növelhető a csírázási arány

Egy tanulmány szerint a citromlé elősegíti a sejtosztódást, és stimulálja egyes enzimek aktivitását, valamint segíti tápanyagszállítást. Ennek fényében adjunk hozzá 3 milliliter citromlevet egy liter vízhez, és az oldattal öntözzük meg a magokat a vetéskor. A keményebb magokat egy éjszakán át áztathatjuk, így még jobban növelni tudjuk a csírázás eredményességét.

Javítja a talaj pH-szintjét

A legjobb, ha a talajt semleges pH-szint közelében tartjuk, vagy enyhén savanyítjuk – ez attól függ, hogy van-e olyan növényünk, ami jobban kedveli a savas közeget. Egy liter vízhez adjunk 2 evőkanál citromlevet, és öntsük a növények aljához. Eközben pedig ügyeljünk arra, hogy a levelekre lehetőleg ne kerüljön az oldatból. Fontos megjegyezni, hogy ez a praktika leginkább a kisebb területeken vagy a cserépben lévő növények esetében alkalmazható.

A fém és a réz edények, tartók megtisztítása citrommal

A citromlé jó szer fém- és rézedények tisztítására is. Savtartalma segít eltávolítani a lerakódásokat és a vízfoltokat, így bármikor újjá varázsolhatjuk őket. Öntsünk néhány csepp citromlevet egy tiszta anyagra, és néhány percig dörzsöljük vele az edényeket, majd vízzel öblítsük le. Használhatjuk fémfigurák, üvegedények és vázák tisztítására is. Vágjunk félbe egy citromot, és dörzsöljük át azzal jól a külső felületeket, hogy eltávolítsuk az összes foltot.

A citromhéj csodái

A citromhéj felhasználásának számos módja van a kertben: ha egy maroknyi citrushéjat adunk a komposzthoz, akkor növelni tudjuk vele a keverék nitrogénszintjét. A citromhéj gazdag magnézium-, kalcium- és kénforrás, melynek segítségével még a levéltetveket is hatékonyan eltávolíthatjuk. Forraljunk fel vizet, majd tegyünk bele citrom- és narancshéjat fele-fele arányban, szűrjük, majd hűtsük le az oldatot, és tegyük szórófejes palackba. Permetezzük körbe a levéltetvekkel fertőzött területet, így megszabadulhatunk tőlük.

A citromlé és a pókok iszonya

A citromlé kiválóan használható a pókok távoltartására is. Adjunk 10-14 csepp citromlevet és 8-10 csepp borsmenta olajat egy csésze vízhez, keverjük el jól, majd permetezzük szét az oldatot a pókháló körül. Továbbá az is működik, ha félbevágunk egy citromot, és néhány szem szegfűszeget teszünk bele, majd ezt elhelyezzük a pókok által használt területen.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás