A mezőgépgyártók minden évben újabb és újabb gépekkel állnak elő, a fejlesztések eredményeként pedig egyre nagyobb teljesítményű – és persze ezzel együtt nagyobb tömegű – gépek terhelik a földeket. Ez pedig súlyos nyomást gyakorol a talajra, ami problémákat okoz a gazdálkodásban. Összefoglaltuk, milyen módszerekkel csökkenthető a talaj terhelése és tömörödése. 1. A talaj terhelhetőségének javítása Kiegyensúlyozott vetésforgóval a talaj szerkezetén is javítani tudunk. A szervestrágyázás, a talaj meszezése, a rendszeres másodvetés hozzájárul a talajélet fokozásához és szerves anyaggal való feltöltéséhez. 2. Tudatos traktorvásárlás A traktor tömegén túl az abroncsok számítanak igazán, amikor az egységnyi felületre jutó nyomásról van szó. A gyártónak rendelkeznie kell olyan mérvadó adatokkal, mint az adott erőgéphez tartozó abroncsok ajánlott nyomása, illetve talajterhelése.
A jól megválasztott traktor vásárlásával megelőzhető a talaj terhelése és tömörödése
3. Ne menjen rá nedves földre! A sok lóerő ma már olyankor is lehetővé teszi a talajok megművelését, amikor azt nem kellene. Még ha ilyenkor nem is ássa el magát a traktor, biztos lehet benne, hogy rossz a talajállapot, ha a táblán gyalogolva ráragad a föld a bakancsra vagy a csizmára. 4. Jól beállított keréknyomás A modern radiálabroncsok alacsony guminyomás és haladási sebesség mellett is jól terhelhetők. Ma már egészen kis légnyomás beállításával művelhető a föld. Ökölszabályként kiindulhat abból, hogy 1 bar nyomás laza vagy nedves talajon; 2 bar a közúti szállításban. A nyomásszabályozó használatának csak akkor van igazán értelme, ha gyakran kell váltogatni a táblán való és a közúti közlekedést. A hígtrágyázás például jellemzően ilyen tevékenység. 5. Csökkentett terhelés Minél nagyobb súllyal akarjuk terhelni a talajt, annál nagyobb felületen kell elosztani a rá nehezedő súlyt. Ha a kerék keskeny és a gép tömege nagy, az komoly terhelést jelent a talajra. Az abroncs felfekvő felületét növelheti a nyomásszabályozóval, szélesebb gumikkal, ikerkerekekkel, illetve hevederrel is. 6. Alternatív talajművelési módszerek Bevált módszer az eketalp-tömörödés megszüntetésére a talajlazítás, ami javítja a talajszerkezetet, ezáltal a vízháztartást is. Megoldás lehet még a művelőutak kialakítása is, amelyekkel a táblákban a talaj igénybevétele ezekre a részekre korlátozódik. GPS segítségével a művelőutak minden évben újra és újra megtalálhatók, és használhatók. Sokat segíthet az is, ha a szántáskor a traktor mind a négy kerekével a szántatlan, kemény talajfelszínen közlekedik. Így nem tömöríti a barázdát azzal, hogy fél oldalával beledőlve abban halad, ahogy a videóban látszik: [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=Bs6reI10PoY[/embedyt] 7. Összevont műveletek és kíméletes anyagmozgatás Minél többször, minél nagyobb tömeggel és minél hosszabb ideig terheljük a talajt, az annál jobban tömörödik. Éppen ezért logikus döntés a műveletek összevonása. A terményszállítás lehetőleg ne a szántón történjen, használjunk hozzá átrakókocsit. A szántón előny a kettőnél több tengely a teherszállításban, mert ez is csökkenti a kerekek fajlagos talajnyomását. 8. A szlip csökkentése Összkerék-meghajtással, differenciálzárral, széles gumikkal, optimális orrsúllyal, a vonóerő hatékony átvitelével jelentősen csökkenthető a kerekek kipörgése. Összeállításunk az Agrárszektor anyaga alapján készült.

Megosztás

További híreink

Sokan észre sem veszik, hogy sózzák rájuk a hamis élelmiszert a boltokban

2024.11.25.

Az élelmiszerhamisítást főleg az mozgatja, hogy ha valami hasonlót lehet előállítani kisebb önköltséggel akkor nagyobb lesz rajta a profit.

„A tehén az, ami leföldel engem” – egy fiatal házaspár küzdelmes, mégis inspiráló élete egy bükki ökogazdaságban

2024.11.25.

Az életük folyamatos tanulás, hiszen nemcsak gazdálkodók, hanem állatorvosok, szerelők és feldolgozók is egyben.

Fizetni fognak a gazdáknak, hogy földjük egy részét erdővé alakítsák

2024.11.25.

Dániában az állati takarmányként termesztett növények, például szénát termelő földekért a kormány hamarosan fizetni fog a gazdáknak, hogy földjük egy részét erdővé alakítsák.

Miért csökkent jelentősen az őzállomány Békés vármegyében?

2024.11.25.

Békés vármegye erdeiben korábban 20-25 ezer őzet tartottak nyilván, az elmúlt három évben azonban a törzsállomány mintegy egyharmada eltűnt.

Ma, hőmérséklet szempontjából alaposan kettészakad az ország

2024.11.25.

Hétfőn is jelentős hőmérséklet-különbségek várhatók az országban: míg a tartósan ködös, havas északkeleti tájakon 0-4 fok valószínű, máshol naposabb időben 5-14 fok közötti maximumokra számíthatunk.

Szeged, Miskolc és Győr lakóinak éves élelmiszer-ellátását kidobjuk a szemétbe

2024.11.25.

Magyarország célkitűzése, hogy 2030-ig a felére csökkentse az élelmiszerhulladék mennyiségét.

Partnerhírek
Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 92 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás