A bárányexport 19%-kal nött Németország irányába
Magyarország élőbárány-exportjának mennyisége 1%-kal csökkent, míg értéke 22%-al nőtt 2022 január–szeptemberében az előző évhez képest. A kivitelből 66%-kal részesedő Olaszországba 1%-kal kevesebb bárány került, míg Németországba 19%-kal emelkedett a kivitel. Az élőbárány-import mennyisége 81%-kal csökkent 2022 első kilenc hónapjában az előző évhez képest. A legtöbb élő bárány Franciaországból származott. A könnyű és a nehéz bárány termelői ára 2022 január–novemberében emelkedett: a könnyű bárány átlagára 1487 forint/kilogramm (+16%), a nehéz bárányé 1397 forint/kilogramm (+17%) volt.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) novemberben megjelent rövid távú előrevetítése szerint a juhhús globális termelése közel 16,5 millió tonna lehet 2022-ben, ami 1 százalékos emelkedést jelent a 2021-ben termelt mennyiséghez képest. A juhhús a világ hústermelésének csaknem 5 százalékát teheti ki az idei évben. A világ juhhústermelésének 82 százaléka ázsiai és afrikai országokból származhat. A legnagyobb juhhús-előállító ország Kína (5,2 millió tonna) lehet, az ázsiai kontinensen további nagy juhhústermelő India (840 ezer tonna), Pakisztán (782 ezer tonna) és Törökország (526 ezer tonna), míg Afrikában Nigéria (405 ezer tonna) és Algéria (355 ezer tonna). Az ausztrál gazdák több juhot és bárányt küldhetnek a vágóhidakra 2022-ben, mint az előző évben, ezért Ausztráliában 4 százalékkal 711 ezer tonnára nőhet a juhhústermelés. Ezzel szemben Új-Zélandon 2 százalékkal 435 ezer tonnára csökkenhet. A világ juhhús-kereskedelmében az export és az import tekintetében egyaránt 1 százalékos növekedés várható az idei évben. A nemzetközi piacra kerülő juhhús 78 százaléka Ausztráliából és ÚjZélandról származhat. A legnagyobb juhhúsimportőr Kína, az USA és az Európai Unió lehet 2022-ben.
Az Ausztrál Agrárgazdasági és Erőforrás-gazdálkodási Tudományok Hivatalának (ABARES) adatai
szerint Ausztrália juhállománya 4 százalékkal 70,8 millió egyedre nőtt a 2021/2022. gazdasági év (július–június) végére, a 2022/2023. évi szezon zárólétszáma 71,1 millió lehet. A bárányok vágása 20,9 millió darabra, a juhoké 6,2 millió darabra (+3 százalék) emelkedett a 2021/2022. gazdasági évben. A folyó gazdasági évben a bárányok (+12,3 százalék) és a juhok (+7,8 százalék) vágásának további
növekedésére számítanak a szakértők.
Hirdetés
Az Európai Bizottság adatai szerint az Európai Unió juh- és kecskeimportja (élő állat és hús) 56 ezer
tonna volt 2022 január–augusztusában, ez 27 százalékos növekedést jelent az előző év azonos
időszakához képest (az adat nem tartalmazza az Egyesült Királyságból beszállított mennyiséget).
A legnagyobb beszállító Új-Zéland volt 81 százalékos részesedéssel. A nemzetközi piacon értékesített juh- és kecskehús, valamint élő állat mennyisége (60 ezer tonna) 6 százalékos csökkenést ért el 2021 január–augusztusához képest (az adat nem tartalmazza az Egyesült Királyságba irányuló kivitel mennyiségét). A legnagyobb célpiacok Jordánia (33 százalék részesedés) és Szaúd-Arábia (17 százalék) voltak. A Jordániába szállított mennyiség 24 százalékkal nőtt, míg a Szaúd-Arábiába szállított 33 százalékkal csökkent ugyanekkor. Az Európai Unióban a könnyű bárány ára a szezonális hatásoknak megfelelően alakult az év első negyvenhét hetében, 9 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakához képest. A nehéz bárány ára 8 százalékkal emelkedett. Magyarország legnagyobb exportpiacán, Olaszországban a könnyű bárány ára 8 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban.
A KSH adatai szerint Magyarország élőbárány-exportjának mennyisége 1 százalékkal (8 ezer tonnára)
csökkent, míg értéke 22 százalékkal (14 milliárd forintra) nőtt 2022 január–szeptemberében az előző év azonos időszakához képest. A kivitelből 66 százalékkal részesedő Olaszországba 1 százalékkal kevesebb bárány került, míg Németországba 19 százalékkal emelkedett a kivitel. Az élőbárány-import mennyisége 81 százalékkal (36 tonna) csökkent 2022 első kilenc hónapjában az előző évi volumenhez képest.
A legtöbb élő bárány Franciaországból származott. Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a könnyű és a nehéz bárány termelői ára 2022 január–novemberében emelkedett 2021 azonos hónapjainak átlagárához viszonyítva: a könnyű bárány átlagára 1487 forint/kilogramm (+16 százalék), a nehéz bárányé 1397 forint/kilogramm (+17 százalék) volt.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés