Soha nem látott mértéket öltött a címeres poloska mennyisége Magyarországon. Rusnya, nagydarab, barna rovarok, amelyek rendületlenül ostromolják az ültetvényeket és épületeket. Nehéz felvenni a harcot ellenük.
Azt hiszem, egyetérthetünk abban, hogy a poloska az egyik legbosszantóbb rovar. Hiába gördítünk akadályokat eléjük, valahogy mindig megtalálják a módját, hogy bejussanak az épületekbe. Levadászásuk általában igazi türelemjáték, ráadásul nincs is benne sok köszönet: bűzös, ragacsos nedvet bocsátanak ki, ami igen gusztustalan. Azt, hogy pontosan mennyien lehetnek, senki nem tudja. Mindenestre egy térképen nyomon követhető az előfordulásuk gyakorisága.
Poloska támadása októberben lehet csúcson
Honnan jöttek?
A régióban igencsak elterjedt faj, a köznyelvben mezei poloskának is nevezett tipusba tartozó bencepoloska (Rhaphigaster nebulosa). Egy másik, az ázsiai márványpoloska (Halyomorpha halys), idegenhonos fajként érkezett Ázsiából. Utóbbi az árukereskedelem útján, növények, dísznövények között megbújva jutott el Európába (és Amerikába), majd alaposan elszaporodott.
Mennyien vannak?
A márványpoloska 2013-ban bukkant fel Magyarországon, és azóta többmilliósra duzzadhatott az állománya. Főleg nagyvárosokban ver tanyát. Jelenleg Budapesten, Pécsett és Debrecenben élnek a legnagyobb számban, de Soprontól egészen Makóig egyre több településre teszik be a lábukat.
Mitől büdös a poloska?
A bűzmirigyektől. Ezzel a védekezési mechanizmussal tartják távol a ragadozókat, méghozzá rendkívül hatékonysággal. Gyakorlatilag nincs is természetes ellenségük. Ez az oka annak, hogy ennyire gyorsan tudnak sokasodni.
Tartanunk kell tőlük?
Igen, hiszen a büdösségük mellet növényi nedvekkel táplálkoznak, így azokat károsítják. Emberre vazonban veszélytelenek.
Miért jönnek be az épületekbe?
Azért, hogy menedéket keressenek a zord téli időjárás elől, de a kinti fagyokat is bírják. A poloskák igazi túlélők, ezért a hideg csupán lelassítja őket: a kifejlett példányok mínusz 20 °C-ig, míg petékig akár mínusz 50 °C-ig is életképesek maradnak.
Mi lesz a poloska invázió vége?
Egyes elképzelések szerint a természet maga oldhatja meg a problémát. Amennyiben a faj egyedszáma túlnő egy bizonyos határon, fajon belül betegségek jelenségek jelenhetnek meg és csökkenhet a nemzőképesség, így összeomolhat az állomány.
Összeállításunk a divany.hu cikke alapján készült.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás