A tapasztalatok szerint nem a nagy gazdaságokkal, hanem a kistermelőkkel van több gond, mert náluk rosszabb a növényvédő szerek körültekintő kijuttatásának fegyelme. A Nébih évente nagyjából 2000-2500 friss zöldség- és gyümölcsmintát vizsgál, 44 százalékukat minősíti szermaradvány-mentesnek, 55 százalékukban talál határérték alatti szermaradékot, a határérték feletti szermaradékot tartalmazó minták aránya pedig 1 százalék. Both Gyula, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Vas Megyei Területi Szervezetének szakmérnöke a Speciálmix Kft. gödöllői rendezvényén a növényvédelmet érintő aktuális kérdésekről tartott előadást, erről számolt be a Magyar Mezőgazdaság.
A szermaradvány nélküli permetezés nagy odafigyelést igényel, és szigorú szabályok vonatkoznak rá
A növényvédő szerek elhagyása sem jó megoldás, mert a növényi toxinok (pl. aflatoxin) veszélyesek lehetnek az emberi szervezetre. A humánpatogén, embert is fertőző gombákról (pl. az aflatoxint termelő Aspergillus, vagy a hasadtlemezű gombák közül Schizophyllum commune) kevés szó esik, pedig súlyos megbetegedéseket okozhatnak. Az aflatoxinokról itt írtunk korábban.
Jött, látott, kivadult a medvetalp
Az emberi szervezetre veszélyes növények között Both Gyula megemlítette a kaukázusi medvetalpat (Heracleum mantegazzianum), amit dísznövényként hoztak az országba 1984-ben. Időközben kivadult, néhány éve már sokfelé találkozhattunk vele az útszéleken. A növény érintésre a bőrön hólyagos sebeket okoz. A Nébih jelenleg 180 hatóanyagot tud kimutatni - folytatta a szakértő. Fontos, hogy a növényvédőszer-hatóanyag maradékokat már dísznövényekben is elkezdték vizsgálni. A méréssel elsősorban az illegális szerhasználatot keresik. A gazdáknak érdemes megjegyezni, hogy 50 ezer forinttól 6 millió forintig terjedt tavaly a kiszabott bírságok összege. Mivel letelt a tavalyi türelmi idő, a növényvédelmi hatóság már büntetheti azokat a kerttulajdonosokat, akik a gépi permetezés megkezdése előtt arról nem tájékoztatták a szomszédjukat. Ugyancsak bírságolhatnak azért, ha a felhasználó nem adja le le az egy literesnél nagyobb növényvédelmi csomagolóanyagokat az arra kijelölt gyűjtőhelyeken. Elhangzott, hogy a növényútlevél szigorodni fog, ezáltal az árudásokon kívül a kertépítőknek is rendelkezniük kell vele. Ha pedig a vállalkozó szolgáltatásként növényvédelmi kezelést végez, akkor a telephelyén méregraktárt vagy méregszekrényt kell kialakítania.
Még öt évig marad a glifozát
Az Európai Unió tagállamainak minősített többsége februárban megszavazta a rákkeltő hatásokkal összefüggésbe hozott és környezetszennyező glifozát gyomirtó-szer ötéves korlátozások nélküli uniós újraengedélyezését. Magyarország is az engedélyhosszabbítás támogatói között volt. Ezt a környezetvédők és a méhészek egyaránt nehezményezik, mert a glifozátot teszik felelőssé a méhek tömeges elhalálozásáért is.
Hogyan permetezzen, ha kemény a víz?
Az előadásból kiderült, hogy kemény víz használata esetén akár percekre is lerövidülhet a permetezőszer lebomlási ideje, ami sikertelenné teheti a műveletet. Ezért 7-es pH érték felett érdemes a vízhez puffert vagy savasító készítményt adni. Ilyen például a kationokat semlegesítő X-Change, ami a vízben található kationokat köti meg. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Vas Megyei Területi Szervezetének honlapján hamarosan közzé tesznek egy olyan kalkulátort, ami alapján kiszámolható, hogy adott német keménységi fok és víz pH esetén mennyi kation-megkötő készítményt (X-Change, Companion Gold) ajánlott a permetléhez keverni.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás