A bélrendszeri rendellenességek korai diagnosztizálásához kiváló eszköz a malacok viselkedésének automatikus észlelése
A Journal of Frontiers in Veterinary Science című folyóiratban megjelent új tanulmány kimutatta, hogy a malacok viselkedésének vizuális képalkotással történő automatikus megfigyelése lehetővé teszi a bélrendszeri rendellenességek korai felismerését az elválasztás utáni malacoknál. A módszer több bevált modellt használ a viselkedés és a testtartás számszerűsítésére, így megbízható diagnosztikai eszköz.
A módszer révén biztosítható a bélrendszeri rendellenességek felismerése és a csoporton belüli további terjedés megelőzése.
Ilias Kyriazakis, Ali Alameer, Katarína Bučková és Ramon Muns (Queen's University Belfast és Agri-Food and Biosciences Institute, Egyesült Királyság) kutatási cikke egy olyan vizuális képalkotáson alapuló automatizált módszert alkalmaz az elválasztás utáni malacok viselkedésének és testtartásának megfigyelésére, amely diagnosztikai értékkel bír a bélbetegségek kimutatására.
Hirdetés
Adatgyűjtés
A csoport összesen 360 keresztezett Duroc x (Large White x Landrace) malacot figyelt meg 10 napos kortól. A malacoknak antimikrobiális szereket nem tartalmazó takarmányt kínáltak. 28 napos korukban elválasztották őket, és átköltöztették a nevelőszállásra. A malacok elválasztáskor 3 takarmány közül 1-et kaptak:
- cink-oxid hozzáadásával készült indítótáp;
- cink-oxidot nem tartalmazó startertápot;
- antibiotikumot, többek között apramicint tartalmazó indítótáp az elválasztás utáni bakteriális eredetű hasmenés megfékezésére.
Ez a 3 diétás kezelés befolyásolta a bélbetegségek kockázatát az elválasztás utáni közvetlen időszakban. Az indító kezelés végén minden malacnak ugyanazt a tápanyagot kínálták. A csoport minden egyes malac testtömegét, valamint az átlagos napi gyarapodást, az átlagos napi takarmányfelvételt és a takarmányátalakítási arányt rögzítette. Elvégezték a széklet-konzisztencia pontozását, és videokamerákkal figyelték az álló és nem álló testtartást, valamint az elválasztás utáni hasmenéssel összefüggő etetési és ivási viselkedésbeli különbségeket.
Számos jól bevált modell
A csapat több, a közelmúltban jól bevált modellt használt, köztük a You Only Look Once (YOLO), a centrenet, az EfficientDet, az SSD és a Faster RCNN modelleket a malacok viselkedésének észlelésére. A YOLO modell érte el a legmagasabb teljesítményt az összes adathalmazosztályban. A csapat elsődleges platformként használta a malacok viselkedésének és testtartásának számszerűsítésére. Ez a módszer robusztusan észlelte az etetési viselkedést, 0,96-os átlagos pontossággal.
Az ivási viselkedés az összes adatosztályon belül a legalacsonyabb teljesítményt érte el, 0,7-es átlagos pontossággal. Ennek egyik lehetséges oka az volt, hogy az adathalmazban kevés volt az erre a viselkedésre vonatkozó kommentált képek száma, ami a gazdaság beállításainak köszönhető, ahol karámonként 1 ivóforrás volt telepítve.
Életkor és elválasztás előtti testsúly
Az életkor és az elválasztás előtti testsúly befolyásolta az elválasztás utáni átlagos napi takarmányfelvételt és testsúlyt. Az elválasztás előtt nehezebb malacok több takarmányt fogyasztottak, és nehezebbek voltak az elválasztás után. A cink-oxiddal és antibiotikumokkal etetett állatok takarmányátalakítási aránya javult. Az antibiotikummal és cink-oxiddal etetett malacok esetében nagyobb valószínűséggel javult (alacsonyabb) a székletpontszám. A kiegészítő cink-oxid nélkül etetett állatoknál volt a legalacsonyabb a széklet szárazanyag-tartalma, míg a cink-oxiddal kiegészített malacoknak volt a legmagasabb a széklet szárazanyag-tartalma.
A cink-oxid nélküli takarmányt kapott malacok ivási viselkedési indexe volt a legmagasabb, mivel az elválasztás utáni hasmenésben szenvedő malacoknak több vizet kell inniuk a hasmenéssel járó vízveszteség kompenzálása érdekében.
A viselkedésben bekövetkező változások riasztóként működhetnek
Ezenkívül az elválasztás utáni hasmenést gyakran kíséri étvágytalanság, az ivási viselkedés megváltozása, valamint a testtartás és a mozgás megváltozása. Ezen túlmenően a nem táplált malacoknál megnőtt az álló viselkedés indexe, mivel nagyobb az elválasztás utáni hasmenés kockázata, és a malacok ürítés közben inkább állnak.
Összefoglalva: a kutatók azt javasolják, hogy ez az automatizált módszer hasznos alapja lehet egy korai figyelmeztető rendszernek, ahol a viselkedésben bekövetkező változások riasztóként működhetnek. Így az állattartó intézkedni tud az elválasztott malacok bélrendszeri rendellenességeinek következményeivel szemben.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés