A világ sertéstermelése várhatóan újabb egymást követő évben csökken majd az ázsiai, afrikai és európai afrikai sertéspestis-kitörések miatt. Az USA Mezőgazdasági Minisztériumának szakértői szerint az idén 9 százalékkal lesz alacsonyabb az ágazat sertés-kibocsátása. Az előrejelzés mintegy 4 százalékkal felfelé módosította a kínai sertéshús termelést, mivel a termelők a profitmaximalizálás érdekében nagyobb vágósúllyal küldik a mészárszékre az állataikat.

Az Euromeatnews anyaga alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara írta meg, hogy a bevezetőben írt 4 százalékos módosítás ellenére a tavaly regisztrált kínai sertésállomány 41 százalékos csökkenése egyértelműen befolyásolja a 2020-as termelési szintet. Az így várhatóan 23 százalékkal csökken a 2019-es adathoz képest. A Fülöp-szigeteken a sertéstermelés várhatóan 10 százalékkal csökken a tavalyi számokhoz viszonyítva, mivel az országot tavaly szeptember óta több ASP-kitörés sújtotta. Ezzel szemben a termelés Brazíliában (+ 5 százalék), az Egyesült Államokban (+ 4 százalék), az EU-ban (+1 százalék) és Kanadában várhatóan növekedni fog, mivel ők a kínai sertéshús piac fő beszállítói. A kínai sertésimport így várhatóan eléri a 3,7 millió tonnát, ami 42 százalékkal több, mint tavaly volt.

Várhatóan csökkentik a termelést az olyan afrikai sertéspestis által érintett régiókban, mint Ázsia, Kelet-Európa és Afrika - képünk az oldalasról illusztráció

A holland mezőgazdasági export eközben rekordot döntött a virág-, és sertéshús-értékesítés növekedésének köszönhetően

A holland Központi Statisztikai Hivatal és a Wageningen Gazdaságkutató Központ adatai szerint a virág- és a sertéshús-értékesítés növekedésének köszönhetően tavaly új rekordot ért el Hollandia mezőgazdasági exportja, amely az előző évhez képest 4,6 százalékkal 94,5 milliárd euróra (mintegy 312 ezer milliárd forint) nőtt 2019-ben - írta az MTI. A növekedés mintegy kétharmadát az árak emelkedése, egyharmadát pedig az értékesítési volumen növekedése tette ki. A jelentés adatai szerint a holland mezőgazdaság export szempontjából legsikeresebb ágazata tavaly a kertészet volt. Különösen a friss szálas virágok, a tulipánhagymák és más dísznövények kivitele emelkedett ki, amely tavaly mintegy 9,5 milliárd eurót (közel 31,3 ezer milliárd forint) ért el.

A sertéshús exportja dobott nagyot a holland rekorderedményen

Kiemelkedő eredménnyel zárt a holland húskivitel is, értéke tavaly 8,8 milliárd euró (mintegy 29 milliárd forint) volt. A beszámoló szerint a holland sertéshús exportjának növekedéséhez az Ázsia egyes részein kitört sertéspestis-járvány, és ennek nyomán a sertéshús árának emelkedése járult hozzá. A holland sertéshús kínai kivitele a 2018-as 117 millió euróról 2019-ben mintegy 377 millió euróra emelkedett. Hollandia legfontosabb, 25 százalékot kitevő exportpiaca 2019-ben is Németország volt, amelyet Belgium és az Egyesült Királyság követett - írták.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás