A spárga termesztése rendkívül munkaigényes, ezért is nevezték régen a királyok ételének. Mindemellett magas áron értékesíthető és rendkívül keresett export termék is. Az ásványi anyagokban és vitaminokban (A, B, C, E, K) is gazdag friss spárga szezonja igen rövid, de évről-évre nő a népszerűsége a háziasszonyok körében. Magyarországon 1920 óta termesztik nagyobb területeken. Jelenleg körülbelül 2000 hektárról az éves termésmennyisége 3000 t körül alakul.

Az alábbiakban néhány ötlettel szeretnénk segíteni azokat, akik kacérkodnak a gondolattal, hogy spárgát (is) termeljenek:

  1. A spárga lehet lila, zöld, halványsárga vagy fehér is
    Mivel a spárga éveken át ugyanazt a helyet foglalja el, ezért azt körültekintően kell megválasztani! A viszonylag laza, tápanyagban gazdag talajokat kedveli. Pangóvizes területen nem szabad termeszteni! A szárazságot elviseli, ha viszont öntözik, meghálálja.
  2. A földalatti növényrészekkel terjedő gyomokkal (pl. tarackbúza) fertőzött talajon a termesztés sikere erősen kétséges. Napsütötte helyen erősebb és egyenesebb sípokat fejleszt.
  3. Kerülni kell a hagyma és a fokhagyma közelségét. Remekül megfér viszont az akár talajtakarásként is odatelepített salátával, uborkával, paradicsommal.
  4. Termesztése előtt gazdagítani kell a talajt érett komposzttal és ha szükséges, nagy káliumtartalmú fahamuval.
  5. Ki kell ásni egy megfelelő méretű gödröt és abba helyezni el a spárga gyökérdarabkáit, majd be kell locsolni.
  6. Az első két év során a gyomlálásra, az óvatos talajlazításra kell figyelnünk és a komposztot kell visszapótolni. A ritkásan jelentkező hajtásokat novemberben a földig kell vágni. A 3. évtől kezdve lehet számítani komolyabb termésre, amelynek mennyisége a 10. évtől fokozatosan visszaesik.
  7. A szedés során minden értékes méretű sípot le kell szedni, mert ezzel a föld alatti rizóma erősíthető.
  8. A több éves állományban felléphet a spárgarozsda és a fuzárium. Ezeket a betegségeket a károsodott sípok eltávolításával mérsékelni lehet. A gondok részben elkerülhetőek ellenálló fajtákkal és a növény igényeinek megfelelő környezet kiválasztásával.
  9. Az idősebb hajtásvégeken és érett bogyókon megtalálható spárgabogár idővel a fiatalabb, fogyasztásra alkalmas részeket is megtámadja. Célszerű a jelenlétét figyelni, és az idősebb részeket a tenyészidőszak végeztével eltávolítani.

Forrás: Tudatos Vásárló, Wikipédia

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás