Lassan igazi arcát mutatja az ősz és megkezdődött a levélhullás a fákról, nem kis munkát adva ezzel a kertészeknek. A többség az avar eltakarítására gyakran a legkönnyebb és leggyorsabb utat választja: elégeti vagy kidobja a száraz leveleket. Pedig számos egyéb, ráadásul hasznosabb módja is van a felhasználásuknak, hogy ne menjen kárba a feleslegesnek hitt őszi lomb.
A lehullott falevelek elégetése vagy zsákokba gyűjtése, majd kommunális hulladékként való elszállíttatása egyértelműen pazarlás. Több hasznosabb megoldás létezik a felhasználásukra. Ilyen a falevelek talajba forgatása vagy komposztként való felhasználása. Összeszedtünk 6 tippet, amikkel biztosan nem megy kárba az elszáradt falevél.
Mutatunk 6 tippet arra, mit kezdjen a lehullott levelekkel (Fotó: Pixabay, MabelAmber)
1. Komposztáljuk a faleveleket
Az őszi levelek ideálisak a komposztba, mert gazdagok szerves anyagban. Rétegezzük a komposzthalomba a száraz faleveleket felváltva a zöld anyagokkal (zöldségek, gyümölcsök, gazok, vagy levágott fű), és időnként forgassuk át, illetve szellőztessük a kupacot, hogy ne rohadjanak be az összetevők. Diófák és a vadgesztenyefák leveleit csak mértékkel használjuk, mert bennük a növényekre ártalmas anyagok is vannak.
2. Készítsünk belőle levélhalmot
Ez a módszer kitűnően alkalmas a talaj javítására. Mindössze a lehullott levelekre van hozzá szükségünk, de földet vagy kész komposztot is keverhetünk hozzá. A rakásnak - felhasználás előtt - egy évig kell pihennie. Kitűnően javítható vele a veteményes vagy a virágágyás talaja, de akár a cserepes virágok földjéhez is adagolhatjuk.
3. Tegyük az ágyásba
Komposztálás helyett a leveleket közvetlenül a zöldség- vagy gyümölcságyásba is tehetjük. Ilyenkor dolgozzuk be őket megfelelően a földbe és hagyjuk, hogy ott szépen lassan lebomoljanak. Így ugyanis még az ősz végén feltölthetjük a talajt fontos tápanyagokkal. A művelet előtt érdemes kicsit fellazítani a földet.
4. Legyen belőle mulcs
Felaprítás után a leveleket szerves mulcsként is használhatjuk a virágágyásban, a veteményesben, vagy a fák és a bokrok alatt. A levéldarabokat 5-7 centiméter vastagon terítsük szét, egy takaróréteget képezve. Arra figyeljünk, hogy a mulcs ne takarja közvetlenül a szárakat és a töveket. Az apríték megtartja a talajban a nedvességet, hűvösen tartja azt, és megfékezi a gyommagvak többségének csírázását is. Ráadásul a levelek tápanyaggal látják el a talajt bomlásuk közben, az ilyen talaj pedig gazdag a hasznos talajlakókban és mikroorganizmusokban. A mulcsozással ugyanakkor megóvhatjuk a kint maradt növényeket a téli szárazságtól is.
5. Gyűjtsük össze a leveleket későbbre
Érdemes néhány zsákkal eltennünk egy kevés falevelet még az ősz elején, tavasszal ugyanis nagy hasznát vehetjük. Ilyenkor ugyanis jellemző, hogy pont a barna szerves anyag hiányzik a komposztból, így viszont rendelkezésünkre áll majd az eltett száraz falevél.
6. Aprítsuk fel a lehullott faleveleket fűnyíróval
Még a gereblyézést is elfelejthetjük, ha a lehullott faleveleket fűnyíróval aprítjuk fel. A keletkezett apríték a tél folyamán megvédi majd a talajt, valamint tápanyaggal látja el, árnyékolja. Ráadásul még a gyomfejlődést is csökkenti. Ha hetente egyszer elvégezzük ezt a kerti munkát a levélhullás idején, jövőre a fű is sokkal szebb lesz.
Forrás: Kiskertblogger