Közel 800 millió forintból fejleszti a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság (KMNPI) a pusztai élőhelyeket Dévaványa térségében. A projektben a magyar szürkemarha és magyar házi bivaly állományainak téli tartási helyét építik fel. A projekt része a 2014-2020 között megvalósuló azon 92 természetvédelmi fejlesztésnek, melynek köszönhetően százezer hektáron javul Magyarország természeti állapota.

Balczó Bertalan, a természetvédelemért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hogy a KMNPI tevékenysége, beruházásai, értékőrző munkája révén mára a térség fontos szereplőjévé nőtte ki magát. Az ország legszebb és természeti értékeiket tekintve legértékesebb területeit a nemzeti parkok őrzik meg, ezek közé tartozik a Dévaványa-Ecsegi puszta – mondta a szakember a Kőmagtári tábla állattartó telepének ünnepélyes alapkövének elhelyezésénél. A Beol.hu helyszíni riportját szemléztük.

Dévaványa térségében több száz kérődző téli szállását is fejlesztik - magyar szürkék és bivalyok használják majd a szárnyékot és az istállót - képünk illusztráció, zalai bivalyok szénáznak rajta

Tirják László, a KMNPI igazgatója szerint a nemzeti parknak kiemelt szerepe van a közép-európai túzok állomány megóvásában, hiszen a tartományban előforduló, mintegy 600 madarat számláló populáció a hazai állomány 40 százalékát teszi ki. Ahhoz, hogy biztosított legyen a túzok élőhelye a térségben, elengedhetetlen a legeltetéssel történő kezelés. Ez garantálja a madaraknak ideális pannon szikes sztyeppek és mocsarak hosszú távú megőrzését. Ehhez járul hozzá a mostani projekt részeként megépülő szürkemarha szárnyék, bivalyistálló és egyéb épületek. A fejlesztés összesen 3 276 hektáron szolgálja a célok elérését - mondta.

A településnek és a térségnek is előnyére szolgál a fejlesztés

Valánszki Róbert, Dévaványa polgármestere elmondta, hogy a fejlesztés turisztikai szempontból fontos Dévaványa számára, hiszen a településen a látogatóközpont a legnagyobb attrakció, ahová minden évben több 1000 ember érkezik. Ezen túl minden egyes forint, ami a város közigazgatási területén kerül beépítésre, a nemzeti parknak és a településnek egyaránt hasznos. A beruházás helyszínén a meghívott vendégek közösen helyezték el azt az időkapszulát, ami tartalmazza az alapító okiratot, az építési beruházás látványtervét továbbá a túzokfesztivál plakátját.

Hatszáz állatot tudnak teleltetni

Tirják László elmondta, hogy jelenleg a hazai nemzeti parkok közül a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében található a magyar szürke szarvasmarha tinó állomány legnagyobb része, valamint a fajta génmegőrzését szolgáló tehénállomány jelentős hányada is. A fejlesztés eredményeképpen a jelenleg még használatban lévő, az egyes puszták belső területein található téli tartási helyek véglegesen kiválthatóak lesznek. Ezek a továbbiakban nyári tartási helyként működnek tovább. Egy 400 vegyes korosztályú állat befogadására alkalmas, 5900 négyzetméteres szürkemarha szárnyék, valamint egy 200 bivaly elhelyezésre szolgáló 2500 négyzetméteres istálló épül. Ezek egész télen megfelelő védelmet biztosítanak majd a ridegtartáshoz szokott állatoknak. Ezeken kívül közel 400 négyzetméteren irodát, gulyásszállást és szociális helyiségeket alakítanak ki, több mint 1 kilométer hosszú belső úthálózattal. A projekt teljes megvalósításának tervezett időpontja 2020 november vége.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás