Lassan igazi arcát mutatja az ősz és megkezdődött a levélhullás a fákról, nem kis munkát adva ezzel a kertészeknek. A többség az avar eltakarítására gyakran a legkönnyebb és leggyorsabb utat választja: elégeti vagy kidobja a száraz leveleket. Pedig számos egyéb, ráadásul hasznosabb módja is van a felhasználásuknak, hogy ne menjen kárba a feleslegesnek hitt őszi lomb. A lehullott falevelek elégetése vagy zsákokba gyűjtése, majd kommunális hulladékként való elszállíttatása egyértelműen pazarlás. Több hasznosabb megoldás létezik a felhasználásukra. Ilyen a falevelek talajba forgatása vagy komposztként való felhasználása. Összeszedtünk 6 tippet, amikkel biztosan nem megy kárba az elszáradt falevél.
Mutatunk 6 tippet arra, mit kezdjen a lehullott levelekkel (Fotó: Pixabay, MabelAmber)
1. Komposztáljuk a faleveleket Az őszi levelek ideálisak a komposztba, mert gazdagok szerves anyagban. Rétegezzük a komposzthalomba a száraz faleveleket felváltva a zöld anyagokkal (zöldségek, gyümölcsök, gazok, vagy levágott fű), és időnként forgassuk át, illetve szellőztessük a kupacot, hogy ne rohadjanak be az összetevők. Diófák és a vadgesztenyefák leveleit csak mértékkel használjuk, mert bennük a növényekre ártalmas anyagok is vannak. 2. Készítsünk belőle levélhalmot Ez a módszer kitűnően alkalmas a talaj javítására. Mindössze a lehullott levelekre van hozzá szükségünk, de földet vagy kész komposztot is keverhetünk hozzá. A rakásnak - felhasználás előtt - egy évig kell pihennie. Kitűnően javítható vele a veteményes vagy a virágágyás talaja, de akár a cserepes virágok földjéhez is adagolhatjuk. 3. Tegyük az ágyásba Komposztálás helyett a leveleket közvetlenül a zöldség- vagy gyümölcságyásba is tehetjük. Ilyenkor dolgozzuk be őket megfelelően a földbe és hagyjuk, hogy ott szépen lassan lebomoljanak. Így ugyanis még az ősz végén feltölthetjük a talajt fontos tápanyagokkal. A művelet előtt érdemes kicsit fellazítani a földet. 4. Legyen belőle mulcs Felaprítás után a leveleket szerves mulcsként is használhatjuk a virágágyásban, a veteményesben, vagy a fák és a bokrok alatt. A levéldarabokat 5-7 centiméter vastagon terítsük szét, egy takaróréteget képezve. Arra figyeljünk, hogy a mulcs ne takarja közvetlenül a szárakat és a töveket. Az apríték megtartja a talajban a nedvességet, hűvösen tartja azt, és megfékezi a gyommagvak többségének csírázását is. Ráadásul a levelek tápanyaggal látják el a talajt bomlásuk közben, az ilyen talaj pedig gazdag a hasznos talajlakókban és mikroorganizmusokban. A mulcsozással ugyanakkor megóvhatjuk a kint maradt növényeket a téli szárazságtól is. 5. Gyűjtsük össze a leveleket későbbre Érdemes néhány zsákkal eltennünk egy kevés falevelet még az ősz elején, tavasszal ugyanis nagy hasznát vehetjük. Ilyenkor ugyanis jellemző, hogy pont a barna szerves anyag hiányzik a komposztból, így viszont rendelkezésünkre áll majd az eltett száraz falevél. 6. Aprítsuk fel a lehullott faleveleket fűnyíróval Még a gereblyézést is elfelejthetjük, ha a lehullott faleveleket fűnyíróval aprítjuk fel. A keletkezett apríték a tél folyamán megvédi majd a talajt, valamint tápanyaggal látja el, árnyékolja. Ráadásul még a gyomfejlődést is csökkenti. Ha hetente egyszer elvégezzük ezt a kerti munkát a levélhullás idején, jövőre a fű is sokkal szebb lesz. Forrás: Kiskertblogger

Megosztás

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás