768 millió tonnás, rekord globális búzaterméssel jön a 2020/2021. gazdasági év
Az USA agrárminisztériumának (USDA) májusi előrevetítése szerint az egy évvel korábbinál 0,5 százalékkal több, 768 millió tonna rekord globális búzatermés várható a 2020/2021. gazdasági évben. Ez a kibocsátás elegendő a 753 millió tonnára prognosztizált globális felhasználás fedezéséhez, ezáltal a készletek 310 millió tonnára bővülhetnek (+5 százalék). Az USDA elemzői a világ kukoricatermését 1187 millió tonnára becsülik a 2020/2021. gazdasági évre, ami 72 millió tonnával haladná meg a folyó szezon kibocsátását. Ez a volumen 25 millió tonnával múlhatja felül az előre jelzett felhasználást, így a globális készletek 340 millió tonnára (+8 százalék) bővülhetnek.
Búza
Az Európai Unióban (EU-28) az egy évvel korábbinál 4 százalékkal kisebb területről (22,8 millió hektár) 9 százalékkal kevesebb (133 millió tonna) búzatermésre számítanak a Tallage francia piacelemző vállalat szakértői. Európa nagy részén a rendkívül száraz április után május elején megérkezett az eső, helyenként zivatarok formájában. A csapadék eloszlása azonban nagyon egyenletlen volt, így a főbb búzatermesztő tagországokban az egy hónappal korábbihoz képest lefelé módosultak a termésvárakozások. Franciaországban 7,2 tonna/hektár (–9 százalék) termésátlag mellett 33 millió tonna (–17 százalék) termés kerülhet a tárolókba. Németországban a hozam 2 százalékos javulása ellenére (7,6 tonna/hektár) – a terület 4 százalékos zsugorodása miatt – 1,5 százalékkal kevesebb (22,6 millió tonna) búzát arathatnak. Az Egyesült Királyságban a termőterület 26 százalékos és a termésátlag 17 százalékos csökkenése a kibocsátás 39 százalékos (9,9 millió tonnára) visszaesését eredményezheti. Lengyelországban 11,2 millió tonna (+1 százalék), Romániában 7,5 millió tonna (–9 százalék), Bulgáriában 6,1 millió tonna (+2 százalék) búza betakarítására van kilátás. Spanyolországban a hozam jelentősen, 29 százalékkal emelkedhet az idén – köszönhetően a tavaszi csapadékos időjárásnak –, így 6,2 millió tonna (+30 százalék) búza aratására kerülhet sor. Magyarországon még nem állnak rendelkezésre a 2020 nyarán várható termésre vonatkozó adatok, a Tallage szakértői a tavalyitól 2,5 százalékkal elmaradó kibocsátást jeleznek.
A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza júliusi jegyzése 183–192 dollár (USD)/tonna tartományban mozgott 2020. május 15. és június 5. között. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) 184–190 euró/tonna között ingadozott a termény szeptemberi tőzsdei elszámolóára ugyanekkor. A NAIK AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon az egy évvel korábbinál 1 százalékkal magasabb, átlagosan 58 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával június első hetében. A takarmánybúza 53 ezer forint/tonna áron (+1 százalék) forgott ugyanekkor.
Hirdetés
Kukorica
Az Európai Unióban csaknem 9 millió hektáron (+2,5 százalék) vetettek kukoricát az idén, a szakértők szerint a tavalyinál közel 3 százalékkal több, 65,9 millió tonna termény kerülhet a tárolókba (Tallage). Romániában 2,6 millió hektárról (+1 százalék) Franciaországban 1,6 millió hektárról (+11 százalék) arathatnak kukoricát az idén. Lengyelországban 650 ezer (–2 százalék), Olaszországban 610 ezer (–3 százalék), Németországban 470 ezer (+12 százalék) hektárról kerülhet a termény a tárolókba 2020 őszén. Magyarországon az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint 988,7 ezer hektáron vetettek kukoricát a gazdák.
A chicagói árutőzsdén 130 dollár/tonnáig nőtt a kukorica júliusi tőzsdei elszámolóára június 5-ig. A párizsi árutőzsdén 167–171 euró/tonna között jegyezték a terményt júniusban. A NAIK AKI PÁIR adatai szerint a magyarországi fizikai piacon az egy évvel korábbinál 8 százalékkal magasabb, átlagosan 47,3 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a takarmánykukorica június első hetében.
Forrás: NAIK AKI
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés