9 magyar növényvédelmi drónpilóta már elérhető a Nébih portálján
A precíziós mezőgazdaság egyik viharos gyorsasággal fejlődő területe a monitoring és permetező drónok használata. Ennek markáns jelei, hogy az ilyen szolgáltatások sebesen terjednek, a drónok használata azonban nem csak mérnöki szintű, hanem sokkal nagyobb számban középfokú, technikusi szintű munkaerőt is igényel. Ennek az igénynek a kielégítését szolgálja a növényvédelmi drónpilóta képzés. A képzés során nagy hangsúlyt fektetnek a gyakorlatra, ami az elméleti megalapozást szolgáló képzési blokkok után következik.
A Nébih arról tájékoztatta az érdeklődőket, hogy a vonatkozó jogszabályban leírtaknak megfelelően közzétette a növényvédelmi drónpilóták, azaz a pilóta nélküli légijárművel (drónnal) történő légi-mezőgazdasági munkavégzésre jogosultak nyilvántartását. A 9, Szombathely, Etes, Budapest, Kisgyőr, Nógrádsipek, Monorierdő, Mány, Páty és Győr településeken található növényvédelmi drónpilóta nyilvántartása ezen a linken érhető el.
Mit tud egy képesített növényvédelmi drónpilóta?
A szakképesítés megszerzésével a növényvédelmi kezeléseket végző drónpilóta - felsőfokú növényvédelmi végzettséggel rendelkező szakirányító felügyelete mellett - növényvédelmi monitoringozást és növényvédelmi kezeléseket végez drónnal különböző mezőgazdasági kultúrákban és lakott területen lévő zöldfelületeken.
Hirdetés
A kezelendő terület térképén megtervezi a kezeléseket, felmérve és figyelembe véve a terep repülésre jelentett kockázatait, majd beprogramozza a repülési útvonalat. Ismeri növényvédő szereket és a kezelésükben rejlő humán és környezeti kockázatokat.
A kijuttatáshoz használt gépet karbantartja, a kezeléskor a célnak megfelelő beállításokat alkalmaz, részt vesz a permetlé bekeverésében, irányítja a permetlé tartály feltöltését, a kezelés végeztével gondoskodik a hulladékok, maradékok, szennyezett eszközök megfelelő kezeléséről. A drónpilótáknak 2 évente 8 órás továbbképzést kell részt venniük, hogy tudásuk a gyorsan fejlődő ágazatban mindig naprakész legyen.
További fontos információ, hogy a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően 2023. elején módosult a képzésre jelentkezők szakmai előképzettsége. Szakmai előkövetelmény a távoli pilóták képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól, valamint a vizsgán való részvétel díjáról szóló 6/2021. (II. 5.) ITM Rendeletben előírt, érvényes pilóta nélküli légijármű irányítói igazolvány megszerzése - írta a NAK.
A hivatkozott jogszabály:
44/2005. (V. 6.) FVM-GKM-KvVM együttes rendelet a mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés