Hirdetés
800 millió forintos öntözésfejlesztési-oktatási beruházás lett a gyakorlat része Szarvason
Az Agrárminisztérium 800 millió forintos támogatásával valósult meg az a beruházás, amely demonstrációs és képzési lehetőségeket biztosít az öntözéstechnikák és a precíziós öntözésre alkalmas berendezések megismeréséhez, valamint a kapcsolódó képzések meghirdetéséhez mind a gazdatársadalom, mind pedig az egyetemi hallgatók számára. Amikor a klímaváltozás hatásai egyre inkább kihatnak a mezőgazdasági termelésre, akkor nagy szükség van egy olyan gyakorlati képzőhelyre, amely megismerteti a gazdákat a legmodernebb eszközökkel és öntözési, vízmegtartási technológiákkal.
Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora az öntözésfejlesztéshez kapcsolódó beszédében elmondta, a beruházás azt is jelenti, hogy a Békés vármegyei Szarvason megmarad és stabilizálódik az oktatás, a felnőttképzés és a szaktanácsadás. Az intézményvezető reményét fejezte ki egyúttal, hogy Szarvas így az öntözésfejlesztés hátterének "egy megerősített bázisa" lehet.
Előny a helyi közösségnek
Dankó Béla helyi országgyűlési képviselő örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a beruházás révén olyan tudásbázis áll majd rendelkezésre, amellyel a gazdák megszerezhetik a legújabb ismereteket. Amiatt is hasznosnak tartja a fejlesztést, mert így Szarvason nemhogy megmarad a felsőfokú képzés, hanem országosan is ritkaságszámba menő kurzusokat hoznak ide.
Molnár Etele alpolgármester is azt hangsúlyozta, hogy az öt telephelyet érintő fejlesztés megtartja a kutatókat, az oktatókat és a hallgatókat a városban, továbbá a gazdákat is segíti.
Ezek a fejlesztések történtek meg
A MATE két év alatt három projektet valósított meg. Prioritási lista alapján előkészítették a harmadlagos öntözőművek felmérését, lefolytatták a műszaki állapotfelmérést és az eredményeket beépítették egy informatikai rendszerbe. Valamint elkészült a szarvasi bemutatóközpont, ahol gyakorlati és elméleti öntözési programokat, gyakorlati bemutatókat valósítanak meg; itt zajlik továbbá a január végén indult első növényvédelmi drónpilóta képzés.
Tervek, képzés, megnövelt öntözött területméretek
A fejlesztés harmadik részeként meliorációs (azaz talajjavító) tervcsomagokat, vízjogi létesítési és üzemeltetési engedélyeket kutattak és dolgoztak fel, országos alapszintű meliorációs katasztert alakítottak ki, továbbá kidolgozták a terepi szintű műszaki állapotfelmérés módszertanát.
A beruházássorozat az egyetem Környezettudományi Intézetének szakmérnök képzését is segíti gyakorlati képzőhelyként; a gazdák képzését pedig együttműködésben végzik majd a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Agrárminisztérium szakembereivel.
Mindezen fejlesztések nélkülözhetetlenek a kormány öntözésfejlesztési céljainak eléréséhez, mellyel az öntözött területek aránya növelhető, a képzésekkel az öntözési hajlandóság előmozdítható, illetve az adatbázisok kiépítése megteremti a technológiai fejlesztés további lehetőségeit - fogalmaztak.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés