6 milliárdot vett ki hazánk zsebéből a madárinfluenza
A madárinfluenza járvány komoly negatív hatással van a baromfitenyészetekre hazánkban. Elsősorban a bevételkieséstől szenvednek a gazdálkodók, de a vágóhidak esetében is fokozott kiadással számolnak a vállalkozók. Sokan részesülnek kompenzációban, íme a lista!
Komoly kieséssel kell számolniuk a baromfi feldolgozással foglalkozó cégeknek a madárinfluenza miatt. A betegséggel érintett területeken tevékenykedő vágóhidak ugyanis 3-5 hónapig a megszokott mennyiségnek csupán a 20-40 százalékát tudják feldolgozni a korlátozások miatt.
A leginkább kritikus helyzet a vízi szárnyas feldolgozók esetében figyelhető meg. Ennek oka, hogy sok kacsa és libatartó telepet érint a madárinfluenza, ezért hiány alakult ki hízott kacsa és hízott liba téren. A legnagyobb probléma az, hogy a kisebb teljesítménnyel üzemelő vágóhidaknál a dolgozókat nem bocsáthatják el még rövid időre sem. Így a fizetésüket ilyen körülmények között is ki kell gazdálkodni, ami komoly terheket ró a munkaadókra. Ezért kompenzációt kapnak az érintett vállalkozások, mintegy 2,1-2,1 milliárd forint értékben.
Hirdetés
Elmondható, hogy idáig a madárinfluenza járvány komoly költségekkel járt hazánk számára. Több, mint 200 állattartó helyen 2,4 millió darab állatot altattak el a mai napig. Az ezzel kapcsolatos közvetlen költségek meghaladják a 3,3 milliárd forintot, az állattartók kártalanítására pedig a Világgazdaság szerint több, mint 2,7 milliárd forintot fordítanak.
A kártalanítást egyébként azok a termelők, tenyésztők kaphatnak, akiknek állományát vagy a vírusfertőzés következtében, vagy a járványtani megelőző intézkedések keretében vágták le. Részlegesen azok részesülnek kompenzációban, akik a megelőző intézkedések miatt nem tudnak baromfiállományokat fogadni és nevelni, vagy épp a keltető tojásokat kellett megsemmisíteniük.
Vis maior helyzet miatt azok a vállalkozások is kompenzációt igényelhetnek, amelyek úton lévő baromfi-szállítmányaikat vissza kellett fordítaniuk, mert a célország a madárinfluenza miatt nem fogadta azokat. Ezek a vállalkozások várhatóan 5-600 millió forintra tarthatnak igényt. További kompenzációt kapnak azok a tenyésztelepek, amelyek a betegség miatt kénytelenek üresen tartani ketreceiket.
A mostani madárinfluenza-megbetegedés, különösen az Alföld középső két-három megyéjében, felért egy szőnyegbombázással – közölte Bárány László. Ebből szerinte az is következik, hogy kormányzati és európai uniós segítség nélkül az ágazat nem lesz képes kigazdálkodni a körülbelül 6,5 milliárd forintos közvetlen és közvetett károkat.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés