A spárga termesztése rendkívül munkaigényes, ezért is nevezték régen a királyok ételének. Mindemellett magas áron értékesíthető és rendkívül keresett export termék is. Az ásványi anyagokban és vitaminokban (A, B, C, E, K) is gazdag friss spárga szezonja igen rövid, de évről-évre nő a népszerűsége a háziasszonyok körében. Magyarországon 1920 óta termesztik nagyobb területeken. Jelenleg körülbelül 2000 hektárról az éves termésmennyisége 3000 t körül alakul.

Az alábbiakban néhány ötlettel szeretnénk segíteni azokat, akik kacérkodnak a gondolattal, hogy spárgát (is) termeljenek:

  1. A spárga lehet lila, zöld, halványsárga vagy fehér is
    Mivel a spárga éveken át ugyanazt a helyet foglalja el, ezért azt körültekintően kell megválasztani! A viszonylag laza, tápanyagban gazdag talajokat kedveli. Pangóvizes területen nem szabad termeszteni! A szárazságot elviseli, ha viszont öntözik, meghálálja.
  2. A földalatti növényrészekkel terjedő gyomokkal (pl. tarackbúza) fertőzött talajon a termesztés sikere erősen kétséges. Napsütötte helyen erősebb és egyenesebb sípokat fejleszt.
  3. Kerülni kell a hagyma és a fokhagyma közelségét. Remekül megfér viszont az akár talajtakarásként is odatelepített salátával, uborkával, paradicsommal.
  4. Termesztése előtt gazdagítani kell a talajt érett komposzttal és ha szükséges, nagy káliumtartalmú fahamuval.
  5. Ki kell ásni egy megfelelő méretű gödröt és abba helyezni el a spárga gyökérdarabkáit, majd be kell locsolni.
  6. Az első két év során a gyomlálásra, az óvatos talajlazításra kell figyelnünk és a komposztot kell visszapótolni. A ritkásan jelentkező hajtásokat novemberben a földig kell vágni. A 3. évtől kezdve lehet számítani komolyabb termésre, amelynek mennyisége a 10. évtől fokozatosan visszaesik.
  7. A szedés során minden értékes méretű sípot le kell szedni, mert ezzel a föld alatti rizóma erősíthető.
  8. A több éves állományban felléphet a spárgarozsda és a fuzárium. Ezeket a betegségeket a károsodott sípok eltávolításával mérsékelni lehet. A gondok részben elkerülhetőek ellenálló fajtákkal és a növény igényeinek megfelelő környezet kiválasztásával.
  9. Az idősebb hajtásvégeken és érett bogyókon megtalálható spárgabogár idővel a fiatalabb, fogyasztásra alkalmas részeket is megtámadja. Célszerű a jelenlétét figyelni, és az idősebb részeket a tenyészidőszak végeztével eltávolítani.

Forrás: Tudatos Vásárló, Wikipédia

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás