Ahogy a tél elvonul és elmúlnak a fagyveszélyes időszakok, elkezdődhet a bogyósok metszése. Erre ebben az évben február végén biztosan nem, március elején viszont sor keríthetünk majd. Ebben a cikkben összegyűjtöttük, mire kell gondot fordítani az egyes növényeknél.

Idén a január enyhén alakult, ám annál keményebb a február vége. Ugyanakkor még ez, vagy akár a szélsőséges időjárás sem feltétlenül okoz problémát a bogyósoknál. A metszés elkezdését optimálisan a fagyok elmúlta és a nedvkeringés megindulása közé kell időzíteni. Ez általában akár február vége is lehet, idén március elején esedékes, mivel korán kihajtanak. Ha addig mégis fellépne a fagykár, ezzel is kalkulálhatunk a vesszőszám szabályozásánál.

A bogyósok metszését hamarosan el kell kezdenünk (Fotó: Pixabay, Arcaion)

Arra kell figyelni, hogy enyhe napokon kezdjük el a bogyósok, például a ribizli és az egres metszését. Ez a művelet mindig a sérült gallyak eltávolításával kezdődjön. A ribizliről tudni kell, hogy az ősz végétől kezdve egész télen át metszhető, csak azt kell szem előtt tartani, hogy fagymentes napon kerüljön rá sor. A piros, a fehér, illetve a fekete ribizli más-más beavatkozást igényel, mert a piros változat termőrügyei az idősebb ágrészeken és a vesszők tövében helyezkednek el. A fekete ribizli ugyanakkor a vesszők egész hosszában és az idősebb ágrészeken fejlődött egyéves, rövid vesszőkön hozza termőrügyeit.

A bogyósgyümölcsöt termő bokrok felkopaszodott ágait, vesszőit olyan mértékben kell megritkítani, hogy az új hajtásoknak legen elég hely. A szeder letermett indáit távolítsuk el tőből, a hónaljvesszőket pedig vágjuk vissza arasznyira. A málna letermett és elszáradt vesszőit is mindig tőből metsszük ki. Arra figyeljünk, hogy ne maradjon csonk, mert taplógombák telepedhetnek meg rajta. A málna előző évi sarjait minden esetben ritkítsuk. A beteg vagy fertőzött, illetve károsított vesszőket mindegyik bogyós bokorról vágjuk le és távolítsuk el.

Ne dobjuk el a lemetszett egészséges gallyakat. Használjuk inkább a friss vetések takarására, és később, ha már megerősödtek, akkor távolítsuk el róluk a gallyakat.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás